REKLAMA

Muzeum Mazowieckie w Płocku przejęło dwa budynki. Co powstanie w zabytkowym młynie?

REKLAMA
fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum Mazowieckie w Płocku zyskało na własność dwa obiekty. W jednym już mieści się oddział Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, a w drugim, zabytkowym młynie w Baboszewie, powstanie oddział płockiego muzeum.

Należący dotychczas do Towarzystwa Naukowego Płockiego budynek Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, 8 grudnia przeszedł na własność Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ekspozycję znajdującą się przy ul. Rynek 1 w Wyszogrodzie ma czekać rozbudowa.

PowiązaneTematy

Płockie muzeum zyskało również budynek zabytkowego młyna w miejscowości Baboszewo, niedaleko Płońska. Obiekt został przekazany Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego przez Gminę Baboszewo.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podpisał w czwartek dwa akty notarialne, które umożliwią dalszy rozwój Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

– To kultura buduje nas jako społeczeństwo, czyni wrażliwszymi, ale też uczy i edukuje. Od lat inwestujemy w nasze marszałkowskie instytucje kultury, poszerzając ich ofertę i czyniąc je ciekawszymi dla odbiorców – podkreślał marszałek Adam Struzik.

fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

O planach dotyczących obiektów opowiedział dyrektor muzeum Leonard Sobieraj.– Przyszłość placówki w Wyszogrodzie to rozbudowa obecnej ekspozycji historycznej oraz budowa muzeum plenerowego, opowiadającej o czasach, gdy na Wiśle kwitło życie – mówił dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Z kolei zabytkowy młyn w Baboszewie ma stać się ważnym punktem na kulturalnej mapie regionu.

– Po remoncie i rozbudowie, stanie się z kolei muzeum regionalnym, miejscem służącym lokalnej społeczności, centrum kulturalnym i edukacyjnym. Będzie można podziwiać tu dawne urządzenia do mielenia zboża, powstaną także wystawy poświęcone między innymi urodzonemu w pobliskim Sarbiewie ks. Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu, światowej sławy poecie barokowemu oraz szarży pod Arcelinem w czasie wojny polsko-bolszewickiej – opowiadał dyrektor Leonard Sobieraj.

Przyszłe muzeum w Baboszewie ma już nawet pierwszy eksponat. Przy okazji podpisania aktu przekazania zabytku, wójt gminy Janusz Pietruszewski, przekazał dyrektorowi Sobierajowi fragment poszycia amerykańskiego nocnego myśliwca z czasów II wojny światowej, Douglasa DB-7, odkrytego w sierpniu 2019 roku w miejscowości Kiełki w Gminie Baboszewo.

fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. Kronikarz Plocki says:

  A w starym młynie pohula wiatr i poharcuja myszy..będzie jak w bajce…tylko sute pensje dla paru darmozjadów z PSL…będą w realu..

 2. kemot says:

  i znow dwie posadki dla kierownikow z psl jak w gostyninie pod filarami

 3. tomek says:

  i znow dwie posadki dla kierownikow z psl jak w gostyninie pod filarami

 4. nepotyzm says:

  I znowu następne synekury dla działaczy PSL po przegranych mam nadzieję wyborów.

 5. tadzik says:

  A w zabytkowym młynie puszczą wodę na koło żeby się mełło, mełło aż będzie wesoło hhehe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU