
Z początkiem lipca startuje kolejne szkolenie dla ochotników w ramach akcji „Wakacje z WOT”. To ostatni dzwonek, aby zgłosić się do WCR-u i dopełnić formalności.
Chcesz poznać budowę broni i nauczyć się strzelać? Zastanawiasz się jak poruszać się i przeżyć w terenie, którego nie znasz? A może twoją motywacją będzie chęć wpłynięcia na poprawę bezpieczeństwa twoich bliskich i lokalnej społeczności? Wszystko to jest możliwe w Wojskach Obrony Terytorialnej.
– Pracuj, ucz się, a jednocześnie rozwijaj się jako żołnierz. Już 1 lipca w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej startują „Wakacje z WOT” – zachęcają żołnierze.
To nie obóz. To prawdzie szkolenie poligonowe, na którym uczestnik nauczy się obsługi broni, celnego strzelania, poruszania się w trudnym terenie, opatrywania ran i ewakuacji innych z terenów zagrożonych.
– Dowiesz się jak korzystać ze specjalistycznego sprzętu noktowizyjnego i termowizyjnego, oraz jak wygląda improwizowany ładunek wybuchowy (fugas). Na koniec w obecności rodziny i przyjaciół wypowiesz słowa roty przysięgi, a mury jednostki wojskowej opuścisz jako żołnierz Wojska Polskiego w mundurze z biało-czerwoną na ramieniu – wyjaśnia kpt. Dominik Pijarski Oficer Prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Dla kogo jest WOT?

Piąty rodzaj sił zbrojnych powstał z myślą o wszystkich, którzy chcą być żołnierzami, dbać o bezpieczeństwo swoich najbliższych, a także wspierać lokalne społeczności, ale jednocześnie nie chcą rezygnować ze swojej pracy zawodowej czy nauki. Dla wielu też Wojska Obrony Terytorialnej są początkiem drogi w późniejszej karierze zawodowej.
Główny warunek, jaki musi spełniać kandydat na żołnierza terytorialnej służby wojskowej to wiek – trzeba mieć ukończone 18 lat, ale nie można mieć więcej niż 55 lat (korpus szeregowych). Dodatkowo niezbędne jest obywatelstwo polskie oraz niekaralność. Przyszły żołnierz musi poddać się badaniom lekarskim oraz przejść pozytywnie wizytę u psychologa. Żołnierzem OT może zostać druh z Ochotniczej Straży Pożarnej, a także funkcjonariusz Straży Miejskiej. Nie może natomiast pełnić służby osoba wyłączona z obowiązku mobilizacyjnego.
Po dokonaniu niezbędnych formalności, kandydat na żołnierza WOT otrzyma kartę powołania, na której widnieć będzie data szkoleni podstawowego. Takie zgrupowanie poligonowe trwa 16 dni i kończy się złożeniem przysięgi wojskowej.
– Wakacje spędzone na poligonie to nie tylko pierwszy krok na swojej ścieżce rozwoju w Wojsku Polskim to też uposażenie, które wpłynie na konto żołnierza tuż po zakończonym szkoleniu – zaznacza kpt. Dominik Pijarski.
Jak dołączyć do projektu “Wakacje z WOT”?

„Wakacje z WOT” z 6 Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej rozpoczną się 1 lipca na terenie 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach. Wystarczy zgłosić się do Wojskowego Centrum Rekrutacji (Płock, aleja Jana Kilińskiego 12, tel. 26 144 13 00). Można również skontaktować się z rekruterem poprzez dedykowaną stronę internetową Wojsk Obrony Terytorialnej.