REKLAMA

Można składać wnioski o przyjęcie do służby wojskowej

REKLAMA

Jak informuje 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, ruszył już nabór do WOT w Płocku. Chętni, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, mogą składać wnioski. Uroczysta przysięga ma odbyć się w Płocku.

Nabiera rozpędu tworzenie jednostki 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Chętni do pełnienia służby wojskowej z Płocka mogą już składać wnioski.

– Rekrutować mogą kobiety i mężczyźni, którzy nie pełnili do tej pory służby wojskowej oraz rezerwiści. Brygada planuje również uroczystą przysięgę wojskową w Płocku – informuje Aleksandra Wic, rzecznik prasowy 6 MBOT.

Jak informowaliśmy, na terenie południowego Mazowsza, w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej, formowana jest 6 Brygada OT, która od lipca tworzy kolejne bataliony lekkiej piechoty. Jeden z nich powstaje w Płocku. Terenem stałej odpowiedzialności batalionu będą powiaty: sierpecki, gostyniński, sochaczewski oraz płocki.

Batalion będzie przyjmował ochotników nie tylko z powiatów swojego rejonu odpowiedzialności, ale także z innych regionów województwa. Docelowo batalion będzie liczył około 700 żołnierzy, pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, a około 10% batalionu będą stanowić żołnierze zawodowi.

W Płocku tworzą batalion żołnierzy. Nabór już trwaNa czym będzie polegało szkolenie, tzw. „szesnastka”? W praktyce ma obejmować naukę i doskonalenie umiejętności taktycznych oraz strzeleckich. Pierwszego dnia ochotnicy zostaną umundurowani i wyekwipowani. W kolejnych dniach zostaną poddani „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Następne dni obejmować będą wdrożenie elementów zielonej taktyki właściwej dla lekkiej piechoty. Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.

Ochotnicy posługiwać się będą najnowocześniejszą polską bronią- karabinkiem MSBS Grot. To pierwszy system broni strzeleckiej korzystający z amunicji 5,56 x 45 mm opracowany i wyprodukowany wyłącznie siłami krajowego przemysłu oraz ośrodków naukowych – jest on też w pełni zgodny ze standardami NATO.

W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.

Jak otrzymać powołanie do brygady?

  1. Złóż wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej – pobierz wniosek tutaj, wypełnij go i dostarcz do dowolnego WKU osobiście lub pocztą. Wniosek możesz też wypełnić w WKU.
  2. WKU zajmie się procedowaniem złożonego wniosku, a Ty w tym czasie zapoznaj się z materiałami, które pozwolą Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Znajdziesz je tutaj. Zadbaj również o podniesienie Twojej sprawności fizycznej.
  3. WKU zaproponuje Ci kilka terminów, w których możesz odwiedzić twoją przyszłą jednostkę wojskową. Będzie to możliwość zapoznania się np. z dowódcą i uzyskania informacji, jak będzie przebiegało szkolenie. Podczas zapoznania z jednostką dobrane zostaną także mundur i buty.
  4. WKU powiadomi Cię o terminie rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas rozmowy Komisja sprawdzi Twoją wiedzę ogólnowojskową przyswojoną z materiałów, które pobrałeś w kroku 2. Zweryfikuje także dołączone do wniosku dokumenty. Pamiętaj, by zabrać ich oryginały.
  5. Niezależnie od wyniku rozmowy kwalifikacyjnej zostaniesz poinformowany o jej wyniku. Jeśli zostałeś zakwalifikowany, staniesz jeszcze przed Wojskową Komisją Lekarską, będziesz musiał też przejść przez badania lekarskie i psychologiczne (stosowne skierowania otrzymasz z WKU).
  6. Po otrzymaniu orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej, Wojskowy Komendant Uzupełnień doręczy Ci kartę powołania. Otrzymasz ją nie później niż na 14 dni przed terminem rozpoczęcia szkolenia.

Szczegóły uzyskasz na stronie WOT, terytorialsi.wp.mil.pl.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU