REKLAMA

Trwa demontaż stacji roweru miejskiego. Z jakiego powodu i co zmienia się w darmowych minutach?

REKLAMA

Nasi czytelnicy zauważyli trwający demontaż stacji roweru miejskiego w Płocku. – Czy to koniec roweru miejskiego w naszym mieście – pytają. Poprosiliśmy Urząd Miasta Płocka o wyjaśnienie tej sprawy.

O tym, że stacje roweru miejskiego są usuwane, powiadomili nas czytelnicy.

PowiązaneTematy

– Po nowym roku zostały wycięte stojaki i stacje przy Orlen Arenie, na Miodowej, na Przemysłowej… Będzie likwidacja roweru miejskiego? – pytają z niepokojem płocczanie.

Jak przekazał nam Konrad Kozłowski z płockiego urzędu miasta, demontaż stacji Płockiego Roweru Miejskiego wynika z zakończenia okresu umowy współpracy Miasta Płocka (umowę podpisywał Miejski Zarząd Dróg) z dotychczasowym operatorem – firmą Nextbike. Dotychczasowa umowa zawarta była na 5 lat (w systemie 3+2 lata).

– W środę, 4 stycznia MZD ogłosił postępowanie pn. „Uruchomienie, zarządzanie i eksploatacja systemu Płockiego Roweru Miejskiego w latach 2023-2025”, w ramach zadania budżetowego Rower Miejski, którego celem jest wyłonienie operatora Płockiego Roweru Miejskiego w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 listopada 2025 r. – wyjaśnia Konrad Kozłowski.

Zgodnie z opisem przedmiotu zamówienia, operator ma uruchomić, zarządzać i prowadzić kompleksową eksploatację systemu samoobsługowej wypożyczalni rowerów publicznych, działającego pn.: Płocki Rower Miejski (PRM) w latach 2023 -2025 za opłatą według taryfy ustalonej przez urząd miasta i systemem zniżek, m.in. z tytułu Płockiej Karty Mieszkańca. Oznacza to, że dotychczasowe 20 minut darmowej jazdy będzie dotyczyło już nie wszystkich, a te osoby, które posiadają Płocką Kartę Mieszkańca. Podobny zabieg władze miasta zrobiły w Płatnej Strefie Parkowania – początkowo każdy mógł przez pierwszych 30 minut parkować za darmo, później wprowadzono tę opcję wyłącznie dla posiadaczy Płockiej Karty Mieszkańca.Nowe zasady potwierdza wiceprezydent Artur Zieliński, który w odpowiedzi na interpelację radnej Darii Domosławskiej napisał, iż:

„W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg (…), w ramach którego będą wprowadzone nowe rowery technologii 3G lub 4G. W ramach nowego zamówienia wprowadzone zostaną ulgi na korzystanie z roweru z tytułu Płockiej Karty Mieszkańca”.

Wyjaśnijmy, że rowery 3G to takie, jakie funkcjonowały dotychczas – należy je wpiąć do stacji roweru miejskiego. Rowery 4G nie wymagają tego, należy je jedynie pozostawić w wyznaczonej strefie.

Rower miejski ma – jak dotychczas – funkcjonować w sposób ciągły, przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia w okresach funkcjonowania systemu w tzw. sezonie rowerowym, tj. od daty uruchomienia (ale nie wcześniej, niż od 1 kwietnia 2023 r.) do 30 listopada 2023 r., następnie od 1 kwietnia 2024 r. do 30 listopada 2024 r. i od 1 kwietnia 2025 r. do 30 listopada 2025 r. Operator będzie miał za zadanie zorganizować, zarządzać na bieżąco i zapewniać rowery, a także pobierać opłaty za korzystanie z roweru miejskiego. W jego gestii pozostanie utrzymanie i obsługa wszystkich urządzeń związanych z funkcjonowaniem systemu PRM, raportowanie działania systemu i realizacji umowy w zakresie działania systemu.

Nowy system Płockiego Roweru Miejskiego będzie składał się z:

 • 29 stacji – (każda wyposażona w co najmniej 10 stojaków, 10 rowerów i 1 totem informacyjny),
 • 340 – stojaków rowerowych (średnio 12 na stację) o kształcie umożliwiającym stabilne ustawienie roweru w pozycji pionowej (np. w kształcie litery „u” itp.),
 • 290 – rowerów kompletnych, fabrycznie nowych jednakowych rowerów technologii 4G w której każdy rower wyposażony jest w komputer pokładowy umożliwiający wypożyczenie i zwrot roweru wraz z nadajnikiem GPS (w tym 20 wyposażonych w fotelik dziecięce),
 • 29 totemów informacyjnych,
 • systemu dostępu i autoryzacji wypożyczeń rowerów dla klientów oraz innych niezbędnych rozwiązań organizacyjnych i rzeczowych.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. Andrzej says:

  Czy trzeba zakładać nowe konto na nowej aplikacji

 2. Anonim says:

  W całym tym rowerze miejskim na plusie jest tylko ten operator. Na nasze szczęście był on niemiecki…

 3. Gość says:

  A co niewykorzystanymi środkami przez użytkownika, które są na koncie Nexbike?

 4. Russian bike says:

  To się bezradni miejscy popisali. Widać jak dbają o mieszkańców miasta. Szczególne gratulacje za tempo wznowienia umowy należą się tej „lepszej” części radnych. Oni potrafią zadbać ale tylko o własne interesy.

 5. Baton says:

  Niemicki Nextbike będzie nadal kosił potezna kase za niby darmowe pare minut za które płacimy z miejskiej kasy.
  Nie moga po prostu prowadzić biznesu na zasadzie klient płaci to oni zyskują?
  A tu klient nie płaci a UM i tak niemcom płaci

 6. We wsi says:

  Nowe Gulczewo powinni dawna to zdemontować na rower miejski a sciezek rowerowych nie mają na wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU