REKLAMA

Ratujmy zabytkową panoramę Płocka. Wkrótce panel dyskusyjny o płockich zabytkach

REKLAMA
fot. Wiktor Pleczyński

Płock stracił już wiele cennych zabytków. Jest okazja, aby przybliżyć się do uratowania pozostałych obiektów. W najbliższą środę, w Kościele św. Dominika odbędzie się pierwszy otwarty panel dyskusyjny o ratowaniu unikatowej zabytkowej panoramy Płocka.

Jeden z kluczowych obiektów w panoramie zabytków średniowiecznego Płocka, zespół budynków dawnego Klasztoru Dominikańskiego, od lat czeka na przywrócenie dawnej świetności. Z biegiem czasu stan bezcennego zabytku pogarsza się. Jakie są perspektywy na jego uratowanie? Co z pozostałymi zabytkami?

PowiązaneTematy

fot. Wiktor Pleczyński

Stowarzyszenie Starówka Płocka, Fundacja Przywołać Pamięć oraz Parafia Ojców Klaretynów zapraszają na pierwszy panel dyskusyjny z cyklu „Ratujmy Panoramę Średniowiecznego Płocka”. Tematem spotkania będzie ratowanie zabytku.

Program: • Otwarcie obrad – Proboszcz Marcin Kowalewski
 • Możliwości konserwacji i rewitalizacji dawnego zespołu klasztornego Dominikanów w Płocku na tle innych założeń klasztornych w Polsce – prof. zw. dr hab. Jakub Lewicki
 • Zespół dominikański w panoramie powstającego miasta – dr Maciej Trzeciecki, mgr Zbigniew Polak
 • Kościół i Klasztor Dominikanów w Płocku na tle innych założeń braci Kaznodziejów w Polsce – dr Marcin Szyma
 • Badania interdyscyplinarne średniowiecznego zespołu klasztornego na przykładzie Klasztoru Dominikanów w Sandomierzu, wyniki i perspektywy na przyszłość – mgr Justyna Kamińska
 • Podsumowanie badań prowadzonych w ramach projektu: „At the intersection of faith and cultures research on history of st. Dominic’s church in Płock” wstępne wnioski i perspektywy badawcze – Mikołaj Dobek, Barbara Gałka.

Po panelach prelegentów, odbędzie się dyskusja. Na koniec spotkania uczestnicy będą mogli wziąć udział w wizji lokalnej zespół budynków dawnego Klasztoru Dominikańskiego. Spotkanie odbędzie się w Kościele św. Dominika (ul. Tadeusza Kościuszki 16 w Płocku) 5 października o godzinie 13. Obowiązuje wstęp wolny.

Za nami spacer śladami gotyku. Przed nami odkrywanie tajemnic Starego Rynku w Płocku [ZDJĘCIA]

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 9

 1. Jan Wyrębkowski says:

  Płocki samorząd doprowadził do ruiny swoją część tego zabytkowego kompleksu a również tak jak nie ma pomysłu na podniesienie atrakcyjności miasta, tak nie ma pomysłu na podniesienie atrakcyjności historycznej części – dziedzictwa kulturowego!
  Najcenniejsze zabytki nie mają zapewnionych dróg pożarowych więc działania dla tego rejonu miasta należy zacząć od planów uporządkowania zagospodarowania przestrzennego, które stworzy atrakcyjność tego obszaru i zapewni bezpieczeństwo pożarowe dla znajdujących się tu historycznych obiektów!
  Należy w planach przewidzieć połączenie ul. 1-go Maja z ul. Mostową co pozwoli odciążyć od zbędnego ruchu Plac Narutowicza i sprowadzić deptak ul. Tumskiej na nabrzeże wiślane oraz przewidzieć połaczenie mostem pieszo-jezdnym /jeżdnym tylko dla celów przeciwpożarowych i utrzymania porządku!/ Wzgórza Tumskiego z Parkiem na Górkach.
  Mówiłem o tym na Sesji Rady Miasta w dniu 30.06.2022 roku w dyskusji nad „Raportem o stanie miasta Miasta w 2022 roku” oraz stworzyłem i przedstawiłem wtedy samorzadowi koncepcję rozwiązań a na spotkaniu przekazałem ją też trzem proboszczom /KK, prawośławnemu i katedry/, miejskiemu konserwatorowi zabytków i organizatorowi spotkania Jerzemu Skarżyńskiemu!
  Można i trzeba stworzyć aby płockie „Stare Miasto” było atrakcyjnym i stało się zintegrowanym centrum rekreacyjnym i turystycznym! Jest tu wiele do zrobienia i na tym powinien się koncentrować płocki samorzad aby tu organizować wspólne działania!

 2. Polak katolik says:

  Chętnie zabrałbym głos w dyskusji, ale nie kumam o co się rozchodzi w temacie: „At the intersection of faith and cultures research on history of st. Dominic’s church in Płock” – gdyby to było po łacinie to bylaby zupelnie inna rozmowa

 3. Gal Anonim says:

  drogi M.Kto tu mówi o budżecie obywatelskim.Gdzie o tym napisano.Więcej spokojności i ….

 4. pisarz miejski says:

  @M – jeszcze nie było spotkania,a ty już wiesz o czym będzie? Zanim coś napiszesz pomyśl.Czy potrafisz czytać ze zrozumieniem? Czy wiesz co to jest panorama? Czy wiesz co to panorama średniowiecznego Płocka? Czy wiesz
  mądralo co to jest średniowiecze? Czy znasz historię Płocka?Twój wpis pokazuje,że nie myślałeś przed napisaniem
  swojej mądrości.Niestety sporo takich nie myślących.Polecam poczytać o historii Płocka.Jak chcesz polecę kilka książek.Jedną napisał duchowny kościoła katolickiego.Jak nic nie przeczytasz bo to duchowny kościoła katolickiego.

  • do pisarza says:

   Zupełnie niepotrzebnie tak nerwowo reagujesz, szkoda nerwunku i pereł, zanim coś napiszesz pomyśl ,
   NB w Płocku budżet obywatelski jest bardzo często wykorzystywany debilnie

 5. M says:

  Kościoły niech się same ratują. Nigdy nie poprę takich akcji z budżetu obywatelskiego.

 6. pisarz miejski says:

  Po Kolegialnej 28 następny zabytek do likwidacji – zespół pofolwarczny przy Kobylińskiego 23?
  Popatrzcie Płocczanie co się dzieje z naszym dziedzictwem!!!!

 7. Dopiero co zeszpecili panoramę says:

  ochydnym betonowym krzyżem koło Małachowianki, który przytłacza tą panoramę jak patrzy się z lewego brzegu.
  Widać do decydentów jeszcze nie dotarło, że sukienkowi okupanci już są w odwrocie i dla watykańskiej zarazy nie ma przyszłości.

 8. Cynik says:

  Przy tych ludziach władzy szanse na ocalenie zabytków są niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU