Płoccy policjanci wprowadzają seniorów w świat finansów

REKLAMA

Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Płocku edukują seniorów, jak poruszać się po świecie finansów. Policjanci organizują spotkania, na których wyjaśniają podstawy posługiwania się „plastikowymi pieniędzmi”.

Od połowy stycznia Komenda Miejska w Płocku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Aktywny i bezpieczny senior w świecie finansów”. Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się w Filii nr 8 Książnicy Płockiej – uczestniczyło w nim aż 40 seniorów. Gościem specjalnym była przedstawicielka banku, która przekazała cenne informacje dotyczące finansów.

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie w dzisiejszej rzeczywistości bez konta bankowego i karty bankomatowej. „Plastikowe pieniądze” to bardzo wygodna forma płacenia za zakupione towary. Konta bankowe to również wygodna forma przechowywania pieniędzy, dzięki której nie jesteśmy narażeni na kradzieże swoich oszczędności z mieszkań.

PowiązaneTematy

Dzisiaj młodszych osób z reguły nie trzeba przekonywać do zakładania kont bankowych, ponieważ zdecydowana większość zakładów pracy zatrudniających swoich pracowników przelewa na ich konta comiesięczne wynagrodzenie. Trochę inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku seniorów.

– Niestety, jeszcze niektórzy seniorzy nie korzystają z kont bankowych, narażając się w ten sposób na ewentualne kradzieże swoich oszczędności z mieszkania. Seniorzy, którzy takie konta mają, nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, na jakie mogą być narażeni w przypadku niewłaściwego postępowania, np. podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu – zwracają uwagę funkcjonariusze.

Dostrzegając te zagrożenia, w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu został opracowany projekt pn. „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”. Celem akcji jest upowszechnienie wśród seniorów podstawowej wiedzy na temat bezpiecznego funkcjonowania we współczesnym świecie finansów.

Głównym tematem pierwszego spotkania było bezpieczeństwo podczas dokonywania wypłat z bankomatów lub przy okienkach bankowych. Przedstawicielka banku przekazała wiele cennych porad i poinformowała o zasadach bezpieczeństwa podczas płacenia kartą za zakupy czy też wypłacania pieniędzy z bankomatów. Mówiła m.in. o tym, na co trzeba zwracać uwagę przy bankomacie.

Seniorzy mieli okazję dowiedzieć się o wszelkiego rodzaju urządzeniach, które mogą być umieszczane przez przestępców na bankomatach i dzięki którym przestępcy mogą uzyskiwać informacje dotyczące numeru pin.

Na spotkaniu nie zabrakło informacji o sposobach postępowania w przypadku zatrzymania karty przez bankomat. Kolejnym ważnym zagadnieniem był temat zabezpieczeń stosowanych w polskich pieniądzach, aby seniorzy mogli rozpoznać, czy banknot nie jest podrobiony.

Przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Płocku mówiła o rodzajach przestępstw, na które narażeni są seniorzy, w sposób niewłaściwy obchodzący się z kartą bankomatową, przekazała też kilka zasad bezpieczeństwa, dotyczących m.in. przechowywania kart bankomatowych i nr pin.

W Płocku w ramach akcji „Aktywny i bezpieczny senior w świecie finansów” zorganizowanych zostanie w sumie 6 spotkań. Każde spotkanie będzie poświęcone innego rodzaju zagrożeniom, czekającym na seniorów w skomplikowanym i czasami nie do końca zrozumiałym świecie finansów.