czwartek, 8 czerwiec, 2023
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • OgłoszeniaNowość
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
No Result
View All Result
PetroNews
PetroNews

REKLAMA
Home Informacje Biznes i Gospodarka

Pomysł na Radziwie – Płockie Centrum Nauki

przez Agnieszka Stachurska
17 września 2014
51
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

Osiedle Radziwie, odkąd zostało przyłączone do Płocka w 1923 roku, niewiele zmieniło swoje oblicze. Nadal, niestety, bardziej pozostaje dawnym obszarem wiejskim niż współczesnym miastem. Jak to zmienić?

PowiązaneTematy

Rubryka Polityka #13. Piotr Dyśkiewicz i Tomasz Kominek [PODCAST]

Rubryka Polityka #13. Piotr Dyśkiewicz i Tomasz Kominek [PODCAST]

7 czerwca 2023
Psychika dzieci i młodzieży coraz słabsza. Płocki poseł organizuje „Okrągły stół” dla zdrowia dzieci

Psychika dzieci i młodzieży coraz słabsza. Płocki poseł organizuje „Okrągły stół” dla zdrowia dzieci

7 czerwca 2023
Sektor nawozowy w zasięgu zainteresowania ORLENU

Sektor nawozowy w zasięgu zainteresowania ORLENU

7 czerwca 2023
Ośrodek Radioterapii w Płocku niemal ukończony. Kiedy pierwsi pacjenci? [ZDJĘCIA]

Ośrodek Radioterapii w Płocku niemal ukończony. Kiedy pierwsi pacjenci? [ZDJĘCIA]

6 czerwca 2023

Właśnie nad tym zastanawiał się Tomasz Kominek, radny osiedlowy, który – jak sam mówi – jest bardzo związany sentymentalnie i rodzinnie z tymi okolicami.

– Spoglądając na Płock, wyraźnie można dostrzec przepaść, jaka dzieli prawo- i lewobrzeżną część miasta. I nie chodzi mi tutaj o Wisłę, a o mniejszą ilość inwestycji, a także, można rzec, obojętność w zakresie wykorzystania inwestycyjnego tego obszaru – tłumaczy młody radny. – Mamy przecież przepiękne tereny, które z powodzeniem można wykorzystać na projekt, który przyciągnie do Płocka turystów i stanie się ogromnym atutem promocyjnym miasta. Płock jest pięknym miastem, a Radziwie ma piękny widok na Płock – dodał.

Właśnie takim projektem ma być Płockie Centrum Nauki. Na czym polega ten pomysł?

– Płock właśnie podpisał z Polską Akademią Nauk porozumienie, na podstawie którego PAN będzie wspierać rozwój przedsiębiorczości, innowacyjności i działalności badawczo-rozwojowej w Płocku – wyjaśnia genezę projektu radny. – Miasto planuje pozyskanie na ten cel środków z Unii Europejskiej, a Instytut PAN zapewnia uwzględnienie w prowadzonych pracach badawczych potrzeb Płocka i uczestnictwo swojej kadry naukowej we wdrażaniu wyników tych prac.

Jak informował niedawno ratusz, w zakresie porozumienia jest również wsparcie wiedzą ekspercką w pozyskiwaniu, wdrażaniu i rozwoju nowatorskich rozwiązań, a także na współdziałanie przy organizacji szkoleń, seminariów i konferencji naukowo-biznesowych. Elementem współpracy ma być ponadto wsparcie uczniów, studentów i absolwentów płockich uczelni w aktywizacji zawodowej, zainteresowaniu ich działalnością naukową i pokazaniu możliwości wyboru ścieżki kariery.

– To dobra podstawa do stworzenia na lewobrzeżnej części miasta Centrum Nauki, które może stać się nie tylko doskonałym narzędziem dla żądnych wiedzy młodych płocczan, ale i elementem promocyjnym miasta, na miarę Centrum Nauki Kopernika w Warszawie – twierdzi Tomasz Kominek. – Umieszczając w nim małe laboratoria, sale szkoleniowe, pracownie, centrum konferencyjne, a także różnego rodzaju wystawy, które w praktyczny sposób pokazują rozwiązania współczesnej nauki, zyskalibyśmy miejsce inspiracji dla młodszych i starszych. Atrakcją może być multimedialne planetarium, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem w każdym miejscu – w Warszawie, Toruniu, Olsztynie czy Łodzi – przekonuje.

Szlakiem płockiego przemysłu: Elektrownia na Radziwiu



Projekt popiera też kandydat na prezydenta, Piotr Zgorzelski, m.in. ze względu na to, że wpisuje się w jedno z haseł jego programu wyborczego: „Płock na szlaku atrakcji”. – Pomysł Tomka Kominka związany z utworzeniem Płockiego Centrum Nauki jest, moim zdaniem, bardzo ciekawy – mówi poseł. – W Płocku nie mamy zbyt dużo miejsc rozrywki dla rodzin z dziećmi. Nie mamy także infrastruktury turystycznej, która zachęcałaby do odwiedzania naszego miasta. Płockie Centrum Nauki mogłoby odegrać tu ważną rolę, bo byłoby atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i przyjezdnych – dodaje.

Piotr Zgorzelski również zauważa nierówne rozłożenie inwestycji w naszym mieście. – Niewątpliwie dzielnice Płocka położone po lewej stronie Wisły w zakresie większych inwestycji były i są od lat spychane na drugi plan. Budowa Centrum Nauki dałaby żywotny impuls do wielu pozytywnych zmian – stwierdził.

Trzeba przyznać, że jest to bardzo śmiały, ale i zapewne kosztowny projekt. Ze wszystkich stron słyszymy o oszczędnościach i kryzysie, czy w ogóle jest sens myśleć o tak zaawansowanym kompleksie?

– Gdy usłyszałem o tym pomyśle Tomka, dokonałem analizy, czy nasze miasto byłoby stać na taką inwestycję – przyznał były starosta płocki. – Okazało się, że tak, ponieważ nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014-2020, która kładzie główny nacisk na rozwój nauki i biznesu, umożliwiłaby pokrycie ogromnej części wydatków związanych z utworzeniem takiego Centrum ze środków unijnych. W związku z tym, jest to projekt z jednej strony niezwykle atrakcyjny dla miasta, a z drugiej możliwy do zrealizowania w niedługim czasie. Chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że pewnie wkrótce ten pomysł zostanie wyśmiany na pewnym blogu, o którym słyszałem, a którego „autor” kpi ze wszystkich obywatelskich pomysłów, z wyjątkiem tych, które wymyśli on sam lub jego partyjni koledzy. Uważam jednak, że bez śmiałych, wizjonerskich planów, nie ma mowy o jakimkolwiek rozwoju – dodał Piotr Zgorzelski.

– Pozytywów tego projektu jest mnóstwo – wtrącił Tomasz Kominek. – Oprócz aspektu naukowego i promocyjnego, umieszczenie takiego obiektu na osiedlu Radziwie spowodowałoby rozwój całej infrastruktury tego miejsca, ożywienie gospodarcze i turystyczne. Wokół Płockiego Centrum Nauki mogą powstać bowiem kawiarnie i restauracje, biura dla firm, parkingi, sklepy z pamiątkami itp. – przekonuje.

– Oczywiście, wiem jak ogromny jest to projekt, zarówno pod kątem organizacyjnym, jak i finansowym. Ale mamy w Płocku ogromną firmę, opartą na nauce i naukę wspierającą – PKN Orlen. Mamy uczelnie wyższe, które dysponują kadrą naukową. Mamy świetną lokalizację – teren po dawnym przedszkolu, należący do gminy oraz po elektrowni, której budynki można odrestaurować, zachowując ich ciekawą architekturę, a który jest wystawiony na sprzedaż. Ten projekt jest realny i przyszłościowy. A nazwa osiedla, złożona ze słów „radzi” i „wie”, też zobowiązuje – podsumował radny osiedla Radziwie.

Co sądzicie o pomyśle na taką atrakcję turystyczną? Czekamy na Wasze komentarze: redakcja@petronews.pl.

 

1 of 5
- +
REKLAMA

1.

2.

3.

4.

5.

Share20Tweet13


REKLAMA
Kolejny Artykuł
Im szerzej jedziesz, tym bardziej się śmiejesz

Rajd samochodowy pod Płockiem!

Czekała 70 lat na nowe mieszkanie. Zamieszka przy Kwiatowej

Czekała 70 lat na nowe mieszkanie. Zamieszka przy Kwiatowej

Wystartowały Otwarte Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym

Wystartowały Otwarte Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym

Warsztaty u mistrza. Leszek Cichoński uczył gry na gitarze [ZDJĘCIA]

Młodzi muzycy sprawdzą się w MDK-u

Komentarze 1

  1. Wojciech Falkowski says:
    6 lat temu

    Pomysł Pana Kominka jest częścią „Planu Zagospodarowania Pradoliny Wisły”, tylko pod inną nazwą, i to częścią bez nastawienia na dochód inwestycji. Jedna tablica multimedialna turystów z całego świata nie ściągnie do miasta…
    Jednym z pomysłów „Planu Zagospodarowania Pradoliny Wisły”, jest utworzenie zaplecza warsztatowego dla ludzi młodych, tych z „trzepaka”, by aktywnie włączyli się w rozwój czystych technologi. Więcej tutaj:

    https://www.facebook.com/Plan-zagospodarowania-Pradoliny-Wis%C5%82y-579695178830784/?hc_ref=ARRhXmRJwvro08xZ1mxH9lqQGJ__uDQn49rQsIj_3Ov4CcM_SA1GD1A-VfoxS2C4uHQ&fref=nf

    Jestem za tym by teren Radziwia zagospodarować dobrze. By to zrobić potrzebna jest koordynacja, tak by nie zwalczać pomysłów dobrych pomysłami „kalkami”, z mocno naciągniętą wartością biznesową, która będzie studnią bez dna dla budżetu miasta…
    Studio telewizyjne, zaplecze konferencyjne, hotele – to wszystko zostało ujęte w „Planie Zagospodarowania Pradoliny Wisły”, oraz wiele, wiele innych rzeczy „pompujących” kasę miasta w sposób naprawdę profesjonalny.
    Przy okazji pozdrawiam Panią Agnieszkę Stachurską za jej wkład w „niech coś się dzieje pozytywnego w tym mieście”.
    Jednocześnie przypominam o stronie http://alternatywy4.eu/, gdzie wszystko zostało ujęte z większej perspektywy.
    Wojciech Falkowski.

    Wczytywanie...
    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama



REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Ogłoszenia
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje
    %d bloggers like this: