REKLAMA

Liceum mundurowe z charakterem – I LO CN-B im. Polskich Spadochroniarzy w Płocku

REKLAMA

Skoki spadochronowe, nurkowanie, strzelanie czy walka wręcz – to tematy specjalistycznych zajęć w liceach Centrum Naukowo-Biznesowego FENIKS. Wysoki poziom wyszkolenia uczniów doceniony został przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Głównym atutem szkół CN-B są szkolenia praktyczne. W ostatni weekend marca odbyły się „Wiosenne Manewry Feniksa”. Wzięły w nim udział szkoły z Białegostoku, Gdańska, Kętrzyna, Olsztyna, Płocka, Pułtuska i Radomia. Podczas trzydniowych zmagań w terenie, uczniowie strzelali z broni palnej typu kbks i kbkAK. Uczniowie drugich klas, w ramach zajęć praktycznych, szkolili się na punkcie: bytowanie w terenie przygodnym. Przygotowywali obozowiska i uczyli się rozpalania ognisk, pozyskiwali wodę z zasobów naturalnych.

Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs na przygotowanie posiłku w warunkach polowych. Młodzież Feniksa wykazała się finezją i przygotowała posiłki na zasadzie „coś z niczego”. Kolejnym punktem nauczania było pokonywanie przeszkód terenowych. Uczniowie zmagali się z konkurencjami, wymagającymi żelaznej kondycji fizycznej, spostrzegawczości i umiejętności pracy w zespole.

Na zakończenie obozu statuetkę skoczka spadochronowego otrzymała najmłodsza uczestniczka ubiegłorocznych skoków spadochronowych na lotnisku Związku Polskich Spadochroniarzy w Pile – uczennica pierwszej klasy płockiego Feniksa. To właśnie skoki spadochronowe cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodzieży, jak również nauczycieli i rodziców. Skoki oddawane są z wysokości 1200 m w taki sam sposób, jak robią to żołnierze z jednostek desantowo-szturmowych (static line).

Fot. CN-B Feniks

Uczniowie otrzymują tytuł skoczka spadochronowego wraz z książeczką skoków. Co prawda, skoki odbywają się raz w roku, ale jest to tak wciągająca dyscyplina, że duża część uczniów decyduje się na kolejne skoki, które odbywają się podczas wakacji na lotnisku w Pile. Umiejętności zdobyte podczas kursu to przede wszystkim odpowiedzialność, dokładność i samodyscyplina, które przydadzą się w przyszłej pracy w służbach mundurowych.

Kolejnym ważnym punktem w kalendarzu szkół FENIKS jest czerwcowy obóz kondycyjno-szkoleniowy, który odbywa się w Gorzewie i połączony jest z uroczystym zakończeniem roku szkolnego. Podczas trwania obozu, uczniowie odbywają szkolenia z taktyki, samoobrony i technik interwencyjnych i nurkowania. Młodzi ludzie nie tylko mogą poznać podwodny świat, ale również techniki poruszania się z bronią kilkanaście metrów pod wodą. Osoby, które kończą kurs, otrzymują tytuł płetwonurka I stopnia.

Fot. CN-B Feniks

Od ubiegłego roku stałym punktem obozów w Gorzewie stał się „Wielobój Młodego Spadochroniarza” pod patronatem Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy. Uczniowie wykonują zadania podczas przemarszu po wyznaczonej trasie, sprawdzające ich umiejętności, które zdobyli podczas zajęć praktycznych w ciągu roku szkolnego.

Zawody rozpoczynają się od działania żołnierza po desantowaniu, czyli zawodnicy muszą w odpowiedni sposób przygotować spadochron po wykonanym skoku, a następnie ułożyć go i zameldować się na linii startu. Następnie drużyna wykonuje kilkunastokilometrowy marsz ubezpieczony, gdzie po drodze czekają na nich kolejne zadania, takie jak: zasadzka ogniowa, przeszukanie obiektu i poruszanie się po wyznaczonych punktach na mapie. Obóz kończy się uroczystym rozdaniem świadectw oraz wręczeniem dyplomów, nagród dla wyróżniających się uczniów.Dzięki odpowiednio dobranej kadrze, systemowi prowadzenia zajęć oraz wysokim poziomie nauczania, szkoły FENIKS z Płocka, Olsztyna, Pułtuska oraz Kętrzyna należą do wąskiego grona programu Ministerstwa Obrony Narodowej dla certyfikowanych klas mundurowych. Dzięki współpracy z MON, uczniowie Feniksa biorą udział w szkoleniach przygotowanych i prowadzonych przez żołnierzy. Szkolenia odbywają się raz w miesiącu, głównie w obiektach szkoleniowych jednostek wojskowych.

Fot. CN-B Feniks

Wysoki poziom wyszkolenia uczniów doceniony został przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Biuro do Spraw Proobronnych MON delegowało płocką i olsztyńską szkołę do udziału w wielkiej defiladzie Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem „Silni w sojuszach”, która 3 maja przejdzie ulicami Warszawy. Uczniowie Feniksa wystawią poczty sztandarowe szkoły oraz Zarządu Głównego Związku Polskich Spadochroniarzy, a także dwie kompanie honorowe.

– Jeśli i Ty chcesz połączyć naukę z przygodą, zapraszamy w nasze szeregi – zachęca dyrektor szkoły, ppłk (r) mgr Jarosław Adam Chrobot.

Więcej na www.szkolyfeniks.pl lub pod numerem 780-013-656.

PODANIA O PRZYJĘCIE DO SZKOŁY MOŻNA SKŁADAĆ DO 31 MAJA 2019.

Fot. CN-B Feniks

artykuł promowany

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU