REKLAMA

Kiedy mieszkańcy wrócą do spalonego DPS? I gdzie będzie nowa siedziba Banku Żywności?

REKLAMA

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Płocku odbyło się spotkanie poświęcone inwestycjom samorządu. Omówiono inwestycje drogowe, odbudowę DPS „Nad Jarem” oraz zagospodarowanie budynków dawnej szkoły rolniczej w Trzepowie.

Inwestycje drogowe

W tym roku Samorząd Powiatu Płockiego kończy realizację oraz będzie realizował szereg znacznych inwestycji drogowych. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marcin Błaszczyk przedstawił działania powiatu w tym zakresie. W ostatnim czasie zakończono 5 inwestycji w miejscowościach: Bodzanowo, Ciachcin, Daniszewo, Mąkolin i Sędek za łącznie 3 mln 200 tys. zł.

– Dzisiaj zostały otwarte oferty dla zadania przebudowy drogi Góra – Dobrsk – Gralewo na długości 2,440 km. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Strabag za kwotę ponad 2 miliony 600 tys. złotych. Czas realizacji tego zadania to do końca września tego roku. Mieszkańcy miejscowości Góra w połączeniu z dwoma powiatami, powiatem płockim i płońskim powinni pojechać po bezpiecznej wygodnej drodze – mówił dyrektor Marcin Błaszczyk.

Powiat również przygotowuje inwestycje drogowe, których łączna długość to aż 14 km. Koszt realizacji tych inwestycji to ponad 7,5 mln zł.

W trakcie realizacji jest również remont trasy Bielsk – Szumanie, która jest dofinansowana na poziomie 95% z budżetu Województwa Mazowieckiego. Droga połączy powiat płocki i powiat sierpecki. Ze względu na sprzyjającą pogodę prace przy tej inwestycji już trwają a planowane zakończenie to 30 września 2020.

Starosta Płocki Mariusz Bieniek zwrócił uwagę, że trwa również realizacja inwestycji drogowej łączącej powiat płocki i powiat gostyniński. Wyremontowana trasa Gąbin – Nowy Kamień – Janówek zostanie oddana do użytku w połowie roku. Długość przebudowywanego odcinka to 3,5 km a wartość inwestycji to 3 miliony 200 tys. zł.

Lech Dąbrowski, Przewodniczący Powiatu Płockiego przybliżył inwestycje drogowe, realizowane we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. W najbliższym czasie zostanie rozpoczęta przebudowa drogi w Maszewie, na którą przeznaczono w tym roku 1 mln zł. W kolejnym roku, gdy planowane jest zakończenie inwestycji, pochłonie ona kolejne 8 mln zł. W ramach wspomnianych prac w miejscowości Sikórz powstanie rondo.

W planach jest także przebudowa drogi 562 od granicy miasta do Murzynowa. Powiat wystąpił do Marszałka Województwa Mazowieckiego z petycją o wsparcie inwestycji. Sama dokumentacja inwestycji to koszt blisko 2 mln zł a wartość przebudowy jest oszacowana na nawet 40 mln zł.

W Siecieniu po wykonaniu kanalizacji i naprawie szkód, jakie wyrządziły bobry, dokończona ma być droga nr 555. W Boryszewie planowany jest remont ulic Otolińska i Żyznej. Ma tam powstać również rondo turbinowe.

W miejscowości Bronowo-Zalesie oraz od miejscowości Srebrna do Białej powstanie około 3 km ścieżek pieszo-rowerowych. Dodatkowo przekazano plac budowy dla inwestycji drogowej w miejscowości Ciachcin.

fot. Wiktor Pleczyński

Bank Żywności w miejscu dawnej szkoły rolniczej w Trzepowie

– Rada jednogłośnie przyjęła naszą propozycję, aby 2 hektary ziemi zabudowanej budynkami gospodarczymi przekazać na rzecz Banku Żywności na rozbudowę. Dziś jest to jeszcze forma dzierżawy, ale tylko do momentu zakończenia tworzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej nieruchomości. Wówczas z gotowym planem będzie formalna możliwość, abyśmy oddali ten teren za przysłowiową złotówkę na rzecz Banku Żywności. Co nie zmienia faktu, że dzisiejsza dzierżawa nieodpłatna daje też możliwość dysponowania tą nieruchomością na cele budowlane. Oznacza to, że zarząd Banku Żywności może na niej już realizować swoje cele – informował Starosta Powiatu Płockiego Mariusz Bieniek.Aldona Cybulska, wiceprezes Banku Żywności w Płocku wyjaśniła, że instytucja planuje na pozyskanym terenie postawić budynek biurowo-magazynowy. Teren ma zostać ogrodzony i zagospodarowany. W planach Banku Żywności jest również stworzenie tam centrum usług pomocy społecznej oraz centrum konferencyjne.

– My się opieramy w tej chwili na ustawie o niemarnowaniu żywności i ten nowy magazyn, który mam nadzieję, będziemy budować od marca, ma zapobiegać marnowaniu żywości. Ponieważ mamy podpisane umowy z dużymi sieciami handlowymi i oznacza to potężne ilości żywności, żeby tego nie marnować, temu będzie służył ten magazyn – wyjaśniał prezes Marek Kuczyński.

Instytucja ma w planach stworzenie taśmy przerobowej pozwalającej na przetworzenie pozyskanej żywności, której nie są już w stanie przerobić inne organizacje.

Płocki Bank Żywności pomaga mieszkańcom powiatów płockiego i sierpeckiego, Płocka, Gostynina, Sochaczewa i Sierpca. Obecnie Bank Żywności dystrybuuje w ramach programów europejskich żywność dla 22 tys. osób. Do 38 tys. osób trafia żywność przekazana ze sklepów i sieci handlowych.

fot. Wiktor Pleczyński

Odbudowa DPS „Nad Jarem” w Nowym Miszewie

Przypomnijmy, 3 sierpnia 2019 roku w budynku głównym Domu Pomocy Społecznej Nowym Miszewie wybuchł pożar. W wyniku czego zniszczeniu uległo poddasze części frontowej, poddasze jednego skrzydła budynku głównego oraz poddasze budynku wielofunkcyjnego.

Pożar spowodował całkowite zniszczenie konstrukcji drewnianej dachu wraz z pokryciem, warstwami izolacji oraz sufitami podwieszanymi poddasza. Ponadto, w wyniku działania wysokiej temperatury, zniszczeniu uległy murowane ścianki działowe poddasza oraz częściowo trzony kominowe ponad poziomem podłogi poddasza.

W grudniu 2019 roku został zakończony pierwszy etap remontu polegający na położeniu więźby dachowej wraz z częściowym dociepleniem poddasza użytkowego. Zostały wykonane przeglądy instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne i hydrantowe.

Obecnie rozpoczęto realizację II etapu, którego zakończenie planowane jest na 15 lutego 2020 roku. Zakres prac wykonanych w tym etapie objął oprócz osuszenia pomieszczeń m.in. uzupełnienie i wykonanie nowych tynków, wyprowadzenie pionów instalacyjnych ponad strop parteru wraz z zabezpieczeniem, malowanie ścian i sufitów, montaż glazury, lamp, wykonanie i montaż szaf wnękowych, wymiana okien PCV, a także osuszenie pomieszczeń piwnicznych, odgrzybianie oraz malowanie (dwukrotne) ścian i sufitów farbą antypleśniową.

Władze powiatu płockiego planują, że mieszkańcom DPS uda się powrócić do odbudowanego budynku w czerwcu. Wartość inwestycji jest szacowana na około 5,5 mln zł.

fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Janek says:

    Jednak zPlocka do Bielska nic się nie robi może jeszcze za mało wypadkow albo żaden wlodarz w tym kierunku nie buduje buduje się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU