
W najbliższą sobotę odbędzie się rodzinny ekopiknik. W Parku Północnym zaplanowano ekologiczne zabawy i warsztaty, a także pokazy recyklingowej sztuki i techniki.
Czy stara pralka może przydać się pszczołom? Jak zrobić breloczek do kluczy z części z zepsutego telewizora? Czy wysyłając hulajnogę na Marsa, jesteśmy bardziej ekologiczni? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi już 15 lipca, podczas rodzinnego EkoPikniku w Parku Północnym.
Trash-art
Uczestnicy sobotniego pikniku zobaczą, że zepsute urządzenia elektryczne mogą dalej służyć. Podczas warsztatów trash-art nauczą się własnoręcznego tworzenia efektownej biżuterii, breloczków do kluczy czy dekoracji do domu z materiałów odzyskanych podczas recyklingu starych lodówek, telewizorów lub komputerów.
Pszczoły
Będzie też można spróbować wyjątkowego miodu. Pochodzi od pszczół, które mieszkają w pralkach, a dokładniej w ulach zbudowanych z wykorzystaniem bębnów ze starych pralek. Dodatkowo, mieszkańcy poszerzą swoją wiedzę na temat pszczół i ich wpływu na środowisko naturalne, a podczas warsztatów wykonają samodzielnie świece z węzy pszczelej.
Recyklingowe donice
Płock wzbogaci się o pięć ekologicznych kwietników. Mieszkańcy wspólnie przygotują donice z użyciem materiałów z recyklingu elektroodpadów i posadzą w nich rośliny miododajne.
Eko-logiczny Turniej Szachowy
Organizatorzy pikniku zadbają również o umysły ścisłe i osoby zainteresowane techniką. Będzie EKO-logiczny Turniej Szachowy. Pionki i plansza szachowa zostały wykonane z części odzyskanych ze zużytych sprzętów elektrycznych.
Eko-łaziki marsjańskie
Odbędzie się też pokaz działania łazików marsjańskich. Do budowy pojazdów studentom Politechniki Świętokrzyskiej posłużyły np. obudowy komputerów, przewody i kable z odkurzacza oraz koła z hulajnóg elektrycznych.
Walka o recykling
– Ogromny wpływ na środowisko mają nasze codzienne działania i wybory konsumenckie, począwszy od używania opakowań wielokrotnego użytku przez kupowanie produktów wyprodukowanych z użyciem surowców wtórnych aż po prawidłowy recykling elektroodpadów. Oddanie ich do PSZOK-ów lub wrzucenie do czerwonych pojemników. To jest prawdziwy szach-mat dla zanieczyszczenia środowiska – zwraca uwagę Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Dla głodnych wiedzy nie zabraknie warsztatów i mini wykładów prowadzonych przez ekspertów na temat gospodarki obiegu zamkniętego.
ElekTRON
A na tych, którzy wolą podczas pikniku odpocząć i zrobić sobie „selfie”, będzie czekał wyjątkowy ElekTRON – tron zbudowany z klawiatur komputerowych. Każdy uczestnik ekopikniku będzie miał okazję wykonać sobie na nim pamiątkowe zdjęcie.
Czas: 15 lipca w godzinach 10-16
Miejsce: Park Północnym (od strony Placu Żołnierzy Września)
Organizatorami pikniku są Urząd Miasta Płocka, Fundacja Odzyskaj Środowisko oraz organizacja odzysku AURAEKO.





















![Hejt boli naprawdę. Młodzież ze Staszica o przemocy słownej [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/staszic_hejt-360x180.jpeg)
![Akademia Wodorowa ORLEN rusza z czwartą edycją [FILM, FOTO]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/AkademiaH2_2026-29-360x180.jpg)


![Czy szkoła przygotowuje do życia? Młodzież zabrała głos [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/02/staszic-360x180.jpeg)







![Książulo w schroniskach i… w Sierpcu [FILM]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/03/ksiazulo_psy-360x180.jpg)





![Pobiegli tropem historii. Bieg „Tropem Wilczym” w Radotkach [FILM, FOTO]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/03/tropem_wilczym2026-360x180.jpeg)




![ORLEN Stadion oficjalnie otwarty. Wiceprezes ORLENU przewidział wynik inauguracyjnego meczu! [FILM, ZDJĘCIA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2023/09/stadion-17-360x180.jpg)














