Wielki jubileusz OSP Woźniki

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dziś w miejscowości Woźniki (gmina Radzanowo) odbyło się wielkie święto tamtejszej ochotniczej straży pożarnej. Druhny i druhowie mogą pochwalić się stuletnią tradycją swojej jednostki.

Dokładnie w 1916 roku powstało OSP Woźniki. 10 września, podczas oficjalnych uroczystości, przypomniano te wydarzenia.

Dlaczego to święto jest tak ważną uroczystością dla mieszkańców tej małej miejscowości w gminie Radzanowo? Otóż niewiele jednostek ochotniczych straży pożarnych może pochwalić się stuletnią tradycją. Do Woźnik przybyli w sobotę przedstawiciele władz samorządowych oraz wszystkie straże z gminy i okolicznych miejscowości. Już od godziny 11 przed kościołem w Woźnikach uformował się zwarty szyk druhen i druhów z całej gminy w asyście orkiestry dętej ze Staroźreb.

Korowód przeszedł na plac przy remizie, gdzie odbyła się uroczystość. Rozpoczęło się Mszą Świętą, podczas której modlono się za nieżyjących już założycieli straży oraz za wszystkich służących w OSP Woźniki. W trakcie mszy poświęcona została figura św. Floriana, którą postawiono z okazji jubileuszu. Po zakończonej Eucharystii, sztandar jednostki uhonorowano “Złotym Znakiem” związku OSP. Następnie prezes OSP Woźniki, Hubert Pietrasiak, przedstawił rys historyczny jednostki oraz pochwalił osiągnięcia druhów.

Jubileusz był także okazją do odznaczenia druhów, którzy swoją pracą przyczyniają się do rozwoju jednostki. Wręczone zostały medale za zasługi dla pożarnictwa, za wysługę lat oraz odznaki okolicznościowe. W remizie OSP Woźniki można było podziwiać wystawę zgromadzonych zbiorów, mówiących o historii jednostki.

Po części oficjalniej, przyszedł czas na część artystyczną, podczas której zaprezentowały się grupy dzieci i młodzieży z radzanowskiego centrum kultury, a w godzinach wieczornych odbyła się zabawa taneczna.

Warto podkreślić, że jednostka OSP Woźniki jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, co oznacza, że niejednokrotnie to oni są pierwsi na miejscu zdarzenia.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji