REKLAMA

Od fiata do maybacha – zlot miłośników klasycznych aut

REKLAMA

Trzynasty raz Płock gościł zlot zabytkowych mercedesów. Wydarzenie organizowane jest od 2004 roku, a pierwotnym założeniem było zebranie w jednym miejscu aut tej marki, wyprodukowanych przed 1985 rokiem. W tym roku mogliśmy jednak spotkać nowocześniejsze okazy.

XIII zlot Mercedesem po Wiśle rozpoczął się na parkingu, przylegającym do Komendy Miejskiej Policji w Płocku, gdzie odbyła się rejestracja uczestników. Później samochody przemieściły się ulicami Płocka na Stary Rynek, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie zlotu.

Fot. Tomasz Stachurski
Fot. Tomasz Stachurski

Mogliśmy oglądać dużo mercedesów z lat 80. i 90., ale były obecne również i pojedyncze egzemplarze z lat 30., 50. czy 60. Naszą uwagę przykuły trzy nietypowe Geländewagen: luksusowe V8, użytkowy GE280 i wersja Cabrio. Dodatkowo wystawiony był również AMG GT-S we wściekle żółtym kolorze, czyli auto, które jest bezpośrednim konkurentem Porsche 911.

Bardzo ciekawie prezentowały się tzw. „sleepery”, czyli auta, które nie różnią się na pozór od popularnych 10 lat temu mercedesów, jakich wiele służyło np. jako taksówki. Dokładnie obejrzeć mogliśmy np. Mercedesa klasy E w wersji 500E – a to, pomimo nobliwej bryły nadwozia, potwór z silnikiem V8. Podobnie zresztą jak prezentowana niewinna wyglądająca 190-tka, która faktycznie była w wersji 190 2.3 16v, a to oznacza, że (w zależności od wersji) miała od 170 do 185 KM.

Fot. Tomasz Stachurski
Fot. Tomasz Stachurski

No i na koniec rarytas, który mignął nam przez chwilę, ale później nie było go na zlocie – mercedes Maybach w wersji z silnikiem V12 – jedno z najbardziej ekskluzywnych i najdroższych aut na świecie. Szkoda, że nie było go na placu przed ratuszem, z przyjemnością obejrzelibyśmy go dokładniej. To auto, które przy wadze blisko 2,5 tony luksusu katapultuje w 5 sekund do setki.Widać, że sporo aut prowadzili ludzie – młodzi lub ledwo drugiej młodości – to bardzo dobrze. Komputer nigdy nie zastąpi duszy, którą posiadają zazwyczaj starsze auta… Młodsze mają duszę jedynie wówczas, gdy nadadzą im ją nasze marzenia.

W pobliżu zlotu spotkaliśmy jeszcze Fiata 124 Spider z przełomu lat 60. i 70. Czyżby impreza miała zmienić nazwę i nie ograniczać się tylko do aut z gwiazdą? Oby tak. Płock jest głodny każdej motoimprezy.

 

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Michał says:

    500E to zdecydowanie najfajniejsze auto. Małe, mocne i jeszcze niedrogie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU