Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował stanowisko dotyczące wsparcia Ukrainy zagrożonej agresją ze strony Rosji. Radni jednogłośnie poparli wniosek.
Olbrzymie zaniepokojenie militarną aktywnością Rosji wobec Ukrainy oraz solidarność i wsparcie dla Ukrainy w umacnianiu demokracji – jednogłośnie wyrazili podczas sesji sejmiku radni województwa mazowieckiego, jaka odbyła się 22 lutego br.
„Nasze wieloletnie partnerstwo i przyjaźń zobowiązują. Naszym obowiązkiem jest zabranie głosu i wsparcie przyjaciół, którzy tej pomocy oczekują w najtrudniejszym dla siebie momencie” – czytamy w przyjętym stanowisku.
Z inicjatywy radnych PO i PSL, pod obrady Sejmiku Województwa Mazowieckiego wniesione zostało stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy. Co ważne, za jego przyjęciem głosowali wszyscy obecni na sesji radni.
Radni sejmiku odnieśli się do uznania przez Rosję samozwańczych republik Ługańskiej i Donieckiej.
– Krok ten to naruszenie prawa międzynarodowego oraz kolejne działania naruszające integralność terytorialną Ukrainy. Są to działania o charakterze bezprecedensowym w erze nowoczesnej Europy, a decyzje strony rosyjskiej wywołują olbrzymie obawy o bezpieczeństwo i przyszłość mieszkańców całej Ukrainy, w tym i regionów, z którymi Mazowsze ściśle współpracuje – podkreślają radni województwa.
Mazowsze solidarne z Ukrainą
Samorząd województwa mazowieckiego ściśle współpracuje z kilkoma ukraińskimi regionami. Obwód Kijowski już od 12 lat jest ważnym regionem partnerskim Mazowsza. Owocne relacje wiążą województwo mazowieckie także i z innymi regionami – od 2004 r. z Obwodem Lwowskim, a od 2012 r. z obwodami Winnickim i Odeskim.
W ostatnich latach udało się zrealizować szereg ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć w obszarze gospodarczym i kulturalnym, m.in. w ramach programu Interreg Polska-Białoruś-Ukraina.
– Dzieliliśmy się doświadczeniami w zakresie wprowadzania reformy samorządowej, a od 2016 r. corocznie organizowaliśmy wypoczynek dla dzieci żołnierzy, którzy byli uczestnikami operacji antyterrorystycznej we wschodniej Ukrainie – podsumowuje marszałek Adam Struzik. – Tym bardziej nie możemy być obojętni w obliczu zagrożenia niepodległości, bezpieczeństwa mieszkańców i naruszania integralności terytorialnej naszych partnerów. Wyrażamy więc solidarność z naszymi sąsiadami i deklarujemy, że będziemy wspierać Ukrainę w dążeniu do umacniania demokracji, a także do dalszego rozwoju gospodarczego i społecznego – podkreśla marszałek.
W swoim stanowisku radni województwa mazowieckiego zapewniają:
„Nasze wieloletnie partnerstwo i przyjaźń zobowiązują. Dlatego w obliczu zagrożenia nie możemy być obojętni. Naszym obowiązkiem jest zabranie głosu i wsparcie przyjaciół, którzy tej pomocy oczekują w najtrudniejszym dla siebie momencie”.
Jak podkreśla radny Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, przewodniczący Klubu Radny Koalicji Obywatelskiej, wieloletnie relacje Mazowsza z ukraińskimi regionami dają wymierne efekty i podkreślają, że Ukraina jest częścią demokratycznego świata zachodu.
– Dlatego nie można się zgodzić, by pozostała bez wsparcia wobec tej bezprzykładnej agresji ze strony Rosji. Wobec tego oba koalicyjne kluby – KO i PSL – w Sejmiku Województwa Mazowieckiego zainicjowały stanowisko w tej sprawie.
Gotowość do dalszej pomocy
Stanowisko sejmiku kończy deklaracja:
„Sejmik Województwa Mazowieckiego wyraża solidarność z Narodem Ukraińskim i Obwodami Partnerskimi. Obywatelki i Obywatele Ukrainy mają pełne prawo do wolności, suwerenności i niepodległości. Mają prawo podążać wybraną przez siebie drogą demokracji i samodzielnego rozwoju. Mają prawo dążyć do budowy państwa opartego o fundamentalne wartości ważne dla nowoczesnych europejskich wspólnot. Mają prawo do bezpieczeństwa. Sejmik Województwa Mazowieckiego w imieniu mieszkańców Mazowsza przekazuje przyjaciołom z Ukrainy wyraźny sygnał wsparcia i gotowości do dalszej pomocy”.
W związku ze skargą sygnalisty, dotyczącą rozmowy telefonicznej z 25 lipca br. między Donaldem Trumpem i Wołodymyrem Zełenskim, spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi 24 września br. ogłosiła wszczęcie śledztwa ws. impeachmentu prezydenta. W rozmowie tej miał się on dopuścić nadużycia władzy poprzez obietnicę odblokowania 391 mln dol. pomocy militarnej i gospodarczej dla Ukrainy w zamian za wszczęcie antykorupcyjnego śledztwa ws. Huntera Bidena. Syn Joe Bidena, byłego wiceprezydenta USA i potencjalnego rywala Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 r., w latach 2014–2019 zasiadał w radzie nadzorczej ukraińskiej spółki gazowej Burisma. Zdaniem Trumpa Biden w 2016 r. miał naciskać na prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, by ten wykorzystał swoje konstytucyjne uprawnienia i usunął z urzędu prokuratora generalnego Wiktora Szokina w celu zamknięcia antykorupcyjnego śledztwa ws. Burismy.
…jeden z dyrektorow rynku naftowego w Ukrainie…poczytajcie sobie o roli syna obecnego prezydenta w :” Biden dołączył do zarządu Burisma Holdings należącej do ukraińskiego oligarchy i byłego polityka Mykoły Złoczewskiego , który tuż po rewolucji ukraińskiej stanął przed śledztwem w sprawie prania brudnych pieniędzy . [6] [44] [45] [46] Biden został zatrudniony do pomagać Burismie w stosowaniu najlepszych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego , będąc jednocześnie prawnikiem w Boies Schiller Flexner , a firma konsultingowa, w której Biden jest partnerem, została również zatrudniona przez Burisma. ” – to zrozumiecie o jakie pieniadze idzie ta …walka?
gdzie nasze SAMOLOTY?
gdzie nasze ŚMIGŁOWCE?
gdzie nasze OKRĘTY WOJENNE?
Jak na rosyjskiego szpiega, to musisz się bardziej postarać ;P
Ale zapewniam że są i czekają.
bo wg samych pisiorów ze wszystkich jaszczembi w pełni sprawne są 4 sztuki… Już się Antoni macierynowicz o to postarał