REKLAMA

Rudera naprzeciwko ratusza. Czy miasto ją kupi?

REKLAMA

Od maja tego roku do sprzedaży jest XIX-wieczna kamienica na Starym Rynku, która od wielu lat straszy turystów, odwiedzających najstarszą część miasta. Ratusz w sezonie letnim przykrywa elewację ogromną reklamą imprez, teraz jednak ma okazję zrobić coś istotnego dla rewitalizacji i kupić zabytkową kamienicę.

2,7 mln zł – tyle wystarczy, aby nabyć kamienicę z przełomu XIX i XX wieku. Jak czytamy w ogłoszeniu o sprzedaży, budynek wykonany jest w technologii tradycyjnej, fundamenty wykonano z cegły pełnej. Ściany są murowane z cegły na zaprawie wapiennej, stropy drewniane. Ściany piwnic wykonane są z cegły palonej pełnej w zaprawie wapiennej i glinianej. Nad piwnicą natomiast istnieją sklepienia ceglane-kolebkowe, pozostałe stropy w części naziemnej są drewniane-belkowe. Pokrycie dachowe wykonane jest z papy asfaltowej. Jak widać doskonale z placu Starego Rynku, brak jest w budynku stolarki okiennej.

To świetne miejsce na prowadzenie działalności – obiekt wyposażony jest w przyłącza CO, wody i kanalizacji oraz energetyczne, choć faktycznie, potrzebuje generalnego remontu. Znajduje się na działce o powierzchni 1074 m kw., a powierzchnia samej kamienicy to 900 m2.

W 2007 roku nieruchomość przeszła częściowy remont: poprawiono fundamenty, ściany, stropy i schody, dach – konstrukcję i pokrycie. Koszty remontu wyniosły wówczas około 830.000 zł.

Dlaczego więc nie ma chętnych do kupna? No cóż, budynek jest pod ochroną Konserwatora Zabytków, a to oznacza znaczne obostrzenia podczas remontu. Wydaje się więc, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie tej kamienicy przez urząd miasta, który mógłby tam przenieść jedną ze swoich jednostek, albo… zorganizować w środku parking wielopoziomowy. Takie rozwiązanie jest stosowane w wielu miejscowościach Polski.Czy Urząd Miasta Płocka jest zainteresowany kupnem?

– Nie planujemy dziś kupna tej nieruchomości – powiedział nam Hubert Woźniak z zespołu współpracy z mediami płockiego ratusza. – Nie oznacza to, że nie monitorujemy rynku i nie analizujemy naszych możliwości zagospodarowania obiektów tego typu oraz celu, w jakim samorząd miałby takie budynki kupić – dodał Hubert Woźniak.

Ta, nieco enigmatyczna odpowiedź, oznacza wszystko i… nic. Szczególnie, że podobną ratusz przekazał w czerwcu br. Tymczasem kamienica stoi, niszczeje i straszy, a kolejny sezon turystyczny już za parę miesięcy.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. genek says:

  po południowej stronie rynku są dodatkowe dwie czy trzy rudery , po przeciwnej też ze trzy razem wychodzi że prawie połowa tej substancji się rozpada, do tego zdewastowana zieleń, zniszczona nawierzchnia, jakieś kretyńskie twory typu mała scenka czy knajpa na środku. Dodajmy do tego przecudną fontannę i radosną tfurczość gastornomów jeśli chodzi o ogródki i mamy prawie komplet. Prawie bo całokształtu dopełnia pokryty liszajem ratusz i nieodparty urok okolicznych ulic , podwórek, zaułków

 2. Andrzej N. says:

  Najpierw perełkę architektoniczną w skali Europu (kamienicę mieszkalną o szerokości 2 m) zamieniono na toalety, teraz kolejną perełkę chcą zamienić w parking wielopoziomowy. Bandycka rewitalizacja po płocku

 3. Andrzej N. says:

  Rozebrać, wszystko rozebrać!

 4. Oli says:

  Nie no ludzie zróbcie coś w w końcu z ta kamienica bo to jest jakaś kpina z ludzi. W samym sercu starówki stoi wielka rudera. Zróbcie coś z nią bo to tylko oszpeca Płock!

  • Marta says:

   takie są efekty oddawania „prawowitym właścicielom” kamienic, aż dziw,ze nie poczekali z odzyskaniem do momentu aż miasto czyli my wszyscy odremontujemy, bo tak to działa najczęściej, nie dosyć że właściciel odzyskuje kamienice w pełnym blasku to jeszcze chce odsetki od użytkowania a zapominamy że 90% budynków prywatnych było zadłużonych w bankach i gdyby nie wojna zostałyby odebrane właścicielom , a swoją drogą ciekawe czyja jest ta kamienica?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU