REKLAMA

Śmieszny Kopciuszek i wilk, co nie zjadł babci [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Trzynaście premier teatralnych w jeden dzień, w tym samym miejscu – czy to możliwe? Okazuje się, że tak. A to za sprawą nie byle jakich aktorów, bo… dzieci z 12 płockich przedszkoli. Był to już XXVIII Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych pt. „Guzik z Pętelką”.

17 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku od samego rana zrobiło się gwarno i wesoło. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali Przegląd Teatrzyków Przedszkolnych pt. „Guzik z Pętelką”. Wzięło w nim udział 12 płockich przedszkoli, które zaprezentowały się w trzynastu przedstawieniach teatralnych, a 154 małych „aktorów” znalazło w nich swoje role.

PowiązaneTematy

Goście, którzy zjawili się w płockim MDK- u, a byli to głównie rodzice i opiekunowie dzieci, mogli podziwiać małych artystów w takich sztukach teatralnych, jak: „Baba Jaga”, „Czerwony Kapturek”, „Calineczka”, „Przygody niegrzecznej żabki”, „Odwiedziny Pani Wiosny”, „Królewna na ziarnku grochu”, „Królewna Śnieżka” czy „Psotny wietrzyk” i „Kopciuszek”.
Dzieci w wieku od 4 do 6 lat, w swoich rolach były niesamowite. Odważnie i bez tremy pokazywały widzom swoje artystyczne możliwości, zaskakując kreatywnością w odgrywanych postaciach. Niektóre z ról były tak autentycznie zagrane, że takiej gry nie powstydziłby się żaden profesjonalista. Ale tu ukłon należy się opiekunom przedszkolnych grup, którzy pracowali z dziećmi. Trzeba było nie lada wysiłku i sporo czasu, aby przygotować przedszkolaki na tak wysokim poziomie artystycznym.

– Niedużo czasu mieliśmy próby – mówi nam Julia, grająca w w spektaklu rolę Pani Wiosny. – Nawet nie wiem, czy wczoraj była – śmiała się zadowolona, a Kalina, która grała dziecko, uzupełniła jej wypowiedź: – Wczoraj była próba, ale tylko się bawiliśmy.

Uroku spektaklom dodawały wielobarwne stroje oraz urozmaicenia scenografii, która zmieniała się wraz z kolejnym przedstawieniem. W czasie przerw między spektaklami dzieci zabawiał pan Guzik, któremu nie brakowało pomysłów. Nikt się nie nudził nawet przez chwilę. Przedstawieniom towarzyszyła wesoła muzyka oraz piosenki. Należy dodać, że dzieci były bardzo grzeczne. Niezwykli to „aktorzy”, którzy pomimo tak młodego wieku, już wiedzą jak się zachować.

Organizatorzy przewidzieli dla wszystkich nagrody. Jak na przedświąteczny czwartek przystało, każde z dzieci otrzymało jajko-dyngusa, które swobodnie może wykorzystać w lany poniedziałek, oraz batoniki. Dla każdego z przedszkoli, biorących udział w przeglądzie, był też przygotowany instrument muzyczny.

– W ten sposób chcemy zarazić dzieci miłością do teatru – mówiła nam Litosława Koper, dyrektor płockiego MDK-u. – Mamy nadzieję, że to właśnie te małe dzieci kiedyś będą chodziły do rodzimego Teatru Dramatycznego, a może któreś z nich stanie na deskach jako aktor? – zakończyła z uśmiechem.

Wśród widzów zgromadzonych na dzisiejszej imprezie mogliśmy spotkać Hanną Chojnacką, aktorkę płockiego teatru, oraz Elizę Łochowską, wokalistkę, która prowadzi zajęcia dla dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury.

Rodzice, których dzieci brały udział w przedstawieniach, byli bardzo zadowoleni i dumni ze swoich pociech – prawie każdy miał w ręku aparat fotograficzny, aby uwiecznić grę swoich dzieci. Flesze błyskały co chwila, ale małych aktorów w ogóle to nie rozpraszało. Być może było wręcz odwrotnie, blask lamp dodawał dzieciom otuchy i odwagi.

– Córka czuła się taka wyróżniona, że wybrano ją do przedstawienia – powiedziała nam mama jednej z „aktorek”. – To było dla niej takie ważne, była taka przejęta – podsumowała.

Zobaczcie zdjęcia z dzisiejszego wydarzenia.