REKLAMA

Stosowali niedopuszczalny nacisk, zatajali informacje – Polskie Centrum Telemedyczne zamknięte

REKLAMA

Liczne interwencje prowadzone m.in. przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów na wniosek poszkodowanych sprawiły, iż firma Polskie Centrum Telemedyczne Sp. z o.o. została wykreślona z rejestru przedsiębiorstw Krajowego Rejestru Sądowego i zakończyła swoją działalność. Wcześniej zdążyła oszukać sporą grupę osób, również w Płocku.

Do Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Płocku wpływały w ostatnim czasie liczne interwencje od konsumentów, poszkodowanych działaniem firmy Polskie Centrum Telemedyczne Sp. z o.o., oferującej świadczenie usług TeleEKG. W wyniku zawiadomień kierowanych przez rzecznika do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w zakresie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, Urząd podjął postępowanie w sprawie tej spółki.

Za sukces można uznać fakt, że firma Polskie Centrum Telemedyczne Sp. z o.o. została wykreślona z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego i zakończyła swoją działalność.

– Zatajanie przez osoby reprezentujące przedsiębiorcę faktu działania w jego imieniu i na jego rzecz, stosowanie niedopuszczalnego nacisku w celu podpisania umowy, niewydawanie dokumentów, obciążanie konsumentów dodatkowymi kosztami w związku z odstąpieniem od umowy – to przykłady praktyk Polskiego Centrum Telemedycznego – możemy przeczytać na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Opisywany przez konsumentów scenariusz działań wygląda następująco: osoba otrzymuje telefon w sprawie obniżenia rachunków za telefon lub prąd, a następnie w jej mieszkaniu zjawia się osoba, która zapewnia, że reprezentuje dotychczasowego operatora telefonicznego lub sprzedawcę prądu. Niczego nieświadomi konsumenci podpisują dokumenty przedkładane im przez przedstawicieli handlowych.

– Ze skarg wynika, że konsumenci nie mieli świadomości, iż podpisując dokumenty dotyczące usług telekomunikacyjnych lub sprzedaży energii, zawierają także umowę o świadczenie usług TeleEKG oferowanych przez Polskie Centrum Telemedyczne. Wielu seniorów skarżyło się na wywieranie presji, w celu jak najszybszego podpisania umów, często bez możliwości ich przeczytania. Większość konsumentów piszących do UOKiK nie dostała zawartych umów – informuje Izabela Prądzyńska, Miejski Rzecznik Konsumentów.Tłumaczy również, że w przypadku otrzymywania dalszych wezwań do zapłaty lub innych pism od ww. spółki, konsumenci powinni zgłosić się do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Jednocześnie rzecznik apeluje o szczególną rozwagę przy zawieraniu umów przez konsumentów w swoich domach z firmami, które podszywają się pod dotychczasowych operatorów, świadczących usługi telekomunikacyjne czy sprzedawców energii elektrycznej, kusząc konsumentów niższymi opłatami. – Należy pamiętać, że przed podpisaniem umowy trzeba sprawdzić dokładnie przedsiębiorcę, z którym zawieramy umowę – ostrzega Izabela Prądzyńska. – W przypadku niekorzystnych warunków zawartej już umowy, na podstawie art. 27 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz.U. 2014, poz.827) od każdej umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa (w mieszkaniu, na pokazie) lub na odległość (przez internet, przez telefon) można odstąpić w ciągu 14 dni – przypomina rzecznik.

W przypadku pojawienia się pytań lub problemów z firmami oferującymi sprzedaż różnego rodzaju sprzętów, czy usług w mieszkaniach konsumentów, rzecznik prosi o kontakt z Biurem Miejskiego Rzecznika Konsumentów: al. Piłsudskiego 6, II piętro, pok.213/214, tel. 24 367-15-81, w celu uzyskania porady prawnej.

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Zołza says:

    I co z tego że zostali skresleni z listy KRS jak założyli następna firmę, oczywiście pod inną nazwą. Pseudo właściciel PCT ma udział w kilku innych firmach, które dalej prowadzą tego typu działalność, na szkodę starszych osób. Mam nadzieję, ze w mojej rodzinie dziadkowie już nie dadzą siebie wpuścić w maliny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU