REKLAMA

W Płocku wystąpi laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego

REKLAMA

Laureat IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zagra z płockimi symfonikami z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją maestro Rémi Durupt (Laureata I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Antal Dorati w Budapeszcie 2021) na fortepianie zagra laureat IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Jakub Kuszlik. Koncert odbędzie się 11 listopada br.

Podczas wydarzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości będzie można usłyszeć I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, w wykonaniu Jakuba Kuszlika. W programie jest także V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena.

Jakub Kuszlik fot. Karolina Sałajczyk

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (Konkurs Chopinowski) to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie w klasie fortepianu. Wydarzenie odbywa się co 5 lat w Warszawie.

Zainicjowany został w 1927 roku przez polskiego pianistę, profesora Jerzego Żurawlewa. Historia konkursu dowodzi, że jego laureaci mają gwarancję kariery międzynarodowej oraz występów w największych salach koncertowych.

Jakub Kuszlik jest pierwszym Polakiem nagrodzonym w Konkursie od 2005 roku, kiedy to zwycięzcą został Rafał Blechacz. Laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zdobył IV Nagrodę ex aequo oraz Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.

– Pierwszym kompozytorem, po którego muzykę sięgnąłem już jako dziecko, był właśnie Chopin. Słuchałem tej muzyki wtedy bardzo dużo, praktycznie przez całą szkołę podstawową słuchałem tylko utworów tego kompozytora. Wiadomo, że wówczas moim marzeniem było to, by pojawić się na estradzie w warszawskiej Filharmonii Narodowej, aby wystąpić w tym konkursie. I oto, kilkanaście lat później znalazłem się właśnie w tym miejscu! – powiedział Jakub Kuszlik.Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017), zdobywcą wielu laurów w konkursach pianistycznych.

Jakub Kuszlik urodził się 23 grudnia 1996 roku w Bochni, gdzie ukończył PSM I st. im. J. Żurawlewa w klasie Agaty Zając i PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie Olgi Łazarskiej. Pianista jest również stypendystą Fundacji Czarneckich i Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Jakub Kuszlik fot. Karolina Sałajczyk

Artysta koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii i Islandii. W listopadzie 2018 pianista wystąpił z ogromnym sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku.

Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi maestro Rémi Durupt, Laureat I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Antal Dorati w Budapeszcie 2021.

Koncert rozpocznie się 11 listopada o godz. 19 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Kolegialnej 23. Więcej informacji oraz bilety w cenie 50 zł dostępne stacjonarnie w kasie biletowej POS oraz na stronie internetowej Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Sponsorami wydarzenia są: PKN ORLEN, Hotel Petropol, Hotel Czardasz, MTBS, XERO Serwis, Piwpol, Airprint, Novekino Przedwiośnie, PSS Zgoda Płock, KM Płock, RyneX, Kwiatowe Atelier, just GYM, Galeria Mazovia, Fikołki.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU