Ostatnia noc oraz dzień nie były spokojne dla mieszkańców Płocka i okolic. Silny wiatr dotarł także w nasze rejony. Doszło do zerwania kabli energetycznych, połamane zostały słupy i drzewa, kilka dachów wymaga naprawy. Lecz w porównaniu z sytuacją w kraju, orkan Ksawery obszedł się z nami wyjątkowo łagodnie.

Relacja była aktualizowana na bieżąco.

Rozpoczynamy naszą relację w piątek, 6 grudnia. Nad Polskę dotarł orkan Ksawery. Według Biura Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych IMGW, dzisiaj porywy wiatru na Mazowszu od godziny 7 dochodzą do 110 kilometrów i mogą się wzmagać.

Godz. 9.30: Wichura wyrządziła wiele szkód w Płocku i powiecie. Silny wiatr uszkodził trakcje energetyczne i powalił ponad trzydzieści drzew. Zerwał także dach z budynku w Łupkach Nowych w Gminie Bukowo. Skutki silnego wiatru odczuli także mieszkańcy Nowego Duninowa. Wichura zerwała kable wysokiego napięcia i bez prądu pozostało blisko 180 osób – w tym Urząd Gminy.

Płocka straż pożarna była wzywana do interwencji trzydzieści razy. Najwięcej z nich dotyczyło przewróconych drzew i zerwanych linii wysokiego napięcia. Strażacy wzywani byli także do dachu jednego z budynków – wichura zrywała bowiem jego blachę.

Jak powiedział rzecznik strażaków, Edward Mysera, tylko jedna z trzydziestu interwencji miała miejsce w Płocku – na Kostrogaju wiatr przewrócił drzewo. Pomimo takiej ilości wezwań, rzecznik uspokaja: – U nas walka z wiatrem przebiega spokojnie – stwierdził Mysera. – Na szczęście nikt nie ucierpiał – dodał.

Godz. 11: W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi, zaplanowane na dzisiaj Mikołajki przed ratuszem zostaną przeniesione do budynku Urzędu Miasta. Czytaj więcej TUTAJ

Godz. 12: – Wichura nad powiatem odcięła Łąck od świata – poinformowała Dagmara Kobla, rzeczniczka prasowa starostwa powiatowego. Niezwykle silny wiatr uszkodził linie elektryczne w Łącku i gminie. – Mieszkańcy nie mają też wody i nie działa telefonia komórkowa. W gminie Drobin w miejscowości Wrogocin zerwało dach z jednego z domów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

W szkołach podstawowych w Świniarach i Potrkówku w gminie Słubice nie ma prądu. W Wyszogrodzie wiatr zerwał jedną linię telefoniczną.

– Wszystkie jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz pracownicy Zarządzania Kryzysowego: powiatowego i gminnego pozostają w pełnej gotowości – oświadczyła Dagmara Kobla.

Godz. 12.30: Silny wiatr uszkadza coraz więcej linii energetycznych. Według danych z godz. 10.30 w rejonie Płocka jest około 33 tys. osób bez prądu. Największe problemy występują teraz w gminach: Łąck, Nowy Duninów, Sanniki, Słubice, Gąbin (miasto i gmina), Gostynin (miasto i gmina), Bielsk, Brudzeń Duży, Bulkowo, Gozdowo, Mochowo, Skępe, Stara Biała, Staroźreby i Drobin.

Według informacji spółki Energa, problemy z prądem mają też mieszkańcy osiedla Góry w Płocku. Na razie nie wiadomo jak długo potrwają awarie w tych rejonach. Uszkodzenia są rozległe.

Godz. 12.50: Sytuacja na drogach jest stabilna, ale jazda po mieście nie jest prosta. Wiatr jest cały czas bardzo silny, jego podmuchy spychają samochody na środek drogi lub pobocze. Jak relacjonowali kierowcy, z którymi rozmawialiśmy przed momentem, należy bardzo uważać na zakrętach  i panować nad kierownicą. Zobaczcie naszą relację wideo z płockich ulic:

Aktualnie opady ustąpiły, ale z pewnością wkrótce znowu zacznie padać. W ostatnich godzinach mieliśmy dość duże opady deszczu, śniegu, a nawet gradu, więc nawierzchnie są śliskie. Czasami też zaświeciło słońce – i to tego sobie oraz Wam życzymy w te Mikołajki. Zostańcie z nami. Wkrótce będziemy kontynuowali naszą relację.

Godz. 13.15: Otrzymujemy informacje także od Was. Zacznijmy od sytuacji drogowej. Trasy w kierunku Gąbina, Dobrzykowa i Ciechomic są nieodśnieżone. Według naszego czytelnika jedzie się tam “drugim śladem”. Śnieg utrzymuje się na asfalcie. Ponadto trudna sytuacja jest także w Gostyninie. Samochody poruszają się tam z bardzo małą prędkością i nadal bardzo mocno wieje.

Użytkownik podpisujący się pseudonimem Wujek Czesław napisał do nas: przy Al. Kobylińskiego starszy pan jadący rowerem został zepchnięty przez silny podmuch wiatru. Pomogłem mu wstać. Nic mu się nie stało, więc mógł pojechać dalej.

Na Wasze informacje czekamy sms-owo lub telefonicznie po nr. 534 276 781 lub mailowo na adres damian@petroecho.pl

Godz. 13.20: Aktualną sytuację drogową w mieście możecie obserwować na kamerach KorkoNet.

Godz. 13.25: [AWARIE ELEKTRYCZNE] Otrzymaliśmy oficjalne informacje od Energi nt. sytuacji w Płocku i powiecie. Jak przyznała Aldona Niedzielak, rzeczniczka prasowa spółki Energa-Operator Oddział w Płocku, sytuacja jest bardzo trudna. – Z rozległymi awariami mamy do czynienia praktycznie na całym obszarze działania płockiego oddziału. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: ciechanowskim, działdowskim, gostynińskim, kutnowskim, legionowskim, lipnowskim, łęczyckim, łowickim, makowskim, mławskim, nidzickim, nowodworski, płockim i płockim grodzkim, płońskim, przasnyskim, pułtuskim, sierpeckim, sochaczewskim, żuromińskim. O godz. 6.30 ogłoszony został stan awarii masowych. W wyniku huraganu zasilania nie miało ok. 1800 stacji transformatorowych, szacujemy, że bez zasilania może być nawet 50 tysięcy odbiorców (stan na godz. 9.30). W terenie pracuje ponad 60 brygad Pogotowia Energetycznego, w tym również ekipy firm zewnętrznych, uruchomione są dodatkowe stanowiska dyspozytorskie, przy których dyspozytorzy koordynują akcją usuwania awarii i wspierają brygady terenowe w lokalizowaniu miejsc uszkodzeń.

W powiecie płockim rozległe awarie są m.in. w gminach Iłów, Kiernozia, Łąck, Młodzieszyn, Nowy Duninów, Pacyna, Rybno, Sanniki, Słubice, Szczawin Kościelny, Gąbin, Gostynin, Dzierząznia, Nowy Duninów, Płock – m.in. ul. Tartaczna, Płock Góry, Góry Szkoła Rolnicza, Łąck PKP, Budy Stare, Łąck, Łąck Stadnina, Stefanów, Emilianów, Janów, Marianów, Sendeń Mały, Sendeń Duży, Dobrzyków (ul. Dobrzykowska Ogródki Działkowe, Nizinna, Nadwiślańska, Tokary Rąbierz, Budy Dolne, Jordanów, Górki Ciechomickie, Górki Dobrzykowskie) – poinformowała przedstawicielka Energi.

Spółka prosi mieszkańców, którzy zostali dotknięci awariami, o cierpliwość. – W ciągu godziny do Telefonicznego Centrum Zgłoszeniowego próbuje się dodzwonić średnio 12 tysięcy osób. Mimo iż spółka dysponuje łącznie 600 liniami telefonicznymi w dwóch centrach zgłoszeń, czas oczekiwania na przyjęcie zgłoszenia może być znacząco wydłużony.

Centra wyposażone są w systemy informacji automatycznej, dzięki której dzwoniący mogą odsłuchać nagrane informacje o trwających awariach. Dla części klientów jest to wystarczające, by mieć pewność, że służby energetyczne są powiadomione o awarii.

Informacje nt. awarii będziemy publikowali na bieżąco.

Godz. 13.50: Jak poinformował nas rzecznik płockiej policji, Krzysztof Piasek, nie ma żadnych informacji nt. utrudnień w ruchu na terenie Płocka i powiatu. – Na razie ten orkan obchodzi się z nami łagodnie – stwierdził rzecznik. – Nie wpływają do nas żadne sygnały o groźnych sytuacjach – dodał.

Rano służby miały kilka zgłoszeń do małych uszkodzeń aut w związku z łamiącymi się gałęziami, ale jak powiedział nam Krzysztof Piasek, były to jedynie zarysowania spowodowane spadającymi odłamkami. Policja apeluje o rozwagę podczas jazdy. Należy pamiętać, że deszcz i śnieg, który spadł w ostatnich godzinach, po zachodzie słońca może zacząć marznąć. Poza tym nie należy parkować samochodów w okolicach drzew i dużych elementów (np. bannerów reklamowych), które grożą uszkodzeniem.

Godz. 14.50: W kilkadziesiąt minut spadło kilka centymetrów śniegu. Na ulicach błoto pośniegowe. Jeździ się ciężko, więc uważajcie!

Łąck nadal pozostaje częściowo odcięty od prądu. Blisko połowa gospodarstw nie ma wody.

Dachy zerwało w Łubkach Nowych w Gminie Bulkowo i w Wrogocinie w Gminie Drobin. Strażacy wyjeżdżali 31 razy do powalonych drzew.

W Nowym Duninowie usunięto awarię prądu. Na terenie całego powiatu są kłopoty z dostępem do internetu i sieci komórkowej.

Synoptycy przewidują poprawę pogody dopiero w sobotę rano.

Jak poinformowała Dagmara Kobla, rzeczniczka starostwa powiatowego, wszystkie jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz pracownicy Zarządzania Kryzysowego: powiatowego i gminnego pozostają w pełnej gotowości.

Godz. 15.40: Zobaczcie TUTAJ galerię zdjęć, które zrobiliśmy godzinę temu na ulicach w centrum miasta.

Godz. 16: Sytuacja uspokaja się. Przestał padać śnieg. Nie mamy żadnych informacji o utrudnieniach na drogach, choć gdzieniegdzie zdarzają się zatory podczas popołudniowych powrotów z pracy.

Jednak pół godziny temu sytuacja na drogach była trudna. Zobaczcie sami:

Godz. 16.10: Zarejestrowaliśmy też akcję strażaków, którzy obcinali połamane gałęzie zagrażające kierowcom:

Godz. 16.30: Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej Energi w Płocku i rejonie poradzono sobie już z większością awarii energetycznych. Bez prądu pozostaje część gminy Radzanowo, gdzie trwa lokalizacja uszkodzenia.

Godz. 17: W Borowiczkach przewróciło się drzewo. Do akcji wkroczyli strażacy, ale okazało się, że oparło się ono o drugie drzewo i nikomu nie zagraża. Strażacy usuną je jak tylko uspokoi się sytuacja pogodowa.

Godz. 17.30: Sytuacja na drogach w Płocku nadal spokojna. Rzecznik prasowy policji w rozmowie z nami chwalił kierowców. – Jechałem przed chwilą przez całe miasto i widać, że kierowcy naprawdę zachowują ostrożność – mówił Krzysztof Piasek. Przez tę ostrożność oraz trudności z podjazdem na wzniesienia na drogach w Płocku tworzą się korki. Dojazd z pracy do domu może być wydłużony, ale jednak nie ma żadnych niebezpieczeństw. – O ile sytuacja na drogach w Płocku jest niezła, to już w powiecie ich stan może być o wiele gorszy. Dlatego też ponownie apelujemy o ostrożność – dodawał rzecznik prasowy płockiej komendy.

Według policjantów dzisiejszy dzień, jak na warunki, jakie panowały od samego rana, był naprawdę spokojny. W Płocku i powiecie nie doszło do żadnych wypadków. – Było jedynie kilka zwykłych kolizji, ale to nawet nie są kolizje, a drobne wgniecenia i przetarcia – uzupełniał rzecznik policji.

Godz. 17.40: Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Energa-Operator, jest możliwość, że nie uda się dzisiaj usunąć wszystkich awarii prądu. – Niestety sytuacja pogodowa się pogarsza i istnieje zagrożenie, że nie uda nam się dzisiaj usunąć wszystkich awarii – poinformowała nas Aldona Niedzielak. – Na całkowite przywrócenie zasilania nie pozwalają warunki drogowe, znacząco utrudniające dostęp do sieci zwłaszcza ciężkiego sprzętu, potrzebnego do naprawy połamanych słupów czy pozrywanych przewodów. Silny wiatr uniemożliwia realizację napraw, wymagających korzystania z podnośników.

Godz. 18: Szósty grudnia dobiega końca. Wszyscy, jak jeden mąż powtarzają, że aura potraktowała nasz region wyjątkowo łaskawie. Oby było tak dalej.

Straż pożarna podsumowała dla nas ostatnie 24 godziny: strażacy w sumie interweniowali 57 razy, z czego 41 zgłoszeń było w powiecie płockim, a 16 w samym Płocku. Interwencje polegały przede wszystkim na usuwaniu gałęzi i drzew, które zagrażały życiu lub mieniu. Strażacy zabezpieczali też sześć dachów, które uszkodził silny wiatr. Metalowe elementy pojawiły się na dachu gimnazjum nr 5 przy ul. Królowej Jadwigi. Zabezpieczano też dach dawnego dworca przy Al. Jachowicza oraz budynek w Gąbinie.

Dużo zgłoszeń strażacy mieli także do zerwanych linii energetycznych – między innymi w Nowym Duninowie i Siecieniu. Jak powiedział w rozmowie z nami Edward Mysera, rzecznik państwowej straży pożarnej w Płocku, sytuacja w naszym regionie – w porównaniu z tą krajową – była dobra.

Oprócz interwencji związanych z huraganem strażacy gasili również pożar na ul. Łukasiewicza. Na szczęście nic groźnego się tam nie wydarzyło.

Godz. 18.10 Wszystko wskazuje na to, że najgorsze za nami. Co prawda nadal mocno wieje, ale z godziny na godzinę wiatr ma być coraz słabszy i w niedzielę wszystko powinno wrócić do normy. To jeśli chodzi o wiatr, natomiast niepokojące sygnały docierają z północnego-wschodu, skąd nacierają do nas opady śniegu. Jednak miejmy nadzieję, że natura nadal nie będzie traktowała nas po macoszemu.

Kończymy naszą całodzienną relację. Dziękujemy Wam za śledzenie naszego materiału. Życzymy miłego i spokojnego wieczoru!

Podziel się:

1 komentarz

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji