REKLAMA

Świąteczne paczki dla seniorów wręczone. Przekazano blisko 50 tys. opakowań z żywnością [ZDJĘCIA]

ORLEN Blisko Ludzi

REKLAMA

Jak informowaliśmy, PKN ORLEN postanowił o przeznaczeniu środków, zaplanowanych na coroczną akcję Płockie Ogrody Światła, na świąteczne paczki żywnościowe dla płockich seniorów. Paczki otrzymało 3677 tys. seniorów w blisko 50 tys. opakowaniach.

Akcja zorganizowana przez Koncern miała podwójny wymiar. Jak wyjaśnia Wioletta Kulpa, Kierownik Działu Sponsoringu Społecznego PKN ORLEN, z jednej strony miała pomóc płockim seniorom, o których musimy dbać w czasie pandemii.

– Musimy stworzyć im warunki, aby nie wychodzili z domów i do minimum ograniczyli kontakty – mówi Wioletta Kulpa. – Drugim aspektem była pomoc lokalom gastronomicznym, które od pewnego czasu są zamknięte i mogą wydawać posiłki jedynie na wynos – dodała.

Przypomnijmy, że podczas akcji każdy senior powyżej 70. roku życia, mieszkający w Płocku, mógł zadzwonić pod specjalny numer telefonu i zgłosić chęć otrzymania paczki świątecznej z daniami wigilijnymi oraz świątecznymi, które były dostarczane prosto pod drzwi jego mieszkania. Zainteresowanie tym projektem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów – w ciągu pięciu dni 6 konsultantów przeprowadziło 300 godzin rozmów telefonicznych łącznie.

Fot. PKN ORLEN

– Pracowaliśmy od godz. 8 do 18 każdego dnia, od początku trwania akcji, tj. od 1 grudnia br. Telefony nie milkły – wspomina Magda Adasiewicz-Jędrzejak, dyrektor Centrum Szkoleń i Eventów, przedstawicielka Centrum Edukacji Grupa ORLEN. – Dołożyliśmy wszelkich starań, by zarejestrować jak najwięcej zgłoszeń. Pod dedykowanym do akcji numerem telefony odbierało sześciu konsultantów. Trzeba było dokładnie zapisać dane osób, ich adresy, wybrać dzień dostawy wraz z przedziałem godzinowym, przypomnieć, aby zgłaszający zanotowali najważniejsze informacje i opisać im formę dostaw – tłumaczy Magda Adasiewicz-Jędrzejak.

Łącznie 15 płockich firm gastronomicznych, a w nich łącznie 75 osób, przygotowywało i pakowało potrawy do 3677 paczek, które 23 i 24 grudnia zostały dostarczone do płockich seniorów. Między innymi:

 • zużyto 12.300 metrów folii do próżniowego pakowania potraw,
 • 92 osoby rozwoziły paczki do płockich seniorów,
 • wykorzystano 48.500 pojemników do zapakowania potraw.
Fot. PKN ORLEN

Każda paczka zawierała zarówno dania, których nie mogło zabraknąć na wigilijnym stole, jak pierogi z kapustą i grzybami, barszcz z pasztecikiem, śledzie, rybę czy sałatkę jarzynową, ale także ciasto i potrawy mięsne na dni świąteczne.– Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wziąć udział w tej inicjatywie. Jest to dla nas duża pomoc w tych niepewnych czasach pandemii, kiedy musieliśmy ograniczyć swoją działalność jedynie do przygotowywania dań na wynos. Ja i mój cały zespół jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy w ten sposób zrobić coś dobrego oraz sprawić, że te święta były dla naszych seniorów przyjemniejsze, a przygotowania do nich łatwiejsze – powiedział jeden z płockich restauratorów.

Warto podkreślić, że akcja „Świąteczna paczka dla płockich seniorów” wywołała wzruszenie i radość wśród uczestników, którzy przesyłali do naszej redakcji zdjęcia otrzymanych potraw. Szczególnie ci, którzy spędzali święta samotnie lub mają niewiele pieniędzy na codzienne życie, mogli dzięki temu zorganizować prawdziwą wigilię i poczuć klimat świąt. Nie bez znaczenia jest, że seniorzy nie musieli też wychodzić z domu i stać w sklepowych kolejkach.

Fot. PKN ORLEN

– Jestem całkowicie sama. Mąż zmarł, a córka mieszka za granicą. Z powodu koronawirusa nie jesteśmy w stanie spotkać się w święta. Gdyby nie ta paczka, nie byłoby u mnie prawdziwej Wigilii, nie miałabym funduszy, żeby to wszystko kupić oraz sił, żeby te potrawy ugotować – opowiadała Pani Janina (l.74) z osiedla Łukasiewicza.
– Dziękujemy, że ktoś jeszcze o nas pamięta w tych trudnych czasach, to dla nas bardzo ważne – dodał wzruszony, mieszkający po sąsiedzku Pan Stanisław (l.80), który także otrzymał świąteczną paczkę.

Choć w tym roku zrezygnowano z Płockich Ogrodów Światła, to można śmiało stwierdzić, że paczki dla seniora wniosły więcej światła w życie uczestników akcji, niż najpiękniejszy ogród wypełniony lampkami. Dla miłośników pięknych ozdób świątecznych natomiast od 12 grudnia przy płockiej katedrze błyszczy ponad 10-metrowa choinka, rozświetlona tysiącami światełek.

Przypomnijmy, że od października pracownicy Koncernu, w ramach wolontariatu, zgłosili swoje uczestnictwo w rządowej akcji pomocy seniorom, polegającej na wsparciu tej grupy społecznej w codziennych czynnościach, takich jak wizyty w aptece, urzędzie, czy zakupach pod nazwą „Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów”. Paczki dla warszawskich seniorów przygotowywała i dostarczyła także Fundacja ORLEN.

Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. PISmak. says:

  Wielka lipa telefony dostępne były tylko dla wybranych.I pani Kulpa nie ściemnia, a ma do tego predyspozycje.

 2. Trodat4912 says:

  Przerażająca jest ta skala ubóstwa w Płocku :(

 3. Zielony says:

  Akurat ta dyrektorka za chwalenie się, że zużyto 12 000 metrów folii i 4500 pojemników z plastiku powinna przed poniesieniem konsekwencji zawodowych iśc w czynie społecznym posprzątać płockie osiedla i lasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU