REKLAMA

Okrągły jubileusz audycji umuzykalniających

REKLAMA

W piątek, 29 maja, Płocka Orkiestra Symfoniczna wykona trzy galowe koncerty dla przedszkolaków z płockich placówek, z okazji 20-lecia audycji umuzykalniających. Koncerty te odbędą się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

PowiązaneTematy

– Najważniejszym ogniwem w działalności edukacyjnej Płockiej Orkiestry Symfonicznej jest upowszechnianie muzyki – powiedział dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Adam Mieczykowski.

– Audycje te to system koncertów umuzykalniających, na których prezentowana jest żywa muzyka, omawiana w sposób przystępny i ciekawy. Ma ona już 20-letnią tradycję, ciągle rozwija swoja formę i tym samym zwiększa zakres odbiorców. Omawiane audycje stanowią pogadankę o muzyce, instrumentach, kompozytorach, formach i stylach muzycznych, tak, aby zachęcić najmłodszych słuchaczy do aktywnego udziału w koncercie – wyjaśnił.

– Dzieci poznając świat, zadają przecież mnóstwo pytań i własnie tymi muzycznymi pytaniami zajmują się nasi muzycy, którzy wspólnie z przedszkolakami szukają na nie odpowiedzi. Na koncertach poznajemy instrumenty muzyczne, sylwetki kompozytorów, podstawowe pojęcia związane z wiedzą muzyczną, i to wszystko dostosowane jest do wieku słuchaczy. Obecnie audycje umuzykalniające często stanowią jedyną formę kontaktu przedszkolaków z muzyką na żywo i artystami. Wielu z nich dzięki nim pokochało muzykę i rozwija się pod tym kątem w szkołach muzycznych – podsumował Adam Mieczykowski.

– Od samego początku audycje prowadzi ich autorka Anna Piórkowska, z wielka pasją angażująca się w umuzykalnianie najmłodszych, która 23 maja 2014 roku  z rąk Andrzeja Nowakowskiego, Prezydenta Płocka, otrzymała nagrodę w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za przedsięwzięcia w zakresie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży – dodał.Płocka Orkiestra Symfoniczna w szczególny sposób chciała podkreślić jubileuszowy, XX sezon audycji umuzykalniających, i tym samym jako wykonawców do udziału w koncertach zaprosiła muzyków POS oraz dzieci i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku im. Karola Szymanowskiego.

Ze względu na to, że charakter tego sezonu jest wyjątkowy, dzieci mogły uczestniczyć w konkursie o wiedzy muzycznej, którą zdobywały podczas każdej audycji. Wszystkie przedszkola otrzymały tablice magnetyczne, na których układały magnesy ze zdjęciem instrumentu, odpowiednim do podejmowanej w danym miesiącu tematyki. Przedszkolaki, którym udało się zebrać wszystkie elementy, otrzymały obraz prezentujący skład Orkiestry na scenie. Rozstrzygnięcie konkursu wraz z wręczeniem nagród nastąpi podczas trzech koncertów galowych, które odbędą się w najbliższy piątek, 29 maja.

Muzycy POS, soliści oraz balet wykonają utwór zatytułowany „Czarodziejska Batuta”, który został skomponowany przez I klarnecistkę POS – Zuzannę Niedzielak, laureatkę II edycji programu „Kompozytor-rezydent”.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU