REKLAMA

W hołdzie powstańcom

REKLAMA

W środę odbędą się kolejne wydarzenia, w ramach odbywających się obchodów 150. rocznicy Powstania Styczniowego.

15 maja, w godzinach 10-13 zostanie zorganizowana gra na terenie miasta pt. „Śladami generała Zygmunta Padlewskiego i powstańców styczniowych”. To zabawa, adresowana do uczniów płockich szkół podstawowych, organizowana przez Gimnazjum nr 5 im. Zygmunta Padlewskiego w Płocku oraz Hufiec ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku. W tym czasie odbędzie się też uroczyste złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej, a więc:

– przy tablicy upamiętniającej uwięzienie gen. Zygmunta Padlewskiego – Zakład Karny, ul. Sienkiewicza 22,
– na mogile powstańców styczniowych – Cmentarz Garnizonowy, ul. Norbertańska,
– na zbiorowej mogile powstańców styczniowych i grobie sanitariuszki z powstania styczniowego Marii Pauliny Krzyżanowskiej – cmentarz przy ul. Kobylińskiego.W godzinach 9 – 14.30 w gimnazjum nr 5 im. Zygmunta Padlewskiego obchodzone będzie święto patrona szkoły. W planach jest m.in. przedstawienie szkolne przedstawiające postać Padlewskiego, zakończenie gry miejskiej, wręczenie nagród i konkurs wiedzy o patronie. Z kolei o godzinie 16 w miejscu stracenia gen. Padlewskiego (al. Piłsudskiego), odbędą się kolejne uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych. W planach m.in. wystąpienie prezydenta Nowakowskiego, poświęcenie tablicy, nabożeństwo majowe i apel.

W niedzielę, 19 maja, w kościele pw. św. Stanisława Kostki odbędzie się msza w intencji powstańców styczniowych. Tuż po niej nastąpi odsłonięcie tablicy, upamiętniającej stracenie gen. Zygmunta Padlewskiego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU