REKLAMA

Na co pójdą środki unijne? Możemy zagłosować

REKLAMA

Rozpoczęły się konsultacje Unii Europejskiej, dotyczące polityki spójności po 2020. Co to oznacza? W praktyce, jest to pierwszy krok w walce o pieniądze dla Mazowsza na kolejną perspektywę unijną. Na dodatek możemy wziąć w niej aktywny udział.

Jak już wspominaliśmy na łamach PetroNews, od 1 stycznia br. Mazowsze jest podzielone – choć tylko statystycznie – na dwa obszary, bogatszy obszar metropolitalny Warszawy i pozostałą część regionu. To sprawia, że w ramach nowej perspektywy unijnej możemy starać się o większe pieniądze, ale i o to, aby środki unijne były przypisanie do działań, które są najbardziej potrzebne na Mazowszu.

Wkrótce rozpoczną się negocjacje z Komisją Europejską na temat budżetu UE na lata 2021-2027. I to od nich będzie zależeć, jakie wsparcie z funduszy europejskich otrzyma Polska i Mazowsze. Dla wyjaśnienia – polityka spójności jest jedną z najważniejszych wspólnych polityk Unii Europejskiej. To właśnie dzięki niej w ostatnich latach zmodernizowano drogi, szkoły czy szpitale.

Jak podsumowuje urząd marszałkowski województwa mazowieckiego, od 2007 r. dzięki środkom unijnym na Mazowszu zmodernizowano i wybudowano ponad 1,3 tys. km dróg, zakupiono ponad 5,6 tys. sztuk różnego typu sprzętu medycznego do szpitali, zainwestowano też ponad 1,7 mld zł w przejście na gospodarkę niskoemisyjną. W ciągu ostatnich 11 lat mazowieccy przedsiębiorcy, gminy, miasta i powiaty otrzymały łącznie 8,5 mld zł. Do 2020 r. możemy rozdysponować jeszcze 4,2 mld zł.

Teraz, podczas przygotowywania propozycji regulacji na budżet po 2020 r., swoją opinię na temat potrzeb Mazowsza mogą wyrazić wszyscy – zarówno przedstawiciele urzędów, jak i osób fizycznych, przedsiębiorców, ośrodków naukowych, instytucji kultury, szpitali, organizacji pozarządowych itp. Wystarczy wypełnić zamieszczoną na stronie Komisji Europejskiej ankietę, która dostępna jest w języku polskim.– Zachęcam więc wszystkich Państwa do wypełnienia ankiety – mówi marszałek Adam Struzik. – Musimy zdecydować o tym, na co przeznaczone zostaną nasze pieniądze. Musimy zdecydować o przyszłości Mazowsza, Polski i Unii Europejskiej. Nie pozwólmy żeby zdecydowali za nas inni. Sprawmy, aby głos Mazowsza był słyszalny w Brukseli – podkreśla marszałek.

Ankiety można wypełniać do 8 marca 2018 r. pod adresem https://goo.gl/G5Cf8c (z listy po prawej stronie dwukrotnie należy wybrać język polski). 

– Dla mojego pokolenia UE to nie tylko wsparcie finansowe, ale też wartości i idee – powiedział podczas konferencji Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP inicjator akcji My, OBYWATELE UNII EUROPEJSKIEJ. – To poczucie jedności i europejskiej wspólnoty. Po tylu latach wsparcia pięknym gestem otwierającym serca jest słowo „dziękuję”. Wiele osób ma problem z jego wypowiedzeniem, a tak być nie powinno. Dlatego gorąco zachęcam wszystkich tych, którzy widzą, jak bardzo nasz kraj zmienił się dzięki pomocy UE – podziękujmy za to wsparcie – podsumował znany aktor.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. chłop says:

    Kto głosuje na tego Struzika który tworzy koryta i zatrudnia bandę swoich pretorianów po znajomosci i po linii partyjnej? Przez 29 lat tak obrósł tłuszczem że czas mu oderwać ryja od sutego koryta

    • Mark says:

      Gdyby nie Struzik to w Płocku miałbyś tylko siłownie pod chmurka. Zauważ, że wszystko co powstało w Płocku jest za hajs od niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU