REKLAMA

Nie płacą czynszu, mieszkają bez umowy: „Nic nam nie zrobicie”

REKLAMA

Wynajem mieszkania miał być dla starszego małżeństwa z Płocka zabezpieczeniem na starość. Trafili jednak na oszustów, młode małżeństwo z dzieckiem. Najemcy nie mają skrupułów i nie płacą ani za wynajem, ani opłat za media.

Państwo Pietrzakowie mieszkali przez 30 lat w jednym z bloków przy ul. Gałczyńskiego w Płocku. Kiedy dzieci się usamodzielniły, zamieszkali z córką i wynajęli własne mieszkanie. To miało być ich zabezpieczenie na starość. Przez wiele lat je wynajmowali, co było istotnym zasileniem ich skromnej emerytury. Trafili jednak na oszustów, którzy od kilku miesięcy nie płacą umówionego czynszu, nie chcą też się wyprowadzić, pomimo że umowa najmu już się skończyła.

Jak opowiadają nam córki starszego małżeństwa, ich rodzice to schorowani, przeszło 70-letni staruszkowie.

– Stan taty nie jest dobry, ma zaawansowaną miażdżycę, przeszedł zawał. Do tego ma tętniaka aorty, raka płuc (przeszedł lobektomię – usunięcie płata płuca), raka prostaty, małopłytkowość. Jest w trakcie diagnozowania przyczyn małopłytkowości. Od 17 lutego zaczyna radioterapię – wymienia pani Małgosia.

Siostry opowiadają, że problemy z wynajmowanym mieszkaniem zaczęły się w październiku ubiegłego roku. Wcześniej, przez kilka miesięcy młode małżeństwo z około dwuletnim dzieckiem płaciło, choć nieregularnie i w ratach. Od października nie płacą jednak w ogóle, również za media. Zarówno czynsz, jak i media muszą opłacać właściciele mieszkania, co – ze względu na ich choroby i konieczność leczenia – sprawiło, że znajdują się w bardzo złej sytuacji finansowej.

Młode małżeństwo tymczasem w ogóle nie poczuwa się do odpowiedzialności, a ich odpowiedzi są aroganckie. Córki właścicieli udostępniły nam kilka wiadomości SMS (pisownia oryginalna):

„Jak się będę miała gdzie wyprowadzić i się wyprowadzę to dam znać… pozdrawiam”

„Smieszna jestes, zaorientujcie sie najpierw co mozecie… Tyle powiem… Zegnam!!!”

„Prosze bardzo tylko nie wiem czy jestescie Panstwo swiadomi ze nawet podczas rozprawy sadowej tez sie nie wyprowadzimy poniewaz nie mamy gdzie i beda zmuszeni Panstwo czekac asz sad przyzna nam lokol komunalny… Dopowiem jeszcze ze przed droga sadowa musza nam Panstwo wyslac pisemne wezwanie do zaplaty i pisemnie wypowiedziec umowe najmu .. Poza tym nie bede Panstwa w stanie splacic prosze sie starac o odszkodowanie od miasta… Media nie sa wpisane na nas wiec prosze sobie oplacic.. Dziekuje pozdrawiam.. DOWIDZENIA”

„Rowniez pragne przypomniec ze jest okres zimowy i nie moga nas Panstwo z dzieckiem wyrzucic…”– Ci ludzie często organizuję głośne imprezy, na co narzekają sąsiedzi, ale jak dotychczas tylko jedna sąsiadka zgłaszała sprawę administracji – tłumaczy pani Małgosia.

A zgłoszenie tego mogłoby pomóc w przyspieszeniu uzyskania wyroku eksmisji. Ten z kolei jest niezbędny, aby można było uzyskać pomoc policji w odzyskaniu mieszkania.

Dlatego wokół małżeństwa Pietrzaków zebrała się grupka ludzi, składająca się z rodziny i znajomych, którzy próbują staruszkom pomóc.

– Naszą akcję nazwaliśmy „Pomóżmy Pietrzakom” – mówi pani Małgosia, która zastrzega, że bardzo zwracają uwagę, aby ich działania były zgodne z prawem. – W bloku, w którym rodzice wynajmują mieszkanie rozwiesiliśmy ulotki informacyjne o akcji. Podobne ulotki powrzucaliśmy do skrzynek pocztowych. Przygotowujemy pozwy i przede wszystkim próbujemy zrobić wokół sprawy szum tłumaczy.

Sprawa jest niezwykle bulwersująca, ponieważ starsze małżeństwo popada w długi, leczenie pochłania większość ich dochodów, a to co zostaje, idzie na utrzymanie obcych  zdrowych ludzi, którzy w okradaniu znaleźli sposób na życie. Podkreślić należy, iż prawdopodobnie młody mężczyzna nie pracuje. Z rozmów z sąsiadami wynika, że widzą go codziennie, zawsze też po zmroku w mieszkaniu jest włączone światło.

– Jest to dla nas niezrozumiałe, przecież jeśli ich nie stać, mogą wynająć tańszą kawalerkę. Oni jednak wolą żyć na koszt naszych rodziców, już teraz stwierdzają, że nie będą płacić, bo nie mają z czego… – mówią zdenerwowane siostry.

Rodzina starszego małżeństwa ma świadomość, że eksmisja może trwać latami, a to zniszczy państwa Pietrzaków zarówno psychicznie, jak i finansowo.

– Nasi prawodawcy stworzyli skuteczne przepisy, by ukarać za kradzież bułki w sklepie, ale rozwiązaniem problemu nieuczciwych najemców nie chcą się zająć. Oszukani właściciele mieszkań zostali pozostawieni samym sobie – gorzko podsumowują nasze rozmówczynie.

I niestety, mają rację, ponieważ zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, w przypadku niewywiązywania się najemcy z umowy, można jedynie złożyć wypowiedzenie, naliczyć odsetki i… dochodzić swoich praw przed sądem. Wynajmujący nie może bez zgody najemcy przejąć posiadania lokalu, np. wejść za pomocą zapasowego klucza i wymienić zamek, nie może także odłączyć mediów. Arogancja najmujących wskazuje, że dobrze o tym wiedzą…

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 31

 1. Pawela says:

  To jest wina państwa. Za dużo daje 500+ .mopsy(MOPS). Zdrowy byk niech weźmie się za pracę. To jest facet raczej baba. Na utrzymaniu państwa i żony. A teraz na utrzymaniu schorowanych starszych ludzi. Jak tak można. I oni też będą xa parę lat w ich wieku. Zyją dniem dzisiejszym. Takie rośnie dzisiejsze pokolenie.

 2. madki says:

  W dzisiejszych czasach dziecko to karta przetargowa na wszystko. Szlag mnie trafia nad tym roztkliwianiem się nad matkami i ich dziećmi. Nie masz za co, to się nie rozmnażaj, a nie, narobi dzieci i czeka aż jej dadzą.

 3. Mistrzu says:

  Pokolenie nierobów 500+ ino daj i daj, do roboty zasrańce

  • gość says:

   najgorsze, że tacy mają prawa wyborcze i potem są mierni, bierni, ale wierni tym, którzy im dali, a nie tym, co ich karmią

 4. Aga says:

  Są firmy, które profesjonalnie zajmują się „usuwaniem” takich lokatorów. Zgodnie z prawem. Wystarczy poszukać w internecie

 5. mieszkanka says:

  Kochani nauczyciele ładnie ich nauczyli. Wykorzystując schorowanych ludzi. Gdzie tak uczą. Dorabiali się przez całe życie, a zostali okradzieni przez darmozjadów, pasożytów i oszustów. Wtydu nie mają.

 6. Anonim says:

  Darmozjady to mało powiedziane, patologia z daleka śmiedząca.

 7. napier.... ich says:

  skoro nie maja pieniedzy dla czego nie zabierze im dziecka opieka spoleczna, takie dziady glodza dziecko a lysy ma to w du…. macie zaj… prezydenta

 8. JaToJa says:

  Znam idealny sposób na pozbycie się bardzo szybko takich lokatorów. Bez przemocy , ugodowo – no prawie ugodowo 😉

 9. wynajmujący says:

  Jak można ich nazwać? Rodzicami. Raczej inaczej pasozytami. Jaki przykład dają dziecku. Pewnie taki sami dostali od swoich pasozytów. Wstyd.

 10. mieszkaniec says:

  Jak można to nazwać. Złodzieje. Okradają starszych schorawanych uczciwych ludzi. Jak ich rodzice wychowali. Wstyd za grosz honoru nie mają. Patologia.

 11. mieszkaniec z Płocka says:

  Potrfił dziecko zrobić to niech się weźmie za pracę. Może tego nie umie bo ma dwie lewe. A może dziecko nie jego?

 12. mieszkaniec z Płocka says:

  Potrfił dziecko zrobić to niech się weźmie za pracę. Może tego nie umie bo ma dwie lewe. A może dziecko nie jego? Darmozjady.

  • gość says:

   nic im nie zrobia, to to żelazny elektorat jednej słusznej partii. w normalnym kraju dzieciak byłby w sierocińcu, a pasożyty w kamieniołomach

 13. Marek says:

  Niestety nie jest jak piszecie. Prawo chroni nieuczciwych najemców nawet jeśli ni płacą. Nie można im wyłączyć mediów, wyrzucić za pomocą osiłków, czy wymienić zamków. W takim przypadku oni mogą złożyć pozew do sądu. Sytuacja beznadziejna jakich wiele. Pozostaje tylko założyć sprawę w sądzie i czekać… latami

 14. Adam says:

  Dobrze radzicie wynająć osiłkom karkom a pomyślcie co tacy robią jak się ktoś uczciwy z nimi zadaje ?????

 15. Adam says:

  Dobrze radzicie 2 osiłkom wynająć tak a pomyślcie co tacy robią jak się ktoś uczciwy z nimi zadaje ?????

 16. Anonim says:

  Ja bym nie opłacił rachunku za prąd żeby wyłączyli i raz dwa problem by się rozwiązał

 17. Pp says:

  Bo taka jest nasza polska i prawo- Beznadziejna !!! Sami baklaniacie do tego zeby brac sprawe w swoje rece bo odwracacie sie dupa do normalnego czlowieka w potrzebie w tym przypadku starszego i schorowanego…a bronicie i dajecie prawa takim ….a twuuu nic tylko splunac na takich ludzi co wynajmuja w tym przypadku…jaki wy przyklad dziecku dajecie ..co to za facet i glowa rodziny co rachunkow oplacic nie potrafi i zeruje na starszym schorowanym czlowieku…do opieki zglosic i dziecko odebrac…zglaszac imprezy na policje w koncu skoncza w sadzie..a tym starszym ludziom zycze zeby w koncu znalazl sie ktos kto wam pomoze z czystego serca

 18. Matka says:

  Wstyd jak tak można zrobic kobieto jeśli to czytasz to się zastanuw co wy robicie wstyd

 19. Gosc says:

  Obserwowac mieszkanie jak wyjda z bloku wejsc wymienic zamki i po sprawie.

 20. xxx says:

  i przez takich ludzi pozniej sa problemy z wynajeciem stanc
  ji dla osob uczciwych.

 21. www says:

  albo zamontował licznik przedpłacony

 22. www says:

  Ja bym jednak sprawdził możliwość odcięcia prądu za niezapłacone rachunki. Energa jest w takich sytuacjach bardzo gorliwa. Ponowne podłączenie może zlecić tylko właściciel mieszkania.

 23. Smieci says:

  Ja bym wziął zula, kupił mu karton amareny i go do nich wprowadził, w końcu to wasze mieszkanie i możecie robić co chcecie, praktyka sprawdzona i działa! Im brudniejszy tym lepszy! Pozdrawiam

 24. Jamama says:

  No jakaś masakra ! Jak tak można? I to się nazywa mama wychowuje dziecko i utrzymuje tatusia na koszt innych ludzi . Brak serca i odpowiedzialności. Chłopie jak to czytasz to weź du##ke do robotę A nie żartujesz na innych ! Pozdrawiam środkowym palcem

 25. gość says:

  zgłosić do MOPS i zabrać im „pińcet plus” na poczet długów.
  kraj, w którym zajmują się tym kto przed kim ma przemawiać, a w takich sprawach nie można za mordę wywalić na bruk chamstwa, bo se bachora zrobili i paniska nagle, którym nie można nic zrobić.
  jeszcze powinno się mordy i nazwiska upublicznić, żeby następnych ludzi nie naciągali
  powodzenia i duzo zdrowia w walce z prymitywnym chamstwem – oby mordy na schodach codziennie rozbijali

 26. Anonim says:

  Wynająć pokój jakimś panom bez karku aby uprzykrzali życie lokatorom

 27. Plocman says:

  Znajomy miał podobną sytuację. Wynajął silnorekiego. Ten przyjechał z ekipą, w 15 minut wyprowadzili niepłacących lokatorów. Sprawę szybko załatwił.

 28. Karol says:

  Mogą za to wynająć lokal jeszcze komuś. Np. 2 osiłkom którzy skutecznie będą korzystać ze swojego lokum.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU