REKLAMA

Rząd planuje nowe obostrzenia. Jakie?

REKLAMA

Wzrastająca ilość potwierdzonych zakażeń, ale i zmarłych, u których stwierdzono Sars CoV-2, powoduje, że rząd zastanawia się nad kolejnymi krokami, mogącymi spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. PolsatNews dowiedział się, jakie propozycje są rozważane.

Minionej doby potwierdzono 6.526 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób. Te liczby robią wrażenie, nic więc dziwnego, że rząd planuje kolejne działania, które mogą spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa. Jest to kluczowe, ze względu na brak miejsc w szpitalach i, trywialnie mówiąc, ryzyko „zatkania się” służby zdrowia.

Stąd wprowadzony już nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej czy godziny dla seniora. To jednak może nie wystarczyć. Jak podaje PolsatNews, rząd już planuje kolejne obostrzenia. Jakie?

Wśród nich jest absolutny zakaz organizacji takich imprez jak wesela, nawet przy ograniczonej liczbie gości. Jak wyjaśnia PolsatNews, kwestią dyskusji jest jedynie, czy zakazem objąć cały kraj, czy wyłącznie powiaty objęte czerwoną strefą. Rząd rozważa też powrót do imprez masowych bez udziału publiczności, co oznacza, że wszystkie stadiony czy hale byłyby zamknięte dla kibiców. Być może czasowo zostaną wyłączone też targowiska (przedsiębiorcom prowadzącym stoiska wypłacone zostałyby rekompensaty), wprowadzony zostanie też zakaz organizowania zgromadzeń i manifestacji powyżej dziesięciu osób.

Jak twierdzi PolsatNews, zmiany mogą dotyczyć także pracy szkół – rozważany jest scenariusz, w którym uczniowie powyżej 12. roku życia przejdą na tryb nauczania zdalnego. Do szkół mieliby pójść wyłącznie uczniowie nauczania początkowego szkół podstawowych, pozostali uczniowie bezterminowo mieliby przejść na nauczanie zdalne.

Rozważany jest też pomysł funkcjonowania sklepów monopolowych do wczesnego wieczora (mówi się o godzinie 19) oraz wyłączenie stref monopolowych ze stacji paliw po tej godzinie. Według źródeł PolsatNews, ma to znacząco ograniczyć spotkania towarzyskie, które były ostatnio jednymi z najpoważniejszych ognisk rozprzestrzeniania się wirusa. Również restauracje, kluby i bary w całej Polsce mają mieć ograniczone godziny otwarcia – do godz. 21.

Cmentarze raczej nie zostaną zamknięte, ale ma zostać przeprowadzona akcja społeczna i medialna, która zachęci Polaków do odwiedzania grobów bliskich przed i po 1 listopada lub do pozostania w domu.Prawdopodobnie podjęte decyzje zostaną ogłoszone w najbliższy piątek, 16 października. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, to właśnie w piątki, co tydzień, mają być ogłaszane bieżące informacje na temat walki z koronawirusem.

Zgodnie z danymi Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Płocku, minionej doby potwierdzono zakażenie u 19 osób z terenu Płocka i powiatu płockiego. Na kwarantannę domową trafiło 386 osób, izolacją domową objęto 19 osób, a jedna osoba trafiła do szpitala. Ostatniej doby zmarła też jedna osoba, u której stwierdzono Covid-19, a 15 osób zostało uznanych za ozdrowieńców.

Łącznie od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 475 osób, z czego 16 osób zmarło, a 250 wyzdrowiało. Obecnie zakażonych jest 209 osób.

Stan danych w powiecie płockim na godzinę 13 w dniu 14.10.2020 r.

• liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 1103/ (386)
• liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 169 / (19)
• liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0
• liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 60/ (0)
• liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia/potwierdzenia zakażenia COVID-19/(ostatnia doba): 42/(1)
• liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 475/ (19)
• liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 16 / (1)
• liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 250/(15).

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Skandal says:

    Rząd jest skompromitowany. Wyszła prawda o respiratorach i maseczkach to przekręt finansowy na szeroką skalę. Rząd kłamie odnośnie Covid 19. Książka,, Zapis Zarazy ” Tomasza Budzyńskiego majora ABW już niebawem w sklepach. Ciekawe czy Szumowski i jego koledzy trafią za kraty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU