REKLAMA

Coraz bliżej wytwórni wodoru w Grupie ORLEN. To część kompleksu zielonego glikolu

REKLAMA

Spółka z Grupy ORLEN jest w trakcie końcowej fazy budowy pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Integralną częścią tego kompleksu będzie wytwórnia wodoru – spółka ORLEN Południe jako pierwsza w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe.

Instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego powstaje w rafinerii w Trzebini – jest gotowa już w 90 proc. Glikol propylenowy to bioprodukt, który jest czysty i bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Jak przewiduje spółka ORLEN Południe, na koniec 2021 roku będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To aż o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN podkreśla, że konsekwentnie wzmacniane są spółki z Grupy ORLEN.

– Stawiamy na ekologiczne i wysokomarżowe produkty. Realizując kluczowe dla ORLEN Południe projekty, zwiększamy moce wytwórcze w biopaliwach i biomateriałach. Przykładem jest inwestycja w ekologiczny glikol, która powstaje w Trzebini. Oznacza ona rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy. To także ważny etap transformacji spółki, którą sukcesywnie przekształcamy w nowoczesną biorafinerię. Powstająca w ramach tej inwestycji wytwórnia wodoru pozwoli nam z kolei budować silną pozycję na rynku paliw alternatywnych – tłumaczy Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Budowa instalacji, która rozpoczęła się jesienią 2019 roku, mimo pandemii realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Zakończono już prace budowlane, dostawy i montaże najważniejszych urządzeń, a obecnie trwa montaż orurowania, tras kablowych oraz tras zasilających.

Instalacja glikolu, fot. PKN ORLEN

Marcin Rej, Prezes Zarządu ORLEN Południe wyjaśnia, że inwestycja przyniesie korzyści spółce i całej Grupie ORLEN.

– Do bogatego portfolio dodajemy nowy, ekologiczny produkt o szerokiej gamie zastosowań i od razu ustawiamy się w pozycji europejskiego lidera. Korzyści odniosą także lokalne firmy. Wykonawcami projektu są dwa polskie przedsiębiorstwa. Po jego zrealizowaniu współpracę ze spółką rozpoczną krajowi producenci biodiesla dostarczający glicerynę oraz odbiorcy ekologicznego glikolu – mówi Prezes Zarządu ORLEN Południe.Inwestycja już teraz spowodowała wyższe zatrudnienie – utworzono kolejnych kilkadziesiąt miejsc pracy, a spółka poszukiwała inżynierów, specjalistów i operatorów do pracy na instalacji. W kwietniu br. zakończyły się wszystkie etapy rekrutacji. Obecnie pracownicy nowej instalacji przechodzą teoretyczne i praktyczne szkolenia, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, instalacja zielonego glikolu oddana będzie w ostatnim kwartale 2021 roku. Wcześniej, w drugim i trzecim kwartale odbywać się będą rozruchy mechaniczne i przygotowania do rozruchu technologicznego.

Instalacja glikolu, fot. PKN ORLEN

Istotna jest także w aspekcie tej inwestycji wytwórnia wodoru, która stanowi integralną część kompleksu zielonego glikolu – ona również powstanie do końca tego roku w Trzebini.

– ORLEN Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3. 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm3) od razu znajdzie zastosowanie jako paliwo w transporcie. ORLEN Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej – informuje biuro prasowe PKN ORLEN.

Na placu budowy stacji doczyszczania do jakości paliwowej wykonano już prace przygotowawcze dla terenu oraz fundamenty pod kluczowe aparaty. W kolejnych miesiącach zostaną dostarczone zbiorniki wraz z systemem załadunkowym do bateriowozów.

Wodór jakości paliwowej wykorzystywany będzie w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim. Jak informowaliśmy, PKN ORLEN podpisał listy intencyjne w na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego m.in. w Płocku, a także w południowej części Polski z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie, Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Miejskim Zakładem Komunikacyjnym w Bielsku-Białej.

Instalacja glikolu, fot. PKN ORLEN
Instalacja wodoru, fot. PKN ORLEN
Instalacja wodoru, fot. PKN ORLEN
Instalacja wodoru, fot. PKN ORLEN

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 6

 1. koperek_WPL says:

  pi es ej to pressure swing adsorption – nie switch – oczyszczanie przy zmiennym cisnieniu – tak te 4 banieczki robia wrażenie :)

 2. Fin says:

  A propo’s budowy największej w Europie wytwórni „ekologicznego glikolu propylenowego” proszę sprawdzić jakie zdolności produkcji biodiesla i glikolu propylenowego ma fińska firma NESTE, która bynajmniej nie nazywa go ekologicznym..

  • Druh says:

   Sam sobie odpowiedziałeś- z nazwą (wyłącznie) eko będzie największą, aaa niekiedy mówią jeszcze zielony

 3. H jak wodór says:

  To kiedyś jebnie

 4. pracownik PR says:

  Glikol propylenowy jako dodatek E1520 jest często spotykany w składzie produktów spożywczych.
  Można go produkować przez uwodnienie tlenku propylenu. Glikol propylenowy można także uzyskiwać w wyniku uwodornienia gliceryny. Gliceryna to podstawowy produkt otrzymywany podczas hydrolizy lub zmydlania tłuszczów np olejów roślinnych do kwasów tłuszczowych a takze jako produkt odpadowy podczas przy produkcji bio-estrów czyli eko-diesla, paliwa do silników wysokpręznych. Produkcja bio-diesla jest bardzo rozpowszechniona w świecie wszędzie tam, gdzie uprawia się rzepak i inne rośliny oleiste. np oliwki. Glicerynę i glikol propylenowy produkuje się tam masowo. Dlatego w wytworni eko-diesla z oleju rzepakowego przyda się wywtórnia wodoru do uwodorniania odpadowej gliceryny do glikolu propylowego. Ale z czego powstaje ten wodór?
  Glikol propylenowy w odróżnieniu od etylowego nie jest trujący, ale nasuwa się ważne pytanie, zwłaszcza w kontekście tego propagandowego artykułu: Czym się różni glikol ekologiczny od tego nie-ekologicznego?
  Na zdjęciu wytworni wodoru widac 4 małe i jeden większy baniak, to węzeł PSA (Pressure Switched Absorption ), w porównaniu z tym w Płocku jest malutki.

  • Druh says:

   Po połączeniu Twojego komentarza z tym wcześniejszym- jak jebnie to przynajmniej delikatnie☺

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU