REKLAMA

Teraz można zobaczyć, jak rósł i zmieniał się przez wieki Płock

REKLAMA

Portal Stare Plany Miast to projekt, w ramach którego autor udostępnia nakładki na mapy Google utworzone ze starych map, planów i zdjęć lotniczych miast. Na stronie nie zabrakło nakładek z Płockiem.

Każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się pewnie, jak wyglądało dawniej miejsce jego zamieszkania. Dzięki portalowi Stare Plany Miast, mogą o tym przekonać się płocczanie. Autor strony zamieścił do tej pory 5 nakładek na mapy Google, na których można porównać obecny kształt naszego miasta z tym, jak wyglądał dziesiątki, a nawet setki lat temu.

– Celem powstania projektu jest zebranie jak największej ilości starych planów miast, map oraz zdjęć lotniczych i udostępnienie ich jako nakładki na mapy Google, pozwalającej na porównywanie ich ze stanem aktualnym – wyjaśnia autor projektu.

Każdą nakładkę można przybliżać i oddalać jak normalną mapę Google. W prawym górnym rogu mapy znajduje się suwak, za pomocą którego można zmieniać przezroczystość nakładki, a w lewym górnym rogu można zmieniać rodzaj mapy i wybierać między zwykłą a satelitarną.

Bezpośredni odnośnik do nakładki jest umieszczony na dole strony, traktującej o danej mapie. Zobaczcie, jak wyglądają przykładowe ujęcia nakładek.

Najstarsza zamieszczona nakładka powstała na bazie planu Płocka z 1793 roku, wykonanego przez niejakiego Goppnera.



Plan Miasta Płocka z 1793r. fot. stareplanymiast.pl

Kolejna mapa przenosi nas do roku 1917. Nakładka powstała na bazie mapy wykonanej przez Kazimierza Staszewskiego.

Plan Miasta Płocka z 1917r. fot. stareplanymiast.pl

Następna nakładka ukazuje Płock już z roku 1922. Mapa pochodzi z „Przewodnika po Płocku z planem i 4 ilustracjami” autorstwa Marii Macieszyny i Aleksandra Macieszy.

Plan Miasta Płocka z 1922r. fot. stareplanymiast.pl

Kolejne dwie nakładki to Płock z roku 1944. Pierwsza nakładka powstała na bazie niemieckiego zdjęcia lotniczego, natomiast druga na podstawie planu miasta.

Zdjęcie lotnicze Płocka z 1944r. fot. stareplanymiast.pl
Plan Miasta Płocka z 1944r.  fot. stareplanymiast.pl

Na stronie Stare Plany Miast można również znaleźć nakładki na mapy Google dla innych miast.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU