Rzecznik Wojsk Obrony terytorialnej poinformował, że w związku z sytuacją na Ukrainie, wprowadzono zmianę statusu do natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy. Mają oni wesprzeć administrację państwową i samorządową, realizującą zadania przyjęcia uchodźców z terenu Ukrainy.
Jak przekazał 24 lutego płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT, żołnierze tej formacji mają wesprzeć działania administracji państwowej i samorządowej, dotyczące przyjęcia uchodźców z Ukrainy.
– Żołnierze brygad OT z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym, niż 6 godzin. Żołnierze pozostałych brygad OT mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym, niż 12 godzin – poinformował rzecznik WOT.
Sygnał o natychmiastowym stawiennictwie otrzymali już żołnierze Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT. Wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są zobowiązani natomiast do sprawdzenia wyposażenia, powiadomienia pracodawców oraz zapewnienia sobie możliwości stawiennictwa w zmienionym reżimie czasowym.
– Pracodawców żołnierzy WOT prosimy o wyrozumiałość i umożliwienie stawiennictwa żołnierzy po wprowadzeniu odpowiedniego sygnału – apeluje płk Marek Pietrzak.
Zgodnie z przepisami, pracodawca zatrudniający żołnierza WOT, w przypadku wezwania pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego stawiennictwa nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi – żołnierzowi wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Na ten czas pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Pracodawca może ubiegać się o zwrot wydatków (rekompensatę) z tytułu zatrudnienia nowego pracownika na zastępstwo żołnierza WOT skierowanego do działań w trybie natychmiastowego stawiennictwa lub powierzenia tego zastępstwa innemu pracownikowi, który jest zatrudniany u tego pracodawcy.
– Już teraz kierujemy wyrazy wdzięczności do tych pracodawców, którzy wspierają służbę naszych żołnierzy i identyfikują się z naszą misją – podsumowuje płk Marek Pietrzak.