REKLAMA

Ptak uznany w Polsce za gatunek wymarły znalazł się w płockim nadleśnictwie

REKLAMA

Był bardzo wyczerpany, dlatego trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym. Sęp płowy (Gyps fulvus), uznawany w Polsce za gatunek wymarły, pojawił się na terenie nadleśnictwa płockiego.

Jak informują leśnicy, wyczerpany ptak został znaleziony na terenie Leśnictwa Mościska, które podlega pod Nadleśnictwo Płock.

– Zastanawiamy się jak się tu znalazł – być może przyczyniły się do tego warunki pogodowe w poprzednim tygodniu – przemieszczające się fronty powietrza i silne wiatry – napisali na swoim profilu facebookowym leśnicy.

Zdziwienie leśników jest uzasadnione – sęp płowy, występuje przede wszystkim w suchych górach południowej Europy, Azji oraz Afryki, aczkolwiek zdarza się, że ptak zapuszcza się też w inne, odległe rejony w poszukiwaniu pożywienia.W Polsce sęp płowy bytował wiele lat temu, jednak ostatnie wzmianki o nim pochodzą z dawnych lat. Na początku dwudziestego wieku stwierdzono, iż takie ptaki u nas występowały. W kolejnych latach nie notowano występowania, aczkolwiek obserwowano ptaki, które przelatywały nad naszym krajem, nawet nad miastami. Ostatnie potwierdzone informacje o przebywaniu sępów płowych w Polsce, to informacje pochodzące z jednego z wysypisk śmieci – zauważono tam sępa przebywającego na tym terenie przez dłuższy czas.

Sęp płowy jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. xx says:

  obserwator 2 dni temu…… i tak młody chłopaczek, został zapomniany, zanim rozpoczął życie społeczne.
  A cóż w tym złego, a nie ma fotografii po znalezieniu.
  Przecież to może być zaczątek jego Dobra na Ziemi. Publikujcie.

 2. Łysy says:

  Otorz sep ten dowiedział się o cepeli płockiej i przyleciał zobaczyć jak to się robi A tu masz zdziwienie dziewczyny i kibice, więc poleciało biedactwo na oślep i na śmietnisko trafił Przynajmniej tych dziewczyn tam nie ma, kibice jeszcze tego rynku nie opanowali :)

 3. Encyklopedia says:

  Sep żywi się padlina…. Nie jest drapieznikiem

 4. Spyware says:

  Brawo dla osoby która go znalazła. Pewnie nie jeden po znalezieniu by zabił bo mu kury coś wyjadą z zagrody albo cielak zginął w nocy ???

  • obserwator says:

   sępa znalazł młody chłopaczek,powiadomił rodzinę, ale kto by o tym napisał.z sępem fotografują się lesniczy,może dostarczyć zdjęcia jak ptaszysko wyglądało po znalezieniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU