REKLAMA

Nauczyć się pływać można w każdym wieku [ZDJĘCIA]

ORLEN Sport i Zdrowie

REKLAMA

Piąta edycja „Nauki pływania z Orlenem” dobiega końca. Ratownicy WOPR w Płocku dzięki PKN ORLEN mogli przeszkolić już 500 osób z pływania, a także bezpiecznego spędzania czasu nad wodą.

Nauka pływania z Orlenem to wspólny projekt PKN ORLEN oraz Rejonowego Płockiego WOPR. Już po raz piąty główny sponsor płockiego WOPR zaprosił płocczan do uczestnictwa w projekcie „Nauka pływania z Orlenem” i, podobnie jak w latach ubiegłych, zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

PowiązaneTematy

Obecna edycja nauki pływania rozpoczęła się na początku października 2020 roku i miała trwać 9 miesięcy. Ze względu na przerwę wywołaną pandemią, projekt został przedłużony do września 2021 roku, aby zapewnić uczestnikom odpowiednią ilość zajęć.

fot. Wiktor Pleczyński

W „Nauce pływania z Orlenem” brało udział 100 mieszkańców miasta Płocka, w tym 60 dzieci z klas IV-VI płockich szkół podstawowych oraz 40 osób powyżej 40. roku życia. Projekt zakłada udział osób nieumiejących pływać lub pływających bardzo słabo.

Zgodnie z założeniami programu, na zakończenie zajęć każdy uczestnik jest w stanie samodzielnie przepłynąć co najmniej dwie długości basenu sportowego, co najmniej dwoma stylami. Innymi podstawowymi umiejętnościami na koniec kursu są: przepłynięcie nie mniej, niż 5 metrów pod wodą oraz oddanie skoku do wody.fot. Wiktor Pleczyński

– Wiek może być utrudnieniem, jeśli chodzi o bicie rekordów świata, natomiast nie stanowi żadnego problemu, pod warunkiem braku ograniczeń natury medycznej. Ale nawet wtedy wystarczy skonsultować z medykiem, które ćwiczenia możemy wykonywać. Natomiast jeśli zdrowie pozwala, to wiek nie stanowi przeszkody, żeby technicznie nauczyć się dobrze pływać – podkreślał Piotr Lisocki, instruktor i wiceprezes płockiego WOPR.

Aby wzmocnić przekaz edukacyjny związany ze środowiskiem wodnym, uczestnicy projektu cyklicznie brali udział w zajęciach z zakresu podstaw nurkowania z użyciem profesjonalnego sprzętu nurkowego aqualung.

fot. Wiktor Pleczyński

– W projekcie chodzi również o to, żeby osoba, która nauczy się dobrze pływać, po prostu cieszyła się wodą. Czy jest to pójście na basen, zjeżdżanie na rurze, czy pojechanie nad morze, nad jezioro, cieszyła się spędzaniem czasu w wodzie, a nie cały dzień leżała na plaży, bo boi się wejść do wody – zaznaczał Piotr Lisocki.

Jednym z podstawowych zadań WOPR jest krzewienie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa nad wodą. I ten właśnie cel spełnia projekt „Nauka pływania z Orlenem”, który przewiduje zajęcia z wykorzystaniem podręcznego sprzętu ratunkowego oraz tzw. przygodnego sprzętu ratunkowego jak piłka czy duża pusta butelka. Dzięki temu, uczestnicy programu nie tylko sami mogą czuć się bezpieczni nad wodą, ale w razie potrzeby wiedzą jak pomóc innym.

fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński
fot. Wiktor Pleczyński

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Zjeżdżalnia says:

    A zjeżdżalnia do odwołania zamknięta. Jak to możliwe po tak dlugim niedawnym remoncie? Znowu trzeba dać komuś zarobić przy naprawach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU