REKLAMA

Pobiegli watahą Tropem Wilczym

REKLAMA

Już po raz czwarty w Płocku odbył się „Tropem Wilczym” Bieg Żołnierzy Wyklętych. Pomimo nadal panującego mrozu, ale za to w pięknym słońcu, zawodnicy przebiegli dystans 6 kilometrów w malowniczym krajobrazie Jaru Brzeźnicy.

PowiązaneTematy

4 marca ponownie uczestnicy „Tropem Wilczym” pobiegli na cześć Żołnierzy Wyklętych. Ta akcja odbywa się tego samego dnia w całej Polsce. W Płocku przełajowa trasa na dystansie 6 kilometrów wiodła Jarem Brzeźnicy.

Zanim jednak zawodnicy pobiegli w głównej części wydarzenia, odbył się Bieg Honorowy, na dystansie 1963 metrów. Jest to nawiązanie do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalka”. W tym biegu mógł wziąć udział każdy, bez konieczności zapisów.

Start Biegu Honorowego zaplanowano na godz. 11.30, Bieg Główny odbył się w samo południe.

Przypomnijmy, że w 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy.

Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2017 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 60 tys. uczestników z 281 miast, w tym z 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd.REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU