REKLAMA

Artyści dla bezpieczeństwa w sieci. Ta wystawa daje do myślenia

REKLAMA

W Płocku po raz pierwszy możemy oglądać wystawę plakatów pn. „Tworzymy Bezpieczny Internet”. Z inicjatywy Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” dzieła polskich artystów są już w Galerii Wisła, choć tylko w tym tygodniu. To jeden z elementów obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.

Plakaty, które płocczanie mogą obejrzeć od 6 do 11 lutego w Galerii Wisła, powstały w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Tworzymy Bezpieczny Internet”. Wystawę zorganizowała Fundacja Fundusz Grantowy dla Płocka wraz z NASK, który jest Państwowym Instytutem Badawczym, nadzorowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Niektóre z plakatów w formie cyfrowej można także zobaczyć w autobusach Komunikacji Miejskiej.

Wystawione plakaty to dwadzieścia wyróżnionych i nagrodzonych prac artystów, którzy poprzez swoje grafiki chcieli zwrócić uwagę na problem, dotyczący bezpieczeństwa w Internetowej sieci i pokazać, jak zadbać i ochronić najmłodszych użytkowników.

– Wybranie zwycięzców konkursu nie było zadaniem łatwym. Zdecydowana większość prac stała na bardzo wysokim poziomie. Dla nas jest to powód do zadowolenia – nie tylko dlatego, że konkurs promuje szczytną ideę. Ważne jest również to, że daje on młodym artystom okazje do zdobycia nowych doświadczeń i zaistnienia w miejskiej przestrzeni publicznej – powiedział prof. dr hab. Stanisław Wieczorek, przewodniczący Jury Konkursu „Tworzymy Bezpieczny Internet”.

Wystawa ma swoją inaugurację we wtorek, 6 lutego, nie przez przypadek. Wówczas obchodzimy bowiem Dzień Bezpiecznego Internetu. To międzynarodowe wydarzenie o charakterze edukacyjnym, obchodzone z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Przedsięwzięcie to służy propagowaniu działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

– Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest pod hasłem tworzenia kultury szacunku w sieci. Szacunku będącego istotną wartość, bez której nie ma mowy o zbudowaniu kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią – wyjaśniają organizatorzy akcji.To kolejna inicjatywa Funduszu Grantowego dla Płocka w tym zakresie. W ramach programu „Serfuję bezpiecznie” i kampanii realizowanej pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty, od września ubiegłego roku w 20 płockich szkołach przeprowadzone zostały lekcje dla uczniów w formie interaktywnych warsztatów, dwie edycje gry miejskiej, oraz spotkania dla rodziców. Podczas tych ostatnich, trenerzy podpowiadali jak rozmawiać z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych z siecią internetową oraz pokazywali, jakie narzędzia można wykorzystać by bronić dzieci przez cyfrowymi niebezpieczeństwami. Powstał wówczas także poradnik dla rodziców oraz ulotki dla młodzieży, które są dostępne dla wszystkich zainteresowanych na stronie internetowej Funduszu Grantowego dla Płocka, pod adresem fundusz-grantowy.pl.

Wystawa plakatów, podsumowująca konkurs, to na pewno nie ostatnia wspólna inicjatywa Funduszu Grantowego dla Płocka i Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Wspomnijmy, że w kapitule konkursowej znaleźli się wybitni polscy graficy i artyści: prof. Stanisław Wieczorek, prof. Mieczysław Wasilewski, prof. Waldemar Świerzy, Piotr Młodożeniec oraz Grzegorz Adach. Nagrodzone prace można było dotychczas oglądać między innymi w Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz przestrzeni publicznej w takich miastach jak Gdańsk, Wrocław czy Gdynia.

– Zanim rozpocznie się kolejna edycja programu Serfuję Bezpiecznie Fundusz Grantowy dla Płocka zachęca płockie szkoły i instytucje do przyłączenia się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu poprzez organizację własnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów. Według założeń kampanii działania można realizować do końca lutego. Warto je również zgłaszać do konkursu na najciekawszą inicjatywę prowadzonego przez NASK – zachęca Fundacja „Fundusz Grantowy dla Płocka”.

 

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU