Skandaliczna cena paliw w Płocku? Orlen nie dostrzega problemu

REKLAMA

Do naszej redakcji trafił list czytelnika, w którym wytyka on różnicę w cenach LPG w Płocku i w innych częściach Mazowsza. – Różnice w cenach są skandaliczne – pisze czytelnik. – Sięgają one prawie 40 groszy – wytyka. Orlen odpowiada: ceny na rynku płockim są odpowiednie.

Problem różnic cen paliwa w Płocku i innych miastach jest znany każdemu kierowcy, który tankował na naszych stacjach paliw. Problem ten wytknął także nasz czytelnik, który w liście przedstawił porównanie cen LPG Orlenu z Płocka i innych miast. – Na trasie Płock-Radom na stacjach Orlen cena – 2,45 zł, stacja BP – na wjeździe do Radomia – 2,32 zł, na wyjeździe (stacja Moya) z Radomia 2,35 zł – wymienia nasz czytelnik. – Stacja w Grójcu 2,39 zł. […] Różnica 30-40 groszy na litrze gazu jest nie do przyjęcia – podsumowuje.

PowiązaneTematy

Koncern tłumaczy, iż PKN Orlen działa podobnie, jak większość placówek handlowych i stosuje zróżnicowane ceny detaliczne, indywidualnie dla każdego z obiektów swojej sieci stacji własnych. – Naturalne jest więc, że ceny produktów są urozmaicone, ponieważ wynikają z mechanizmu wolnorynkowego – czytamy w oficjalnej odpowiedzi zespołu medialnego Orlenu. – W przypadku stacji własnych, ceny paliw ustalane są przez centralny zespół analityków, w relacji do wyników codziennych obserwacji mikrorynku. Oddzielnym przypadkiem są natomiast stacje franczyzowe, na których decyzje cenowe podejmuje wyłącznie właściciel obiektu – dodaje.

[pullquote]płockie paliwa są najdroższe, ponieważ są… najświeższe.[/pullquote]

Orlen tłumaczy, że wpływ na koszty mają również warunki, w jakich funkcjonuje dana stacja paliw, a także jej lokalizacja, koszty utrzymania czy potencjał sprzedażowy. – Cena paliwa na pylonie jest pochodną wielu czynników makroekonomicznych oraz warunków lokalnych, specyficznych dla danego obiektu – tłumaczy koncern. – Porównywanie cen paliw sprzedawanych na stacjach typu Premium z cenami na innych stacjach w kraju czy regionie o różnym standardzie, jest nieadekwatne – dodaje zespół medialny PKN Orlen.

Zdaniem przedstawicieli koncernu, ceny paliw w Płocku utrzymują odpowiedni poziom. – Jak wynika z naszych danych, ceny paliw na rynku płockim nie odbiegają od cen na innych konkurencyjnych obiektach o podobnej klasie sprzedaży – czytamy w oświadczeniu. – Należy zauważyć, że klient w każdym mieście znajdzie stacje o zróżnicowanym poziomie cen, powiązanym z jakością produktów, kompleksowością oferty handlowej i standardem obiektu.

Tłumaczenie to nie przekonuje jednak ani płockich kierowców, ani turystów, którzy na płockich stacjach paliw mieli okazję się zatrzymać. Powstało już nawet ogólnopolskie wytłumaczenie tego zadziwiającego zjawiska – płockie paliwa są najdroższe, ponieważ są… najświeższe.