REKLAMA

Rusza produkcja ekologicznego produktu w Grupie ORLEN

REKLAMA

Glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Już w listopadzie br. ruszy jego produkcja w największej w Europie instalacji tego typu, którą buduje spółka ORLEN Południe. Pokryje ona aż w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

Jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku pierwszy w Polsce Hub wodorowy, w którym produkowany będzie wodór wysokiej czystości, do zasilania ogniw paliwowych o zdolności produkcyjnej ponad 350 ton czystego wodoru rocznie. Do tego w listopadzie ruszy produkcja glikolu propylenowego – bioproduktu, czystego i bezpiecznego dla środowiska materiału, który wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym.

Na koniec 2021 roku ORLEN Południe będzie wytwarzać aż 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie, czyli o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

Jak podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN, Koncern skutecznie realizuje inwestycje, które nie tylko zapewnią dynamiczny rozwój Grupy ORLEN w strategicznych obszarach, ale realnie wzmocnią Polską gospodarkę.

– Finalizacja instalacji do produkcji ekologicznego glikolu oznacza rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy. Przekształcanie ORLEN Południe w nowoczesną biorafinerię to ważny element strategii Grupy ORLEN, w której zakładamy nakłady inwestycyjne na poziomie 30 mld zł na zrównoważony wzrost. Ten obszar będzie też wspierać rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru. Właśnie w Trzebini powstaje wytwórnia wodoru, która jest integralną częścią instalacji do produkcji zielonego glikolu i również rozpocznie pracę w listopadzie br. – tłumaczy Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Jak informowaliśmy, budowa instalacji do produkcji glikolu rozpoczęła się w Trzebini jesienią 2019 roku. Instalacja uzyskała już pozwolenia na użytkowanie oraz pozwolenie zintegrowane, teraz rozpoczął się rozruch technologiczny instalacji.

Spółka ORLEN Południe zatrudnia już ponad 650 osób, z czego przeszło połowę właśnie w trzebińskiej rafinerii. Inwestycja, która ruszy w listopadzie, pozwoliła na utworzenie kolejnych kilkudziesięciu miejsc pracy. Spółka poszukiwała inżynierów, specjalistów i operatorów do pracy na instalacji. W kwietniu br. zakończyły się wszystkie etapy rekrutacji.

Oddanie inwestycji przewidziane jest już w listopadzie 2021 roku.Zielone inwestycje ORLENU. Wytwórnia zielonego glikolu jeszcze w tym roku [FILM]

Jak informuje ORLEN, w listopadzie br. w Trzebini uruchomiona zostanie też wytwórnia wodoru, która stanowi integralną część kompleksu zielonego glikolu. ORLEN Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3. 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm3) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. ORLEN Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej.

Do tej pory na placu budowy stacji doczyszczania do jakości paliwowej wykonano prace przygotowawcze dla terenu oraz fundamenty pod kluczowe aparaty. W kolejnych dostarczono zbiorniki wraz z systemem załadunkowym do bateriowozów. Obecnie trwa montaż orurowania, tras kablowych oraz tras zasilających.

Wodór jakości paliwowej wykorzystywany będzie w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim. PKN ORLEN podpisał już 14 listów intencyjnych w na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego w Polsce z samorządami i miejskimi spółkami, , będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru. Koncern w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz planuje też zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy.

Coraz bliżej wytwórni wodoru w Grupie ORLEN. To część kompleksu zielonego glikolu

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU