Będzie podział Mazowsza. Statystyczny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Decyzja o podziale statystycznym województwa mazowieckiego jest niemal sfinalizowana. Brakuje jedynie zgody Komisji Europejskiej. Zgodnie z decyzją Eurostatu, Mazowsze zostanie statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa. Oznacza to szansę na dotacje unijne z funduszy europejskich po roku 2020.

O taki podział zabiegał marszałek Adam Struzik i Sejmik Województwa Mazowieckiego. – Znakomita informacja. Mazowsze po 2020 r. byłoby statystycznie zbyt bogate, aby móc liczyć na wsparcie z UE – twierdzi marszałek. Jego zdaniem, nie ma już racjonalnego powodu, aby wracać do koncepcji podziału administracyjnego Mazowsza.

O statystyczny podział województwa mazowieckiego na dwa regiony samorząd Mazowsza zabiegał już od kilku lat. Wniosek został złożony w lutym tego roku.

Zgodnie z informacjami urzędu marszałkowskiego, Mazowsze w 2015 r. wytworzyło jedną piątą polskiego PKB. W 2013 r. w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiło ono ponad 107 proc. unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika Mazowsze nie mogłoby ubiegać się o pieniądze z unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

W wyniku podziału statystycznego, Mazowsze zostanie podzielone na dwa regiony. Pierwszy obejmie Warszawę z powiatami pruszkowskim, grodziskim, warszawskim zachodnim, nowodworskim, legionowskim, wołomińskim, mińskim, otwockim i piaseczyńskim. Drugi pozostałą część Mazowsza.

opr. mg

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji