REKLAMA

W czerwcu utonęło już 90 osób. To efekt upałów

REKLAMA

W tym roku czerwiec jest najgorętszy od 200 lat prowadzenia pomiarów. Temperatura przekracza 30 stopni i dla wielu ludzi stanowi zagrożenie. Upał sprzyja też spędzaniu wolnego czasu nad wodą – tylko od początku czerwca utonęło już 90 osób.

Upał w całej Polsce będzie jeszcze w środę (w nocy przewidywane są opady i ochłodzenie do ok. 25 st.C), jednak w weekend ponownie spodziewać się możemy temperatur w okolicy 30 st. C.

Jak ostrzega Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wysoka temperatura stanowi największe zagrożenie dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych, dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Należy – w miarę możliwości – ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu. Najlepiej, bez wyraźnej potrzeby, nie wychodzić z domu w godzinach południowych.

– Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody oraz unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Upał osłabia naszą koncentrację. W związku z tym, podczas jazdy samochodem powinniśmy zachowywać szczególną rozwagę – apeluje MSWiA.

Ostrzega również przed niebezpiecznymi zachowaniami podczas wypoczynku nad wodą.

– Tylko od początku czerwca br. w Polsce utonęło już 90 osób. W ostatni długi weekend (20-23 czerwca br.) życie w wypadkach nad wodą straciły 23 osoby. 24 czerwca br. utonęło kolejnych 5 osób – wymienia MSWiA.Najczęstszymi przyczynami tragedii nad wodą są brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura. A wystarczy stosować się do kilka zasad:

  • Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody, będąc pod wpływem alkoholu.
  • Należy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
  • Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych – dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.
  • „Dzikie kąpieliska” możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji.
  • Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.

W związku z upałami, w Płocku w dniach 25-26 ponownie zostały uruchomione kurtyny wodne i deszczownice. W przypadku kolejnych upalnych dni w czerwcu urządzenia będą wystawiane także później.

Aktualnie kurtyny wodne są uruchomione na ulicach:
– Tumska /MDK/
– Ogródek Jordanowski al. Kilińskiego
– Pasaż Roguckiego

Deszczownice działają:
– Stary Rynek (w pobliżu Akapitu)
– Park Północny.

Przy okazji wakacji warto pamiętać o zainstalowaniu w swoim smartfonie aplikacji Regionalny System Ostrzegania. Dzięki niej otrzymamy komunikaty o zagrożeniach pojawiających się na obszarze, na którym przebywamy. RSO ostrzeże nas m.in. przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Bezpłatną aplikację RSO można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store).

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU