REKLAMA

Pobiegli razem dla autyzmu

REKLAMA

Radotki były tym razem miejscem biegu “Razem dla autyzmu”. Około 250 osób wystartowało, aby pomóc autystycznym dzieciom – pieniądze z pakietów startowych będą przeznaczone na organizację turnusu terapeutyczno-integracyjnego. Dwa dni wcześniej w niebo poleciały niebieskie baloniki przy Galerii Mazovia.

„Razem dla autyzmu” to inicjatywa, która ma pomóc zrozumieć autyzm i zaburzenia z jego spektrum. Jak tłumaczą rodzice, którzy zainicjowali to wydarzenie w Płocku:

„Jeśli to możliwe sprawić, aby specyficzne zachowanie naszych dzieci nie wzbudzało lęku, niezdrowej sensacji czy negatywnych emocji, które dzięki wiedzy przekazanej we właściwy sposób, można zamienić w akceptację”.

Dlatego 6 kwietnia w Galerii Mazovia można było skorzystać z porad rodziców autystycznych dzieci, a o godzinie 18 w niebo poleciało mnóstwo niebieskich baloników, które puszczali nie tylko organizatorzy, ale i przechodzące wówczas przypadkowe osoby.

8 kwietnia odbyła się natomiast 3. edycja biegu „Razem dla autyzmu” – podczas pięknej pogody i w pięknej scenerii Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Przyjechało mnóstwo osób, nie tylko zawodników, ale i rodziców z dziećmi czy uczniów, którzy przygotowali program artystyczny. Imprezę poprowadził, jak zwykle niezawodny, Bogdan Wolny.

Po 100-metrowym biegu krasnala, rozpoczął się bieg na 5 kilometrów. Wśród uczestników zauważyliśmy m.in. Dariusza Jakubowskiego i Dariusza Kiełbasę, maratończyków, którzy biegli np. po zamarzniętym jeziorze Bajkał. Byli też płoccy samorządowcy – prezydent Andrzej Nowakowski, dyrektor wydziału sportu, rekreacji i turystyki Robert Czwartek, radna Daria Domosławska, radny Tomasz Maliszewski. Medale uczestnikom wręczał natomiast wiceprezydent Piotr Dyśkiewicz i radny Piotr Szpakowicz.

Najszybciej na linię mety dobiegł Michał Ruciński z czasem 16 m 40 s. Drugi był Andrzej Brzeziński, reprezentujący RYKOWISKO (0:17:46), a trzecim zwycięzcą na podium został Jacek Załęski z TKKF Płock (0:17:58). Wśród pań najszybciej dobiegła Aneta Turalska z „Biegaj z Dymkiem” (0:19:36), druga była Ula Przygoda z KK Łowicz (0:20:53), natomiast trzecia Monika Brulińska z „Biegam w Sfetsze” (0:22:04).Nie o wyniki tu jednak chodziło – zwycięzcą był każdy, kto wystartował w biegu. Po wręczeniu pucharów natomiast impreza przerodziła się w wielki piknik – była grochówka i kiełbaski z grilla, a w niebo poleciały niebieskie baloniki – symbol jedności z osobami autystycznymi.

Przypomnijmy, że autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, którego nie da się wyleczyć. Autyzm diagnozuje się już u 1 na 100 dzieci. Dzieci z autyzmem często nie mówią lub zaczynają mówić dużo później, niż inne dzieci. Często nie zwracają uwagi na pokazywane zabawki, nie reagują na imię i unikają kontaktu, a do zabawy używają nietypowych przedmiotów (np.: śrubokręta, kombinerek, widelca, kluczy). Fascynują je przy tym powtarzalne czynności.

Autystycy inaczej patrzą na świat – często są nadwrażliwi lub podwrażliwi na pewne bodźce – lekki dotyk może im sprawiać ból, a u niektórych dzieci nawet silne uderzenie jest ledwo wyczuwalne. Nadwrażliwość na dźwięki czy kolory powoduje, że dzieci i osoby z autyzmem czują się przytłoczone i często szukają samotności, aby odpocząć od nadmiaru bodźców. Dlatego pobyt w przedszkolu czy szkole jest dla nich męczący.

Chociaż autyzmu nie można wyleczyć, to jednak wczesna diagnoza i konsekwentna terapia dają dzieciom z autyzmem szansę na rozwój i samodzielność.

PetroNews był patronem medialnym wydarzenia.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU