Płockie lalki nagrodzone w Puławach

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Płockie lalki i przedstawienia zostały nagrodzone w trakcie 46. Ogólnopolskich Puławski Spotkań Lalkarzy, które odbyły się w dniach 22-25 maja. Rada Konsultantów uznała, że spektakle płockich zespołów ambitnie mierzą się z literaturą klasyczną oraz odważnie poruszają istotne problemy społeczne.

Płock w trakcie Spotkań reprezentowały dwie grupy teatralne, które konkurowały z 7 zespołami amatorskich teatrów lalkowych z całej Polski. Warto zaznaczyć, że aktorzy byli w różnym wieku – od dzieci, poprzez młodzież, po osoby dorosłe, a także niepełnosprawne. Tematyka i techniki teatralne były różnorodne, oceniający mogli obejrzeć np. maski, teatr cieni, teatr formy, lalki stolikowe czy teatr przedmiotu.

Wyróżnienie otrzymał płocki Teatr Umarlaki (instruktor: Joanna Stanowska, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki) za zmierzenie się z trudną materią literatury klasycznej w spektaklu „Bobok” (jego premiera odbyła się 8 maja podczas Festiwalu Teatrów Profilaktycznych w Płocku). Również Teatr Expectatio (grupa teatralna POKiS, instruktor: Joanna Stanowska oraz Dom Pomocy Społecznej w Płocku, opiekun: Adam Bonalski) został wyróżniony za odwagę w podejmowaniu istotnych problemów społecznych oraz za owocną współpracę pełno i niepełnosprawnych członków zespołu w tworzeniu spektaklu „Lorem ipsum” (premiera tego spektaklu miała miejsce 10 kwietnia).

Nagrody do Płocka pojechały także drugiego dnia „Święta Teatru Lalki” w Puławach. Rozstrzygnięto wówczas konkurs „Lalka i Plakat Spotkań 2014”. Pierwszą nagrodę ex aequo w kategorii szkoły podstawowe zdobyły lalki płocczan: Juli Kubackiej (lalka „Ośmiornica”) i Jeremiasza Łabarzewskiego (lalka „Mariolka”). W kategorii szkoły średnie wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Drajkowska („Głębia”) i Mariusz Machciński („Drugie dno”). Wszyscy wyróżnieni płocczanie pracują z Joanną Stanowską – instruktorem w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki (grupa teatralna i pracownia teatralno-lalkarska „Marioneta”).

Udział w Ogólnopolskich Puławskich Spotkaniach Lalkarzy dał płockim lalkarzom nie tylko nagrody i wyróżnienia, ale i możliwość wymiany doświadczeń, spotkań metodycznych i warsztatów dla młodych uczestników. Bezcenne wskazówki otrzymali od członków Rady Konsultantów Spotkań, m.in. Katarzyny Grajlich – aktorki teatru Wierszalin, Malabar Hotel, autorki wielokrotnie nagradzanych projektów teatralnych (warsztaty ze świadomości ciała), Magdaleny Mioduszewskiej – aktorki Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Lalka w Warszawie (zajęcia z rytmiki), Barbary Kasprzak – pedagoga, plastyka, instruktorki teatralnej i terapeutki. Niewątpliwą inspiracją były przedstawienia profesjonalnych grup, w tym występ płockiego Teatru Per Se “Pan Tom Buduje Dom”, który został doceniony zarówno przez publiczność, jak i instruktorów.

Ogólnopolskie Puławskie Spotkania Lalkarzy nie jest organizowane w systemie konkursowym, choć nie wszystkie zgłaszane spektakle przechodzą przez sito wstępnej selekcji Rady Konsultantów. Zespoły oceniane są na podstawie walorów przedstawień i osiągnięć społeczno-wychowawczych instruktorów w pracy z młodymi artystami.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji