REKLAMA

Piotr Szpakowicz: Warto promować przedsiębiorców z Płocka

REKLAMA

– Płock to nie tylko piękne miasto, to także miejsce, w którym produkowane są ciekawe produkty. Trzeba je wypromować, stąd moja inicjatywa – mówił podczas audycji „Gość Dnia” w KRDP Piotr Szpakowicz, płocki radny.

W trakcie audycji poruszono co najmniej kilka ciekawych tematów. Jednym z nich był program „Wykonano w Płocku”.  Cóż to takiego? To sposób promowania lokalnych przedsiębiorców i przedsiębiorstw oraz produkowanych w Płocku przedmiotów, wyrobów i przedsięwzięć.

– „Wykonano w Płocku” to tytuł, który ma promować wyjątkowe, lokalne marki – wyjaśniał w trakcie audycji radny. – Ma to być taki znak jakości, który będzie rozpoznawalny. Pomysł nie jest nowy, dwóch płocczan wcześniej go zgłaszało. Ja również, bo wiem, że aby projekt się udał, potrzebny jest duży partner – taki jak Urząd Miasta Płocka – dopowiedział.

Bliźniaczy projekt realizowany jest w co najmniej kilku innych miastach w Polsce – m.in. w Szczecinie, Koszalinie czy w Poznaniu. – Także i w Płocku przedsiębiorcy mogliby posługiwać się swoją marką – opowiadał pomysłodawca. – Przedsiębiorców mamy sporo, wielu z nich świadczy fajne usługi, które warto promować. I nie zawsze muszą to być przedmioty. Może to być regionalne piwo, ale także wydarzenia kulturalne. „Wykonanym w Płocku” może być Muzeum Mazowieckie czy Płocka Orkiestra Symfoniczna – stwierdził Piotr Szpakowicz na antenie radia.

PowiązaneTematy

Organem, która wręczałby takie wyróżnienie, miałaby być specjalna komisja.

– Trzeba będzie spełniać konkretne wymagania – mówił Szpakowicz podczas „Gościa Dnia”. – Takie szczegóły są do dopracowania w przyszłości. Myślę bowiem, że projekt zostanie zrealizowany, bo jest on niezwykle ciekawy i cenny – tłumaczył radny.

Zatem kiedy pojawi się szansa na realizację? Jak przekonuje Szpakowicz, to projekt długoterminowy, na który potrzeba czasu. – Nie można go zrealizować w miesiąc lub dwa. Potrzeba sztabu ludzi, by opracować ramy projektu i wszystkie szczegóły. Wydaje mi się, że idealnym czasem byłaby druga kadencja, czyli kolejne cztery lata – uzasadniał na antenie KRDP.

Piotr Szpakowicz, fot. Michał Siedlecki

Kolejnym tematem były tzw. bony żłobkowe. To pomysł, który skierowany jest do rodziców. Ma to być rekompensata wypłacana przez magistrat rodzicom, których pociecha nie znalazła miejsca w żłobkach miejskich.

– W Płocku brakuje miejsc w żłobkach publicznych. Z moich szacunków wynika, że brakuje około 200 miejsc – opowiadał podczas „Gościa Dnia” Piotr Szpakowicz. – Proponuję wypłacanie tzw. bonów żłobkowych. To dofinansowanie dla rodziców, którzy przez brak miejsc zmuszeni są płacić za prywatne placówki – wyjaśnił.

Takie dofinansowanie choć w części mogłoby pokryć koszt przebywania dziecka w żłobku prywatnym. – To świadczenie przyznawane byłoby rodzinom z dzieckiem, które ukończyło pierwszy rok życia – precyzował radny klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Dzięki programowi, mamy nie musiałyby rezygnować z pracy. To one przecież najczęściej decydują się na pozostanie z dzieckiem w domu w sytuacji, w której nie mogą oddać pociechy do żłóbka – stwierdził.

Pomysł został już złożony do magistratu w postaci interpelacji radnego. – Ratusz mi odpowiedział i nie usłyszałem „nie” – stwierdził Szpakowicz. – Co ciekawe, wprowadzenie bonów żłobkowych to jeden z punktów wyborczych prezydenta Andrzeja Nowakowskiego – dodał z przekąsem.