REKLAMA

Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej rośnie w siłę

REKLAMA

W ostatni weekend odbyła się 14. przysięga w 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Na poligonie w Wędrzynie uroczyście wstąpiło w szeregi brygady 82 ochotników i 20 żołnierzy po szkoleniu wyrównawczym.

11 lipca 82 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej i tym samym zasiliło szeregi 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (Lubuskie) i była zwieńczeniem dwutygodniowego szkolenia podstawowego.

Była to 14. przysięga terytorialsów z Mazowsza i pierwsza przysięga brygady zorganizowana tak daleko od miejsca jej stacjonowania. Obecnie brygada liczy ponad 1300 żołnierzy, w tym 260 zawodowych. 11 lipca liczba ta powiększyła się o 102 osoby. Oprócz szkolenia podstawowego odbyło się wyrównawcze, w którym wzięło udział 20 osób.

fot. materiały prasowe

Ze względu na reżim sanitarny, przysięga odbyła się bez zaproszonych gości, prawie 400 kilometrów od miejsca, w którym nowi terytorialsi rozpoczęli swoją wojskową drogę. Była ostatnim, ale bardzo ważnym etapem pobytu terytrialsów z Mazowsza na poligonie w Wędrzynie.

– Orkiestra, defilada, oklaski, życzenia otrzymywane od najbliższych, tak miała wyglądać kolejna przysięga żołnierzy naszej brygady. Niestety, zagrożenie epidemiologiczne uniemożliwiło przeprowadzenie uroczyste przysięgi wojskowej. Jako dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego patrzę na was z dumą, że w tak szczególnym czasie podjęliście decyzję o wstąpieniu w szeregi naszej brygady – powiedział płk Przemysław Owczarek.fot. materiały prasowe

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że w marcu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na kryzysowy. Zawieszono wszystkie szkolenia dla żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. Odmrożenie aktywności w polu nastąpiło z początkiem czerwca, a 29 dni później rozpoczęło się pierwsze w czasach pandemii szkolenie nowych żołnierzy 6 mazowieckiej brygady.

– Przeszliśmy razem tak wiele. Każdy z nas dźwigał ten sam ciężar i choć czasami nie było lekko, razem dotrwaliśmy do końca szkolenia. Nie zabrakło pomocy, słów otuchy i wspólnego uśmiechu. Staliśmy się rodziną, grupą przyjaciół, która rozumie się bez słów – powiedziała podczas uroczystości szer. Marlena Blicharz.

fot. materiały prasowe

Wojska Obrony Terytorialnej powstały w styczniu 2017 roku jako piąty rodzaj sił zbrojnych. W ramach WOT żołnierze-ochotnicy pełnią nowy rodzaj służby – tzw. terytorialną służbę wojskową, która pozwala łączyć dotychczasową aktywność ze służbą wojskową. WOT liczy obecnie 24 000 żołnierzy, w tym ponad 20 tys. ochotników. Misją WOT jest wspieranie i obrona lokalnych społeczności.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU