REKLAMA

Niższy VAT na produkty spożywcze. Odczujemy różnicę?

REKLAMA

Od 1 lutego obowiązują obniżone stawki VAT na artykuły spożywcze. Czy w związku z tym markety wprowadziły niższe ceny?

Zgodnie z pakietem atyinflacyjnym, od 1 lutego niektóre produkty spożywcze mają VAT obniżony do 0 proc. Są to m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, wyroby mleczarskie, warzywa i owoce, a także przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne. Niższy VAT będzie obowiązywać do końca lipca 2022.

Premier zaapelował do właścicieli placówek spożywczych o obniżenie w związku z tym cen na te produkty. Część z nich oficjalnie potwierdziła wprowadzenie obniżek.

Auchan

Jak zapewnia Auchan na swojej stronie, od 1 lutego br. wprowadza obniżki cen, wynikające ze zmiany VAT na ponad 20 tysiącach produktów. Jest to odpowiedź sieci na wprowadzone przez rząd obniżone stawki VAT na produkty wymienione w ustawie.

– Utrzymanie niskich cen jest priorytetem dla Auchan, czego wyrazem jest pozycja, jaką sieć uzyskuje w niezależnych rankingach cenowych – czytamy w komunikacie.

Biedronka

Również Biedronka zamieściła komunikat, z którego wynika, że sieć obniżyła ceny ponad 3000 produktów spożywczych dostępnych już od poniedziałku, 31 stycznia, o wartość podatku VAT.

– Dzięki temu klienci zapłacą za swoje ulubione produkty mniej, gdyż stawka VAT na te produkty spadnie z 5 do 0% – wyjaśnia Biedronka. – Jesteśmy zdeterminowani, żeby klienci Biedronki korzystali z naszej obietnicy codziennie niskich cen, szczególnie teraz w dobie rosnącej presji inflacyjnej. A dzięki transparentnej polityce cenowej, widocznej w każdym sklepie, klienci będą mogli w łatwy sposób zobaczyć ile zaoszczędzą dzięki nowym cenom – podkreśla Maciej Łukowski, dyrektor działu zakupów i członek zarządu sieci Biedronka.

Te deklaracje jednak mogą nie przynieść oczekiwanego rezultatu, gdyż kilka dni temu Biedronka podwyższyła ceny wielu produktów nawet o ponad 20 proc. Chodzi tu głównie o produkty spożywcze, a więc te, na które obecnie jest niższy VAT. W Biedronce podrożał m.in. filet z piersi kurczaka (o 0,55 zł/kg), chleb tostowy (o 0,5 zł) czy olej (o 1 zł). Biedronka tłumaczyła wówczas, że wzrosty cen wynikają z niezależnych od niej podwyżek cen energii i transportu, to, że podwyżki wprowadzono tuż przed obniżką VAT, jest przypadkiem.

Aldi

ALDI również zdecydowało o wprowadzeniu niższych cen już od 31 stycznia. Finalnie konsumenci mają otrzymać blisko 2 tysiące produktów z obniżoną ceną.

– Udział żywności objętej 5 proc. stawką VAT jest znaczący w sklepach ALDI i konsumenci z pewnością odczują pozytywne skutki obniżki podatku. W wielu przypadkach zmiana ta będzie nawet wyższa niż 5%. Nie czekamy, jesteśmy o krok do przodu. Tak powinien reagować twórca formatu dyskontu, którym jesteśmy – podkreśla ALDI.

Adam Łopatka, Dyrektor Obszaru Category Management ALDI w Polsce zaznacza przy tym, że pomimo, iż od początku stycznia tego roku ceny żywności w sklepach ALDI nie wzrosły, istnieje wiele czynników, w dużej mierze niezależnych od sieci handlowych, mogących w przyszłości mieć wpływ na ich wysokość – środowisko inflacyjne, w tym podwyżki ceny gazu i prądu, łańcuch dostaw, zobowiązania wobec dostawców i kontrahentów, czy notowania produktów na światowych rynkach, bezpośrednio oddziałujące na koszty zakupu towarów.– By zminimalizować ich wpływ, ALDI podjęło już stosowne wewnętrzne działania. Dzięki temu dyskonter zapewni możliwość szybkiego wdrożenia zmian przepisów podatkowych w systemie kasowym we wszystkich swoich sklepach i obniży dla konsumentów ceny asortymentu objętego zerową stawką VAT, czyli blisko 2 tysiące produktów. ALDI prowadzi jednocześnie akcje promocyjne, dzięki którym Klienci mają stały dostęp do zakupu produktów w jeszcze niższych, niż objętych ustawową obniżką cenach – wyjaśnia Adam Łopatka.

Kaufland

Sieć Kaufland poinformowała, że od 1 lutego obniżyła ceny ponad 15 tys. artykułów – tańsze są m.in. mięso, ryby, produkty mleczarskie, jaja, makarony, warzywa, owoce czy pieczywo.

– Każdego dnia pracujemy nad tym, aby ułatwić klientom codzienność, oferując im szeroki asortyment produktów w atrakcyjnych cenach. W ten sposób mogą zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Przygotowaliśmy się na nadchodzącą zmianę podatku VAT i dopasowaliśmy ceny ponad 15 000 artykułów – wyjaśnia Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Lidl

Sieć LIDL poinformowała, że obniżka w marketach tej marki dotyczy co najmniej 2 000 artykułów. Tańsze są masło, mleko, śmietana, pieczywo, jabłka, marchew, ziemniaki. W perspektywie kilku miesięcy, klienci dzięki temu mają zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych.

Carrefour

W sklepach własnych Carrefour od 1 lutego również obowiązują niższe ceny na asortyment objęty dotychczas 5% stawką VAT. Jak poinformowała sieć, prowadzone są prace nad zapewnieniem klientom możliwie jak najniższych cen wskazanych produktów spożywczych w sklepach własnych. Wśród asortymentu, który obejmuje ponad 18500 produktów w nowych cenach, znajdują się m.in. warzywa i owoce, wędliny i mięsa, olej, nabiał czy pieczywo.

Dodatkowo, Carrefour podjął decyzję o obniżce i utrzymaniu konkurencyjnych cen blisko 1000 kolejnych produktów, np. z kategorii kosmetyków, chemii domowej czy pozostałych produktów spożywczych, nie objętych obniżką VAT.

O niższych cenach poinformowały też m.in. Delikatesy Centrum czy PSS Zgoda.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 5

 1. Pisowa jajecznica says:

  Obywatelu i obywatelko po obniżeniu VATu kupując 1kg cebuli zyskujesz 0,10gr. Do cebuli kupujesz 30 jaj i zyskujesz 0,50 gr. Robisz dla rodziny i znajomych jajecznicę z 30 jaj i 1 kg cebuli. Wszyscy zajadają się do rozpuku mając w głowie, że na tej wyżerce zaoszczędziliście całe 0,60 gr. Wspaniały ten pis i jego tarcze antyinflacyjne. Żeby zaoszczędzić 6,00 zł w miesiącu musicie zjeść 10 takich jajecznic. SMACZNEGO

 2. wstrząśnięty says:

  Obniżyli, to co przez dwa miesiące podwyższali…

 3. Baton says:

  mam wrażenie że 99% ludzi wolało by Tuska który mówi że jak by miał możliwość to by obniżył ale nie ma no i typa co piniedzy nima i nie będzie.
  Chore spoleczenstwo

  • Dobry nick says:

   taki baton z dupy

  • tusk says:

   jak podnosił podatki to mówił, że podnosi, a ci jak zrobili polski wał to mówią, że obniżają, a podnieśli. Jeszcze te durne reklamy w radiu i tv… Ślepe spoleczenstwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU