Dlaczego masaż?

twoj_eden (25)W Gabinecie Odnowy Biologicznej “Twój Eden”, wśród wielu dostępnych zabiegów odnowy biologicznej, proponujemy Państwu jedną z najstarszych form relaksu, zawartą w jednym krótkim słowie – masaż.

To nie tylko zabieg dla ciała, ale również dla naszej duszy, wewnętrznego „ja”, o którym zazwyczaj zapominamy, koncentrując swoją uwagę na dolegliwościach ciała.

Dwa słowa o tym, skąd znamy masaż. Samo pojęcie „masaż” pochodzi od greckiego słowa „massein”, które oznacza w wolnym tłumaczeniu ugniatanie, a połączone zostało z łacińskim słowem „manus” – czyli ręka. Masaż stosowano już tysiące lat przed naszą erą. Opis masażu możemy znaleźć w księdze Kung-Fu z 3000 roku p.n.e. Jednak pierwsze wzmianki o nim pochodzą sprzed 5000 lat p.n.e. Znaleźć je można w papirusach egipskich.

eden_masaz (1)Kluczowy okres rozwoju masażu nastąpił w starożytności, w czasach rozkwitu kultury starożytnej Grecji i Rzymu. Namaszczanie i nacieranie były pierwszymi na świecie zabiegami, z których rozwinął się później masaż, zwany klasycznym. O masażu, w znaczeniu jaki znamy do dziś, zaczynamy mówić w wieku XVI, kiedy to francuski lekarz i chirurg Ambroży Pare zaobserwował, że głaskanie miejsc pooperacyjnych przynosi ulgę i wspomaga gojenie, natomiast nacieranie wpływa na mięśnie.

Za twórcę „masażu naukowego” uważany jest holenderski lekarz, Jahn Mezger. Od jego czasów datuje się stosowanie masażu w klinikach medycznych. Polski lekarz, Izydor Zabłudowski, uczeń Mezgera, w roku 1904 wydał książkę „Technika Masażu”, łącząc poszczególne techniki masażu pomiędzy sobą.

Według Adama Zborowskiego:

„Masaż klasyczny jest metodą leczenia fizykalnego zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorobowych, a w wielu przypadkach przyczyn chorobowych. Polega on na mechanicznym drażnieniu tkanek, wywierając pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Składa się z wielu chwytów, ruchów i opracowań (głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wibracji, roztrząsania, wałkowania), których celem jest nie tylko leczenie, lecz także zapobieganie wielu chorobom. Masaż jest również integralną częścią odnowy biologicznej”.

Prawidłowo wykonany masaż może z powodzeniem uzupełniać, a także zastępować leczenie farmakologiczne. Działa na cały organizm, powodując odprężenie i zmniejszając napięcie psychiczne, które w dzisiejszych czasach coraz częściej cieszy się niechlubną popularnością. Masaż reguluje również napięcie mięśniowe, zwiększa ogólną odporność organizmu, stabilizuje pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego, a także zwiększa chęć do podejmowania wysiłków fizycznych.

Idealny na stres – jaki masaż proponujemy?

eden_masaz (5)Istnieje wiele metod masażu, stosowanych nie tylko w celach relaksacyjnych, ale również leczniczych czy profilaktycznych. Właściwości masażu jest wiele, tak samo jak wiele jest jego metod. Każdy sposób masażu wykorzystuje się do osiągnięcia różnych celów np. uśmierzania bólu, neutralizowania stresu, ujędrniania skóry czy rozluźnienia mięśni.

Oprócz ciała, warto pomyśleć także o psychice – żyjemy w czasach, które dalekie są od leniwego życia, jakie wiedli nasi przodkowie. Dziś żyjemy w oszałamiającym tempie i to wszystko kumuluje się w nas. Wybór masażu relaksacyjnego jest idealny zwłaszcza wtedy, gdy mamy stresujący okres w życiu.

Jednym z przyjemniejszych masaży, pozwalający oderwać się nam od codziennych trosk i dać ulgę zmęczonym mięśniom, jest masaż Lomi lomi nui, pochodzący z dalekich Hawajów.

eden_masaz (3)Jak mówi jeden z moich nieocenionych mistrzów, Lomi jest hawajskim słowem, określającym masaż. Oznacza naciskać, ugniatać, pocierać, jak również pracować nad wnętrzem i zewnętrzną stroną, ale także dotykanie miękką łapą zadowolonego kota. Podwojenie słowa Lomi, znaczenie zwiększa jego znaczenie, podkreśla więc intensywność i jakość masażu. Nui oznacza ważny, jedyny w swoim rodzaju. Lomi Lomi Nui oznacza więc masaż, dający jedyne w swoim rodzaju uczucie błogości, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Lomi lomi nui jest całościowym masażem, w prawdziwym tego słowa znaczeniu. By zrozumieć jego wielkie znaczenie, trzeba zrozumieć hawajską filozofię Huny, której podstawowym założeniem jest to, że wszystko szuka harmonii i miłości. Celem masażu jest nie tylko rozluźnienie naprężonych mięśni, lecz praca nad całym człowiekiem, za pośrednictwem usuwania naprężeń lub blokad w jego wnętrzu. Działa delikatnie, ale głęboko na mięśnie, poprzez ciągłe płynne głaskanie i nacisk.

By masaż był uzdrawiający, musi towarzyszyć mu miłość i całkowite skupienie na pacjencie. Ważne tu są troskliwe ręce i kochające serce. Masażysta nie traktuje klienta jako kogoś, kto się „zepsuł”, ale jako kogoś, komu trzeba pomóc powrócić do wewnętrznej harmonii. Przepływ energii, która wynika z płynnych ruchów, połączonych z pełnym miłości dotykiem, pozwala uwolnić stare poglądy, wzory i zachowania dające ograniczenia, które wbrew temu co myślimy, nie są przechowywane w mózgu, ale w komórkach naszego ciała.

Według hawajskiego postrzegania, przepływ energii jest blokowany przez nadmierne napięcie mięśni, które powoduje ból i chorobę. Kiedy występuje brak harmonii, odczuwany jest ból fizyczny, umysłowy, emocjonalny oraz duchowy. Lomi Lomi pomaga zdjąć blokady, uwolnić energię i, co za tym idzie, leczy. Masaż ten jest więc nie tylko doświadczeniem fizycznym, ale również działa uzdrawiająco na umysł, stan emocjonalny i duchowy.

Jak wygląda masaż Lomi Lomi Nui?

Masowany kładzie się bezpośrednio na stole do masażu, jest przykryty prześcieradłem w taki sposób, by te części ciała, które są poddawane masażowi były wyeksponowane. W ten sposób masaż może odbywać się bez żadnych przerw, podczas których następuje przerwanie przepływu energii.

twoj_eden (27)Masaż zwykle zaczyna się od bezruchu – ciszy pomiędzy masażystą a klientem, często wtedy ręce masażysty łagodnie spoczywają na plecach klienta. Jest to czas na wypowiedzenie przez masażystę błogosławieństw i modlitw o uzdrowienie tych miejsc, w których będzie wykonywany masaż. Sam klient może też skupić się na swojej intencji – prośbach o uzdrowienie, jakiego oczekuje.

Integralnymi aspektami jest taniec Hula, połączony z oddechem. Dobór tańca Hula nie był powodowany jego wizualną atrakcyjnością, ale przede wszystkim tym, że ruchy hula stymulują przepływ energii pomiędzy masażystą i masowanym oraz utrzymują energię na wysokim poziomie. Również techniki oddychania wspierają ten przepływ.

Masaż jest płynny i rytmiczny, ruch wykonywany jest przedramionami oraz dłońmi. Inną cechą tego masażu jest to, że w tym samym czasie mogą być masowane inne części ciała, na przykład jedna ręka pracuje nad ramieniem, a druga na przeciwległym biodrze. To pomaga masowanemu całkowicie się odprężyć, ponieważ skupienie się na dwóch innych obszarach jest dla mózgu bardzo trudne.

Działanie Lomi Lomi nui powoduje uczucie ulgi dla mięśni, poprawia elastyczność stawów, następuje poprawa krążenia, poprawia oddychanie, trawienie i wydalanie, a także harmonizuje system nerwowy. Przynosi też korzyści emocjonalne, odczuwane zarówno w czasie sesji, jak i długo po niej – osoby masowane doświadczają uwolnienia od niepokoju, zmartwień i negatywnych myśli.

Polecam Państwu ten masaż na troski dnia codziennego, zamiast kolejnego odcinka tasiemcowego serialu TV. Proponuję również skorzystanie z innych, oferowanych przez nasz gabinet masaży, w zależności od Państwa upodobań i potrzeb.

twoj_eden (30)Twój Eden
ul. Kochanowskiego 20
09-402 Płock
tel. 607-372-816
edenplock.pl

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji