REKLAMA

Szpital wojewódzki dostanie medal

REKLAMA

Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku obchodzi jutro jubileusz 40-lecia swojej działalności. Z tej okazji otrzyma Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”.

Decyzję o budowie nowego szpitala w Płocku podjęto już na początku lat sześćdziesiątych. Jednak wizja została zrealizowana dopiero w latach 1963-73, kiedy to w płockiej dzielnicy Winiary powstał nowoczesny – jak na tamte czasy – obiekt. Jego projektantem był mgr inż. arch. Tomasz Trzaska, a głównym wykonawcą Płockie Przedsiębiorstwo „Petrobudowa”, kierowane wówczas przez Antoniego Roguckiego. Pierwsze pawilony nowego Szpitala Miejskiego im. prof. dr med. Marcina Kacprzaka zostały oddane do użytku w 1969 roku, ale uroczyste oddanie do użytku nastąpiło 9 kwietnia 1973 roku. Patron szpitala był wybitnym polskim higienistą rektorem Akademii Medycznej w Warszawie- płocczaninem. W wyniku reformy administracyjnej kraju, w 1975 r. powstało województwo płockie. Dlatego od 1 stycznia 1976 roku zmieniono nazwę placówki na Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

PowiązaneTematy

Od tego czasu budynek przeszedł wiele inwestycji, które umożliwiły rozwój szpitala. W sumie, w latach 1999-2013 z budżetu województwa mazowieckiego na inwestycje w płockim szpitalu przekazano ponad 110 mln zł. Na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego przekazał ponad 23 mln zł. W ten sposób szpital wzbogacił się m.in. o sprzęt dla Oddziału Kardiologii i Zakładu Diagnostyki Obrazowej, aparaturę medyczną dla sal operacyjnych i tomografy komputerowe. Placówka przeszła też gruntowną modernizację. Wyremontowano m.in. odziały szpitalne (wewnętrzny, kardiologiczny, chirurgiczny, zakaźny), bloki operacyjne, budynek prosektorium. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył ok. 15 mln zł. Szpital został także rozbudowany, przy dofinansowaniu kwotą 66 mln zł.

Jutro szpital otrzyma Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza”, która została ustanowiona przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Jest to ważne wyróżnienie, przyznawane za szczególne zasługi, które przyczyniły się do rozwoju województwa mazowieckiego, wzbogacając jego dorobek w takich dziedzinach jak np.: nauka, kultura, edukacja, służba zdrowia, gospodarka, ekologia. To już kolejne tak oficjalne wyróżnienie. W 2008 r. szpital w Płocku został odznaczony za całokształt działalności medalem pamiątkowym „Pro Masovia”.

Wręczenie wyróżnienia odbędzie się jutro, 7 czerwca o godz. 13 w Teatrze Dramatycznym w Płocku, ul. Nowy Rynek 11.