REKLAMA

ZUS zaprasza na Dni Ubezpieczonego

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje w całej Polsce dni otwarte, w trakcie których można skorzystać z porad osób kompetentnych w zakresie praw i obowiązków osób ubezpieczonych.

PowiązaneTematy

Dni Ubezpieczonego odbędą się w dniach 7-11 października. ZUS przygotowuje na to wydarzenie specjalnie adresowane porady ekspertów, cenne wskazówki oraz pomocne publikacje. Adresatem ma być szczególnie najliczniejsza, a jednocześnie najmniej poinformowana o swoich prawach grupa – osoby, które są ubezpieczone, ale wszelkie sprawy w ZUS prowadzi za nich pracodawca. Ta grupa liczy aż 15 milionów osób. Brak wiedzy o swoich prawach i obowiązkach w tym zakresie często skutkuje zaniedbaniem, które, szczególnie odkryte po latach, może przynieść bardzo poważne i nieprzyjemne skutki.

– Wiele osób pracujących na umowach zlecenia czy umowach o dzieło nie wie dokładnie, jakie składki pracodawca jest zobowiązany za nie odprowadzać – mówi Barbara Smardzewska-Czmiel, rzecznik prasowy płockiego ZUS. – Wielu ubezpieczonych nie zna zasad, gromadzenia ich składek emerytalnych i na czym polega ich waloryzacja. Uprawnienia do przyszłych świadczeń zależą również od naszej wiedzy o warunkach do ich przyznania. Dlatego jest ona tak ważna już teraz. Od kiedy funkcjonuje system e-WUŚ, bardzo istotna stała się również kontrola zgłoszenia najbliższej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Z większą wiedzą na ten temat zapobiegniemy niemiłej niespodziance przed wizytą u lekarza – wyjaśnia pani rzecznik.Dla klientów, odwiedzających placówki ZUS w tych dniach, do wyłącznej dyspozycji będą eksperci od poszczególnych dziedzin ubezpieczeń. Poradę specjalistów będą mogli uzyskać pracownicy, zleceniobiorcy, nianie, pracujący za granicą, prowadzący firmy za granicą, jak również osoby delegowane do któregoś z krajów UE. O swoich nowych uprawnieniach więcej dowiedzą się również osoby przebywające na urlopie wychowawczym.
Podczas „Dni Ubezpieczonego” będzie można dowiedzieć się więcej o ułatwieniach w kontakcie z ZUS-em, jakie niesie ze sobą nowa Platforma Usług Elektronicznych pue.zus.pl. Będzie wówczas okazja do założenia i jednocześnie uwierzytelnienia swojego profilu na PUE.


Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU