REKLAMA

40 lat minęło od wybrania Papieża Polaka [FILM]

REKLAMA

Papież Jan Paweł II, Polak, który zmienił świat i stał się jednym z najbardziej wpływowych przywódców religijnych na świecie, 40 lat temu rozpoczął swoją misję prowadzenia ludzkości ku lepszej przyszłości.

Dokładnie 16 października przed czterdziestoma laty arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła stał się, za sprawą wyniku konklawe, papieżem Janem Pawłem II, nadzieją Polaków (i nie tylko) na lepszą przyszłość. Głową chrześcijańskiego świata został wtedy człowiek zza żelaznej kurtyny – już sam ten fakt był bolesnym doświadczeniem dla komunistów, a to był dopiero początek ich zmartwień.

PowiązaneTematy

Papież Jan Paweł II zjednoczył i wsparł Polaków oraz wszystkie narody uciśnione przez komunistów. Podczas jego wizyty w Krakowie zgromadził ponad 2 miliony wiernych na Błoniach. Padły wówczas słynne słowa:

„Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”

Z kolei pierwsza pielgrzymka po obaleniu władz komunistycznych w Polsce nie obyła się bez wizyty w naszym mieście. Papież w Płocku odprawił mszę, spotkał się z więźniami w zakładzie karnym, a wieczorem rozmawiał z młodzieżą z okna Pałacu Biskupów.Papież Polak za cel postawił sobie łączyć ludzi, misją całego jego pontyfikatu była walka o pokój między ludźmi. Jan Paweł II zapoczątkował tradycję organizacji Światowych Dni Młodzieży, a także poświęcił wiele wysiłku i starań na rzecz budowania jedności w ramach religii chrześcijańskich.

Wszystkie wysiłki papieża doprowadziły do tego, że dwa razy przeprowadzono zamachy na jego życie. Pierwszy raz w roku 1981, gdy został postrzelony, drugi raz, rok później – wtedy został zaatakowany bagnetem. Wysiłki zamachowców jednak spełzły na niczym i Jan Paweł II niestrudzenie realizował swoją misję.

Koniec misji papieża Jana Pawła II nastąpił dopiero wraz ze śmiercią schorowanego i już wiekowego Polaka w roku 2005, 2 kwietnia o godzinie 21.37. Od tego dnia do czasu pogrzebu, uchwałą rady ministrów, trwała żałoba narodowa.

Dziękujemy Panu Zenonowi Dylewskiemu za udostępnienie materiału, który przypomina wizytę bł. Jana Pawła II w Płocku.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU