Mieszkanka Płocka straciła 40 tys. złotych, myśląc że pomaga swojemu wnukowi. 83-latka przekazała gotówkę nieznajomemu mężczyźnie, aby jej wnuczek uniknął kary za spowodowanie wypadku drogowego.
Komenda Miejska Policji w Płocku poinformowała, że doszło do kolejnego wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”. W kwietniu do 83-letniej mieszkanki Płocka, na telefon stacjonarny zadzwoniła nieznana kobieta, przedstawiając się jako synowa.
– Poinformowała, że wnuk spowodował wypadek drogowy, potrącił kobietę w ciąży, która straciła dziecko. Żeby uniknąć zatrzymania wnuka, kobieta ma przekazać pieniądze. Pokrzywdzona posiadała w domu gotówkę, umówiła się na jej przekazanie w wyznaczonym miejscu. Podała również numer swojego telefonu komórkowego, na który następnie dzwonili sprawcy. Na miejscu czekał na nią mężczyzna, który przedstawił się jako mecenas. Kobieta przekazała mu pieniądze w kwocie 40 000 zł. Pokrzywdzona do 15 maja była przekonana, że pomogła wnuczkowi, który miał wypadek. Dopiero kiedy odwiedziła ją synowa, dowiedziała się, że nie było żadnego wypadku i padła ofiarą oszustwa – relacjonuje sierż. szt. Monika Jakubowska z KMP w Płocku.
Policjanci przypominają aby nie przekazywać obcym pieniędzy oraz nie przelewać pieniędzy na podane i nieznane konta.
Jeśli ktoś informuje o jakimś wydarzeniu w rodzinie, należy się rozłączyć, a następnie wybierając numer telefonu zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba natychmiast poinformować Policję. Policjanci i prokuratorzy nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy przez członków rodziny.
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego?
- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
- Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję. Rozłącz się i ponownie wybierz numer alarmowy 112.
A Policja jakiś ma trudno namierzyć tych niby wnuczków co cały czas okradają tych starszych ludzi .
Samotnosc i te otwarte serce, bo to najblizsi . Takie czasy, najlepiej zeby samotni sasiedzi rozmawiali z sasiadami, z ewentualnie ze swego grona. Wspolczuje i najlepiej nie chwalic sie swoim bogactwem – bo ktos slyszy Nie byc zbyt wylewnym wobec nawet sympatycznych sluchaczy.