REKLAMA

Michał Twardy chce naciskać na Orlen

REKLAMA

PowiązaneTematy

Radny Polskiego Stronnictwa Ludowego wystosował interpelację, w której zwraca się do Rady Miasta Płocka z prośbą o wystosowanie uchwały wobec koncernu. Michał Twardy chce, żeby to paliwowy gigant sfinansował budowę tablicy monitorującej stan powietrza w naszym mieście.

O potrzebie budowy takiej tablicy mówi się w Płocku od jakiegoś czasu. Projekt znalazł się także w budżecie obywatelskim, ale i tam przepadł.

– Pragnę przypomnieć, że w 2015 roku Klub Radnych PSL złożył interpelację, w której prosił o zakup takiego urządzenia. Otrzymaliśmy odpowiedź, w której pan Prezydent nie dość, że nie przewidział z uwagi na koszty zakupu i eksploatacji, spełnienia prośby radnych Klubu PSL, to jeszcze starał się wykazać brak kompetencji w zakresie badania jakości powietrza przez Urząd Miasta Płocka – pisze radny.

Zwraca także uwagę, że mieszkańcy Płocka nie wierzą w pomiary prezentowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Ponadto uważa, że skoro Orlenem zarządza płocczanin, okazję należy wykorzystać. Całość interpelacji dostępna jest w biuletynie informacji publicznych.

Warto jednak mieć świadomość, że samorząd płocki nie ma władzy nad Orlenem, – Nie mamy żadnego wpływu na spółkę giełdową, jaką jest PKN Orlen – ucina Hubert Woźniak z Urzędu Miasta.

Zapytaliśmy więc radnego, o co konkretnie chodzi.

– Oczywiście chodzi o uchwałę intencyjną. Orlen „mieszka” w Płocku i w jakiś sposób oddziałuje na środowisko. Większość mieszkańców uważa, że w jakiś sposób podtruwa nasze powietrze. Orlen z pewnością ma środki, żeby wesprzeć takie akcje – tłumaczy radny.

Czy jego zdaniem, radni jednomyślnie poprą taką uchwałę? – Myślę, że tak. Powinniśmy budować wspólny front, jeśli chodzi o zdrowie mieszkańców – apeluje Michał Twardy.