REKLAMA

Memoriał na cześć płockiego medalisty

REKLAMA

22 i 23 listopada odbędzie się XI Memoriał Cezarego Piórkowskiego – płockiego medalisty w pływaniu. Dwudniowa impreza zgromadzi zawodników na basenie Podolanka.

Zawody w pływaniu po raz jedenasty uczczą pamięć Cezarego Piórkowskiego, płocczanina, który zdobył srebro w Mistrzostwach Polski Młodzików na dystansie 100 m stylem motylkowym w 1971 roku. Ten wyczyn pływak osiągnął dzięki… chorobie. W dzieciństwie przebył chorobę Heinego-Medina, po której często przebywał w sanatorium dla dzieci w Konstancinie. To właśnie tam, w ramach rehabilitacji, pływał w basenie sanatoryjnym cztery razy w tygodniu. Po powrocie do Płocka rozpoczął naukę w czwartej klasie Szkoły Podstawowej nr 11, a dodatkowo rodzice zapisali go na basen. Trafił do Wojciecha Ostrzyckiego, instruktora pływania, z którym trenował pięć razy w tygodniu na basenie wioślarskim „Budowlani” w Płocku. Jak pisze trener:

PowiązaneTematy

[quote]Bardzo szybko poznał tajniki pływania wyczynowego, szczególnie polubił styl motylkowy czyli popularny delfin. W 1971 roku pojechaliśmy do Krakowa na Mistrzostwa Polski Młodzików 14-letnich, gdzie Czarek, ku zadziwieniu wszystkich (łącznie ze mną) zdobył srebrny medal na dystansie 100 m stylem motylkowym z czasem 1:14,10. Przegrał jedynie z obecnym trenerem klubu AQUA Bydgoszcz – Leszkiem Borowiczem, wtedy zawodnikiem KS ASTORII Bydgoszcz. Czarek reprezentował barwy MKS JUTRZENKI Płock – Wojciech Ostrzycki, trener Cezarego Piórkowskiego[/quote]

Był to pierwszy historyczny medal dla klubu i miasta Płocka zdobyty na Mistrzostwach Polski w sporcie, który dopiero raczkował w Płocku. Po maturze Cezary Piórkowski porzucił karierę pływaka. Został inżynierem w „Petrobudowie”, był radnym, później założył firmę budowlaną. Ale nie rozstał się z pływaniem. Postanowił pomagać pływakom – dofinansowywał zawody i wyjazdy oraz zgrupowania, współfinansował również zakup sprzętu pływackiego. Jego działalność została przerwana nagle. 10 lipca 2003 roku, jadąc z budowy pod Włocławkiem, rozbił się samochodem i poniósł śmierć na miejscu.Na jego cześć, z inicjatywy byłego trenera, co roku odbywa się memoriał jego pamięci. Organizowany jest przez Klub Pływacki MZOS Płock oraz Miejski Zespół Obiektów Sportowych w Płocku, z pomocą prywatnych sponsorów.

W tym roku w zawodach wezmą udział:
I dziewczęta / chłopcy – rocznik 2002 i młodsi (-11)
II dziewczęta / chłopcy – rocznik 2000/2001 (12-13)
III dziewczęta / chłopcy – rocznik 1998/1999 (14-15)
IV dziewczęta / chłopcy – rocznik 1997 i starsi (16+) .

22-23 listopada, Pływalnia Miejska PODOLANKA, ul. Czwartaków 6, wstęp wolny.