REKLAMA

Ryk silników na Wiśle i kaskady wody! Za nami pierwsza runda Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych

REKLAMA

Oj, działo się! Działo… W ubiegły weekend zapanowała nad naszą, wielką rzeką rzadko spotykana klęska urodzaju, ponieważ niemal równocześnie odbywał się szereg imprez plenerowych: regaty żeglarskie Petrochemia CUP 2019, otwarcie sezonu motocyklowego i Mistrzostwa Polski Skuterów Wodnych, a wszystko na dodatek okraszone otwarciem sezonu letniego płockich Bulwarów Wiślanych, tymczasem wieczorem – XIII Płocka Noc Kabaretowa, Noc Muzeów! Kolorowy zawrót głowy gwarantowany!

Znaczna część publiczności zebrała się jednakże w pobliżu molo; tu rozegrano w ciągu dwóch dni I rundę Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych. Ogłuszający ryk silników, fontanny wody o wysokości kilku metrów i maszyny ślizgające się po falach na prostych odcinkach z prędkością do 140 km/h, a w sekcjach slalomowych do 80 km/h to gwarantowany sposób na ekstremalne, sportowe emocje; można było odnieść wrażenie, że spaliny mieszają się w powietrzu z adrenaliną.

Niemal każdy z biegów przynosił nieoczekiwane zwroty akcji i roszady na zajmowanych pozycjach. Często niewielki błąd zawodnika skutkował kąpielą w zimnych jeszcze wodach rzeki. Nie trudno było przy tak wysokich prędkościach również o błędy techniczne, które skutkowały karną rundą, a tym samym wydłużeniem dystansu i utratą zajmowanego miejsca. Zdarzało się również, iż w najbardziej nieoczekiwanym momencie posłuszeństwa odmawiały same bolidy.

PowiązaneTematy

W Mistrzostwach wystartowali mężczyźni, jak również kobiety. Piętnastominutowe biegi były podzielone na kategorie ze względu na typ skuterów, jak też zakres ich modyfikacji. Generalnie maszyny należały do tzw. dywizji runabout (kierujący przyjmuje pozycję siedzącą), a klasy GP4, GP2, GP1 świadczyły o ilości modyfikacji wpływających, rzecz jasna, na osiągi skuterów. Wielu kibiców zainteresowała informacja, że pojemność skokowa napędu dochodzi do 1600cc… niby dużo, ale w zasadzie są to wartości powszechnie spotykane w zwykłych, rodzinnych samochodach, tyle że… nie osiągają one, tak jak skutery, mocy często przekraczającej wartość 500 koni mechanicznych!

Wielu widzów obserwujących zastanawiało się, w jaki sposób napędzane są skutery wodne i tu pojawia się kolejna ciekawostka; poruszają się one na skutek odrzutu wody, która jest wysysana spod pojazdu za pomocą turbiny, a potem wyrzucana gwałtownie z tyłu poprzez dyszę, a ta z kolei jest skonstruowana w ten sposób, że można zmieniać jej położenie i dzięki temu kierować skuterem.

Jak się okazuje, pierwsze maszyny tego typu zostały skonstruowane już w połowie lat sześćdziesiątych w kanadyjskiej firmie lotniczej Bombardier, która przerobiła swe skutery śnieżne na jednostkę poruszającą się po tafli wody. Pojazdy szybko znalazły wiele zastosowań, w związku z tym inne koncerny motoryzacyjne zajęły się ich produkcją.

W trakcie weekendowej rywalizacji na Wiśle odbyło się również wiele imprez towarzyszących. Przed płockim molo pojawiły się namioty i stoiska firmowe producentów sprzętu motorowodnego i związanych z nim akcesoriów.
Zawody uświetniła także parada kilkuset motocykli wzdłuż Bulwarów Wiślanych I szereg atrakcji przygotowanych przez płockich wielbicieli jednośladów zrzeszonych w Stowarzyszeniu EGO SUM VIA.

Poza aspektem sportowym, Mistrzostwa zawierały w sobie również aspekt integracyjny oraz edukacyjny, ponieważ miały na celu propagowanie bezpiecznych form spędzania czasu na wodzie, szczególnie w kontekście korzystania ze sprzętu motorowodnego.

Organizacji zawodów podjęło się Rejonowe Płockie WOPR pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Pan Adama Struzika, Prezydenta Miasta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego oraz Starosty Powiatu Płockiego Pana Mariusza Bieńka. PetroNews był patronem medialnym wydarzenia.

Nasi WOPR-owcy nie tylko ściągnęli do Płocka lepszą, słoneczną pogodę; za sprawne przeprowadzenie tak skomplikowanej pod względem logistycznym imprezy, należą im się od nas szczere słowa uznania tym bardziej, iż było to jedno z największych wydarzeń sportowych zaplanowanych w tym roku w naszym mieście.