REKLAMA

Płoccy adwokaci protestują przeciwko… poczcie

REKLAMA

Pierwszą uchwałą w tym roku oprotestowała Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku nową formę i sposób doręczania korespondencji sądowej, dokonywanej przez aktualnego operatora – Polską Grupę Pocztową SA.

Jak tłumaczy Rada w uchwale, skierowanej do ministra Sprawiedliwości: „Stosowana przez ten podmiot procedura przekazywania – bądź częściej niedoręczania – przesyłek sądowych, nie odpowiada powadze i autorytetowi wymiaru sprawiedliwości, powoduje zakłócenie pracy nie tylko sądów, ale również prokuratur, adwokatów i stron w postępowaniach sądowych”.

Adwokaci dowodzą również, że korespondencja sądowa nie jest należycie zabezpieczana przed dostępem osób trzecich, co zagraża dotrzymaniu tajemnicy korespondencji. Jak nadmieniają, niektórzy z nich otrzymali otwarte przesyłki.

Według płockich adwokatów, pracownicy Polskiej Grupy Pocztowej nie są należycie przeszkoleni, nie zostali zobowiązani do ochrony danych osobowych, nie stosują też prawidłowych zasad ewidencjonowania przyjmowania przesyłek, które są doręczane ze znacznym opóźnieniem.

W uchwale wymienione są również przypadki, gdy na dokumencie, który ma potwierdzać „rzekome” pozostawienie tzw. awizo, data „nie jest adekwatna do chwili pozostawienia go u adresata”.Adwokaci zwracają uwagę na wygląd pracowników, którzy są zaniedbani, niechlujni a ich lekceważący sposób zachowania „uwłacza powadze nadawcy, który powierza swoją korespondencję takim osobom”.

Zdarzają się również przypadki wskazywania miejsca odbioru przesyłki w miejscowości i gminie innej, niż siedziba kancelarii czy miejsce zamieszkania strony, a także brak lub nieodpowiednie oznaczenie placówki, wskazane jako miejsce odbioru.
Rada Adwokacka w Płocku zwraca uwagę na to, że Skarb Państwa, chcąc oszczędzić wybierając najtańszego operatora, w rzeczywistości może ponieść bardzo duże koszty społeczne.

Warto wspomnieć, że podobny protest wystosowała Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU