REKLAMA

Regionalny Instrument Terytorialny może w końcu grać

REKLAMA

W czwartek 10 kwietnia odbyła się konferencja, na której oficjalnie sfinalizowano działania, mające na celu pozyskanie pieniędzy z Regionalnego Instrumentu Terytorialnego. Obecni na niej przedstawiciele współpracujących miast, powiatów i gmin wiążą z tym przedsięwzięciem duże nadzieje. 

RIT to mechanizm stworzony przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, który ma wspierać podejście terytorialne w zarządzaniu rozwojem województwa w nowym okresie programowania polityki spójności Unii Europejskiej w latach 2014-2020. W ramach instrumentu, region, którego naturalnym liderem jest Płock, może dostać około 150 milionów złotych na rozwój. Może to zapewnić wysoką konkurencyjność Płocka dla chociażby potencjalnych partnerów biznesowych. Za pieniądze z urzędu marszałkowskiego ma m.in. powstać droga Rogozino-Imielnica, trasa północno-zachodnia w dwóch etapach czy budowa infrastruktury technicznej na nabrzeżu wiślanym w Płocku.

PowiązaneTematy

– Płock jest naturalnym liderem działań w naszym regionie, wręcz wzorem do naśladowania, gdyż powiaty, gminy i miasta z naszego regionu potrafiły się najszybciej porozumieć. Nasze miasto dla gmin z którymi współpracuje i dla całego regionu jest ważne – powiedział prezydent Płocka.

– Płock, jako naturalny lider zaczyna oddziaływać na region – powiedział burmistrz Gąbina, Krzysztof Jadczak. Przedstawiciele partnerskich jednostek jednogłośnie przyznają, że dzięki współpracy można podejmować próby rozwiązania spraw, które do tej pory były nierozwiązywalne.

W programie udział biorą: Płock i powiat płocki, powiat sierpecki, powiat gostyniński, Sierpc, Gąbin, Wyszogród oraz gminy: Łąck, Nowy Duninów, Radzanowo, Słupno, Stara Biała.